Будинок на вулиці Мечникова, 11 має небезпечного сусіда: у дворі за номером 11А зводиться житлово-офісний комплекс Signature. Обидва будинки розташовані практично у підніжжі Кловського узвозу, місцині доволі похилій та зсувонебезпечній. Через зведення нової висотки, яка за планами матиме аж 30 поверхів, прилеглі будинки тріщать, у стінах утворюються дірки, куди легко просовується людський кулак, а на сусідній вулиці Івана Мар’яненка влітку цього року зруйнувались гаражі. Місцеві вимагають зупинити будівництво, адже під загрозою їхні помешкання та власні життя.
«Будинок наш тріщить. Труби, у тому числі газові, у скрученому стані, ніхто за цим не слідкує, просідає основа будинку, каналізаційні стоки забиті будівельним сміттям, від чого стоїть сморід, — розповідає Ганна, мешканка будинку на Мечникова, 11 (прізвища не називаємо з питань безпеки). — Будинок №7 на вулиці Мар’яненка попри недавній ремонт теж тріщить, те саме з будинками під номерами 14 і 9. Наш потерпає найбільше, оскільки не ремонтувався раніше. У нас стіни товщиною близько метра, але й тут вже є тріщини. Ми стукали в усі двері. Я не знаю, що ще робити. Звертались у тому числі в суди — після них замінили забудовника, попереднього ніби зробили банкрутом. Тобто створюються такі схеми, що не придерешся».
ПРЕТЕНЗІЇ ВІД ЮНЕСКО ТА УКРАЇНСЬКИХ ФАХІВЦІВ
Міська влада практично нічого не робить, а недавно Науково-методична рада Міністерства культури України дала добро на появу 30-поверхового хмарочоса у буферній зоні Києво-Печерської лаври. До речі, у цьому районі вже є кілька об’єктів, створених з порушенням містобудівельних обмежень — торгово-розважальний центр «Парус» і найбільший хмарочос Києва на 43 поверхи, що на Кловському узвозі, 7А. До нього є багато претензій у наших експертів і ЮНЕСКО — організація наполягає на демонтажі верхніх поверхів.
Вочевидь чиновників не обходять ні рекомендації міжнародників, ні зауваження українських фахівців. Адже під загрозою руйнації опиняються сусідні будівлі, а оскільки новобуд стоїть на захованій у бетон річці Клов, додаються ризики від близьких до поверхні ґрунтових вод. У комплексі утворюється вибухонебезпечна суміш, для знешкодження якої мешканці не знаходять дієвого способу. Акції протесту, звернення до Адміністрації Президента, Верховної Ради, Мінкультури, київських органів влади, спілкування з міськими депутатами — весь цей арсенал мешканці використовують з 2007 року, коли тільки-но почалось будівництво. У 2008 році проблемну забудову вдалось зупинити, таке рішення прийняла мерія за розпорядженням тодішнього столичного міського голови Леоніда Черновецького. Причина — виявили порушення містобудівних норм, оскільки в цій історичній частині міста дозволяється будувати максимум шестиповерхівки.
«ЦЕ ЗСУВОНЕБЕЗПЕЧНА ДІЛЯНКА»
Останнім часом будівництво активізувалось, депутати міськради приїжджають на акції протесту і голослівно обіцяють чимось зарадити. А заступник голови Київської міської держадміністрації Петро Пантелєєв нібито домовився, що забудовник власним коштом проведе геологічне і геодезичне вивчення небезпечного схилу інститутом, якому довіряють мешканці. Дивно, адже за логікою та нормами закону подібні експертизи варто проводити до старту будівництва. Активісти намагаються отримати копії документів про подібні дослідження, та марно. Можливо, їх взагалі не існує.
«Забудовник мав провести повноцінні інженерні геологічні дослідження, взяти проби ґрунту, а коли заливали палі, треба було зробити контрольні заміри з навантаження на ґрунти — це за всіма нормами прописано, тим більше, планується висотна споруда. В ідеалі треба було протягом року проводити моніторинг деформацій природного середовища, тобто стежити за рівнем ґрунтових вод, деформаціями будівель, — пояснює кандидат геологічних наук Ірина Черевко. — Раніше у всіх нормах було прописано, що на схилах нічого не можна будувати. На Мечникова, 11А — зсувонебезпечна ділянка, це схили давньої річки Клов, там лесові просадні ґрунти, це взагалі катастрофа. У принципі зараз технології такі, що можна будувати і в таких умовах, але з суворим дотриманням і грамотним застосуванням усіх норм. Припускаю, що будують з порушенням технології виконання робіт, через це і тріщать сусідні будинки».
30 ПОВЕРХІВ У БУФЕРНІЙ ЗОНІ ЛАВРИ
Міська влада подає як перемогу домовленість із забудовником про припинення будівельних робіт, доки не відбудеться повне обстеження Кловського узвозу, що потребує укріплення. Однак робочі з будмайданчика не зникли. Можливо, ситуацію змінить припис Державної архітектурно-будівельної інспекції про зупинення будівельних робіт. Його днями отримали активісти після численних походів до ДАБІ та тиску на чиновників. Останні провели позапланову інспекцію і визнали, що висотка будується із порушенням будівельних норм, державних стандартів, архітектурних вимог і взагалі без дозволу на виконання будівельних робіт.
«Ми вимагаємо зупинити будівництво, накласти арешт на земельну ділянку і демонтувати цю забудову, бо вона вже врізалась униз на чотири поверхи, чого не можна робити. Ще шість поверхів набудували зверху, і все це з дозволу Мінкультури, — нагадує Ганна. — Торік міністерство не погодило містобудівні умови, у мене є відповідний протокол. Цього року їм щось занесли чи що, бо я не знаю, з якого приводу ті самі проекти узгодили і дозволили будувати 30 поверхів у буферній зоні Києво-Печерської лаври».
Скидається на те, що усі відкараскуються від проблемного будівництва, а люди залишилися сам на сам зі своєю бідою. На сайті забудовника, ТОВ «Вінг Девелопмент», вказано, що здача об’єкту в експлуатацію планується у другому кварталі 2018 року. Офіційно продавати там квартири ще не почали. І потенційні інвестори мають добре подумати, чи безпечним буде їхнє нове житло. Можливо, хоча б відсутність попиту на «зсувонебезпечну» пропозицію вирішить проблему.