На восьмиповерхівці останні тижні активно працюють будівельники. Інвестор ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» нещодавно виграв суд, за яким договір оренди земельної ділянки, призначеної для розміщення будівельної техніки на час зведення житлового будинку, поновлено ще на три роки. З 2011 року Київрада відмовляла у його продовженні, а тепер просто програла суд. Активісти про цей позов нічого не знали, депутати нібито теж, хоча апеляцію на судову ухвалу вже подали. Після відновлення будівництва розпочала роботу спеціальна комісія при Київраді, котра має вирішити долю скандального об’єкту у буферній зоні заповідника «Софія Київська». Зауважмо, за дорученням столичного міського голови комісія мала запрацювати ще півроку тому.
Дивний збіг обставин чи вдало продумана політично-бізнесова комбінація? Останні новини з «фронту» стосовно безпеки Національного заповідника «Софія Київська» непокоять. Якби не було десятків приписів, судових ухвал і рішень Київради про заборону будівництва по сусідству з пам’яткою ЮНЕСКО, якби не було рекомендацій самого ЮНЕСКО щодо зниження поверховості на скандальному об’єкті, а до чергової сесії шанованої організації не лишалось менше двох місяців — усе б нічого. Але зараз ймовірність завершення будівництва надзвичайно висока, і наслідки цього лякають.
«РІШЕННЯ ПРО ЗНИЖЕННЯ ПОВЕРХОВОСТІ НЕ ВИКОНАЄМО»
«День» поспілкувався з представником ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» Олександром Дубровим. Така нагода випала під час першого засідання тимчасової контрольної комісії Київради з питань вивчення та врегулювання будівництва і використання земельних ділянок на вулиці Гончара, 17—23.
На наше запитання, чи будуть виконувати рішення комісії, приміром, про зниження поверховості, почули ось що: «Ми вже робили це 2011 року: у нас було дев’ять-десять поверхів, а ми зробили у проекті вісім-дев’ять. Якщо буде рішення понижувати, приміром, до семи, не будемо виконувати, будемо судитись», — зазначав Олександр Дубров, додаючи, що рішення депутатів поважають, але передусім будуть керуватись законом. Схоже, в інвесторів, депутатів та активістів його тлумачення абсолютно різне.
Ще один дивний збіг: комісія працюватиме шість місяців, а для завершення будівництва інвестору треба... шість-дев’ять місяців. Дубров зауважив: на час роботи комісії будівельники навряд чи припинять працювати, бо ж дах досі не укритий, об’єкт майже завершений, і треба швидко все доробити, щоб уникнути аварійних ситуацій, чим зараз і займаються робочі. Також додав, що за ці роки простою компанія понесла збитків на 50 мільйонів доларів! Тож наміри «відбити» втрачені кошти якнайшвидше цілком зрозумілі.
ОБ’ЄКТ НА ГОНЧАРА СХВАЛИВ ОФІС ЮНЕСКО... У РОСІЇ
Та робиться це в обхід закону, під прикриттям аргументів, що дозволи на будівництво отримані за чинним законодавством, а ЮНЕСКО взагалі схвалило цей об’єкт без будь-яких заперечень. Активісти громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» отримали відповідь з офісу Комітету світової спадщини, що жодних погоджень та дозволів цей об’єкт не отримував. Але Олександр Дубров навів депутатській комісії інші факти: «Звернулись до ЮНЕСКО, двічі такі місії були, у 2010 та 2011 році. Ні від одного представника ЮНЕСКО ми не чули зауважень», — пояснював пан Дубров, надіславши «Дню» на підтвердження своїх слів висновки експертів від офісу Комітету світової спадщини у... РФ та президента російського комітету Міжнародної ради з охорони пам’яток та історичних місць Ігоря Маковецького.
Серед аргументів активістів є лист-відповідь від Міністерства закордонних справ на депутатський запит, що у грудні 2010 року у Києві дійсно перебували представники російського Комітету та пан Маковецький, «котрий після огляду будівельного майданчика дав свої письмові рекомендації забудовнику у вигляді протоколу, що не може вважатись погодженням ЮНЕСКО згаданого об’єкту будівництва».
НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ СОБОРУ ВОДА
Також пан Дубров переконував депутатську комісію, що схвальні висновки отримали від директора Центру світової спадщини Франческа Бандаріна. Ірина Нікіфорова, активістка «Андріївсько-Пейзажної ініціативи» запевняє: була особисто присутня на зустрічі цього експерта з громадськістю, і він вкрай негативно відгукувався про будівництво на Гончара.
Насамкінець — в активістів є письмовий лист від директора сектору культури Центру світової спадщини Кішоре Рао від 20 серпня 2012 року із запевненням: «ЮНЕСКО не надала жодного звіту або ухвалення інвесторам будь-яких теперішніх проектів».
Попри це позиція інвестора однозначна: будувати мають повне право, новобуд поблизу Софії аж ніяк не впливає на стилістику кварталу та не порушує норм висотності. Зауваження генерального директора «Софії Київської» Нелі Куковальської про пряму загрозу для Софійського собору через підняття рівня ґрунтових вод (під новобудовою зведено підземний паркінг) — теж до уваги не беруться. У громадськості практично вичерпані ресурси. Наступне засідання спеціальної депутатської комісії заплановане на 27 травня. «День» слідкуватиме за розвитком ситуації.