Хоча сибірські морози, що лютували в Україні та зокрема в Криму, вже пройшли, розміри дійсних збитків від них виявити ще складно, — говорять у кримському уряді. Особливо стурбовані селяни та винороби. З одного боку, в Криму немає накривної системи виноградників, і ніхто не чекав, що стовпчики термометрів опустяться до 30 градусів, а південнобережні, та й степові сорти винограду можуть витримати морози лише в кілька градусів. Так, за даними агрономічних служб, лише в севастопольських господарствах мороз знищив щонайменше 70% виноградників. Тут зараз іще намагаються визначити, які кущі ще можна врятувати, а яким уже ніщо не допоможе. Не меншої шкоди завдано виноградникам і в степовій зоні Криму.
Проте селяни Криму в паніку поки не впадають, вони вважають, що, як і у хорошого вина, відмінна риса винарів — витримка. Головне, в будь-якому випадку — не підраховувати збитки, а зрозуміти, як провести обрізання лози та садів навесні, щоб забезпечити ефективне відростання пошкоджених морозом кущів та дерев і щоб не зашкодити плодоносінню. Тому агрономи- садівники зараз випробовують зрізані паростки — на два-три дні їх залишають у теплій воді, а потім виявляють відсоток загиблих бруньок. «Не страшно, що є якийсь відсоток вимерзання. Виноград має підвищену родючість. Крім центральних бруньок, є ті, що заміщають. Можливо, доведеться перейти на нове обрізання. Я думаю, навіть при загибелі вічок відсотків на 30—40, можна отримати повновагий урожай на винограді», — сказав журналістам керівник третього відділенням агрофірми «Золота Балка» Володимир Кравець.
Проте керівники господарств налаштовані більш песимістично й не чекають цього року хороших урожаїв винограду. У Севастополі, як і в Криму, сподіваються на фінансову допомогу Києва та виплату страховок, щоб відшкодувати збитки, нанесені морозами виноградним плантаціям. За словами начальника Головного управління промисловості та сільського господарства Севастопольської міської адміністрації Алемдара Ахтемова, столові сорти практично всі уражені заморозками — 70— 80% від посадки, технічні сорти — 60—65% від посадки.
У кримських садах, на думку фахівців, найбільше постраждали персики, абрикоси, груші, яблуні, черешні й горіх, — повідомив журналістам міністр АПК Олег Русецький. За його твердженням, за 12-градусного морозу, як правило, гинуть 75% виноградних бруньок. «У господарствах Криму вважають, що морози знищили третину врожаю винограду», — вважає міністр. Що стосується посівів зернових культур, то в сільгоспуправліннях деяких районів побоюються загибелі озимих через нестачу снігу на деяких полях. Цьогорічні січневі морози позначилися на всіх сферах життя. За інформацією Проекту аграрного маркетингу, «надалі ціни на фрукти будуть однозначно зростати, оскільки прогнозується дефіцит фруктів. Це підвищення може досягнути й 50% нинішньої вартості».