Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Справа вітамінів»

17 травня, 2007 - 00:00

Мільйони людей у всьому світі абсолютно небоязко приймають вітаміни і впевнені, що приносять своєму здоров’ю користь. І тільки датським вченим ніяк не дає спокою популярність вітамінних добавок: вони зазначають, що краще збалансованого харчування нічого бути не може, а вітаміни, особливо А та Е, скорочують життя. Наводять дані, з яких витікає, що населення цілих континентів щодня через власну дурість труять себе, і це неподобство потрібно негайно припинити. Однак у колег войовничих вчених є глибокі сумніви в правомірності такого підходу, пише www.medportal.ru.

БЛИЗЬКІ ДО ДЕМІУРГА

Самі по собі вітаміни нічого не cтворюють. Вони не є «цеглинками» в архітектурі клітини. Але жити без них неможливо. Вітаміни каталізують ключові реакції обміну речовин, без вітамінів ці процеси дуже сильно гальмуються. У відсутності або при недостачі цих речовин в організмі відбуваються небезпечні зміни, вираженість яких прямо залежить від міри нестачі вітамінів. Вітаміни виявилися тією самої невловимою «життєвою силою», яку шукали й ніяк не знаходили вчені минулого, які годували лабораторних мишей очищеним рисом. Тварини невдовзі починали боліти й гинули, а дослідники дивувалися: невже «життєва сила» криється в рисовому лушпинні та висівках? Так, саме так, тим нещасним мишам не вистачало вітаміну В1, і в них розвивалася хвороба, названа бері-бері. Але це з’ясували вже після того, як виділили перший вітамін і похрестили «вітаміном» від латинського слова «vita», що означає «життя».

ВІД ШКОДИ ДО КОРИСТІ — ОДИН КРОК

Люди швидко засвоїли необхідність вітамінів, і тепер їх приймає приблизно кожний п’ятий з нас. Маються на увазі вітамінні добавки, ті самі «Вітруми», «Центруми», «Дуовіти» й «Комплівіти», а разом із ними й різні концентрати на маточному молочці, плаценті та інших малоприваблюючих у гастрономічному значенні субстанціях. Так ось, підраховано, що вітаміни приймають від 10 до 20% дорослого населення Європи й Північної Америки. Ці цифри апріорі вселяють повагу до вітамінок і наштовхують на наступну думку: якщо стільки людей їх вживають, наслідки для здоров’я популяції неминучі! Тільки які вони насправді? Протягом десятиріч всі вважали, що сприятливі. Вітамін А, він же ретинол, необхідний для нормальної роботи сітчатки ока та інших тканин, підтримки імунологічного статусу. Цей жиророзчинний вітамін нагромаджується в сітчатці та в печінці, внаслідок своєї хімічної будови він володіє властивостями антиоксиданту. В його молекулах багато ненасичених (тобто, напіввільних) зв’язків, і він активно бере участь в окислювально-відновлюваних реакціях. При недостачі вітаміну А розвиваються гемералопія (у народі «куряча сліпота») і ксерофтальмія — сухість ока. Вітамін E, або токоферол — ще один могутній антиоксидант. Він знешкоджує атомарний кисень і вільні радикали, що утворюються в клітині кожної миті, тим самим зберігаючи її цілісність. Для вітаміну E проте, як і для всіх інших, чітко визначена добова доза, і доведено, що вона неодмінно повинна надходити до організму. Вітаміни вважали корисними, їх назначали, будь то вагітна жінка чи хворий раком IV стадії. Так продовжувалося б і далі, але тут прийшли датські вчені.

НА ГОРОДІ БУЗИНА, А В КИЄВІ ДЯДЬКО

Група дослідників із Копенгагену підсумовувала дані 815 досліджень про вплив вітамінів на здоров’я й тривалість життя людини. Вони обрали 68 найбільш, на їхній погляд, підходящих із точки зору методології обробки та оцінки результатів, і дійшли сумних висновків. Мовляв, прийом вітамінів і антиоксидантів ніяк не впливає на тривалість життя. Інші вчені прийнялися почухувати маківку, не розуміючи, яке відношення має цей критерій до вітамінів. Хіба їх приймають як еліксир безсмертя? Добре, може бути. Але впертих датчан навіть такий результат не задовольнив. Подумавши про себе: «Ми все одно доб’ємо ці вітаміни», вони викинули 21 дослід із даними, що не вписалися в загальну картину. І вийшло так, як вони хотіли, тобто, ще гірше. Виявилося, що серед любителів вітаміну Е смертність зростає на 4%, вітаміну А — на 16%, а його попередника, бета-каротину — на 7%. Біодобавкам із селеном пощастило трохи більше — датчани повідомили, що вони не наближають час «Ч». Після цього навіть студентів-першокурсників здолали сумніви. Датчани не уточнили: смертність від чого? Від передозування вітамінами? Це навряд чи можливо. Від супутніх захворювань? Тоді до чого тут вітаміни? Лікар Енн Уолкер зі служби інформації щодо біодобавок вірно помітила: датські вчені чудовим чином спромоглися оцінити саме шкоду антиоксидантів у людей, які страждають, наприклад, важкою ішемічною хворобою серця. Так там не те, що від вітамінів — від серцевих глікозидів часом ефекту не дочекаєшся! Загалом, датчани явно погарячкували. Таке враження, що вони просто брали історії хвороби й дивилися три графи: прийом вітамінів, дату народження й дату смерті. А висновки з дослідження вбили всіх наповал. Якщо вітаміни не продовжують життя, а, можливо, навіть укорочують, приймати їх не потрібно. Найкраще — збалансоване харчування. Що ж... Скажімо, нітрогліцерин також не впливає на тривалість життя, це доведено в широкомасштабних клінічних дослідженнях, але його все одно назначають при ішемічній хворобі. Не для продовження життя, а задля поліпшення її якості. Альтернативи вітамінам поки ніхто не вигадав, без них однозначно погано. Збалансоване харчування — це здорово, але в середньостатистичного офісного трудівника мегаполісу часу не вистачає навіть на обід. Так що ми, мабуть, ще трохи побавимося вітамінами. А від датчан чекаємо нових приголомшуючих відкриттів і конструктивних пропозицій.

Катерина ГАМОВА
Газета: 
Рубрика: