I з початку цього року, як відомо, набув чинності Закон України «Про житлово-комунальні послуги», що передбачає підвищення тарифів і надає таке право органам місцевого самоврядування. Закон виключає можливість виділення централізованих бюджетних дотацій на покриття різниці в тарифах, а всі повноваження з формування тарифної політики переходять на рівень органів місцевого самоврядування, тобто в міста та райони. Водночас, як ішлося на засіданні Ради Міністрів Криму, в місцевих бюджетах не заплановані суми на компенсацію різниці між тарифами на комунальні послуги та їх собівартістю.
Варто сказати, що це одне з найболісніших питань у житті кожної області. Намагаючись зберегти гаманець населення, органи влади мирилися з тим, що тарифи на послуги ЖКГ у різних галузях покривають витрати підприємств часто не більше ніж на 30%. У Криму, наприклад, тарифи не підвищували вже п’ять років. Про економіку ЖКГ й говорити не доводиться: воно давно живе на дотаціях, і рано чи пізно цей «ящик Пандори» має бути відчинений. І ось із прийняттям закону справа зрушила з місця. Як сказав глава кримського уряду Сергій Куніцин, «якщо хтось думав, що «комунальна халява» не має меж, то виявилося, що має, і казначейство не дасть грошей на дотації». Попри ймовірність протестів із боку населення, в містах і районах почали підвищувати тарифи. Як це їм вдається?
У Ялті, наприклад, питання розглянули на першому ж засіданні міськвиконкому. За інформацію начальника міськводоканалу Дмитра Намяка, через різницю тарифів основну частку витрат з оплати водопостачання та водовідведення зараз несуть підприємства й організації курорту, хоча вони споживають лише 28,3% води, тоді як частка населення в структурі споживачів становить 71,7%. За нинішніх тарифів для населення — 35 копійок за кубометр — витрати відшкодовують усього на 30%. Дмитро Намяк запропонував на розгляд членів виконкому збільшення тарифів за водоспоживання і водовідведення для населення з 35 до 87 копійок за кубометр. Таке підвищення вже дозволить вирішити одразу кілька дуже актуальних для курорту завдань: подавати воду в місто цілодобово, а не за графіком, спрямувати кошти на ремонт наявних мереж, підвищити зацікавленість жителів в економії води та в установці лічильників обліку води. Крім збільшення тарифів, начальник ЖКГ представив Програму розвитку системи водопостачання Великої Ялти на 2005 — 2007 рр. У ній визначені зонування міста за водопостачанням, конкретні заходи та витрати на кожну зону, потрібні для цілодобової подачі води. «Ми розуміємо, що підвищення тарифів не обрадує ялтинців, але ми вимушені зробити цей крок, — сказав міський голова Ялти Сергій Брайко. — На малозабезпечених і незахищених верствах населення це підвищення не позначиться, оскільки вони отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Міськвиконком зі своєї сторони передбачить кошти для встановлення таким категоріям громадян приладів обліку. У підвищених тарифах будуть враховані потреби міста щодо реконструкції міськводоканалу. Для виконання цієї програми знадобляться чималі кошти з державного та міського бюджетів, пайова участь підприємств, кошти самого міськводоканалу, в тому числі отримані в результаті підвищення тарифів для населення. Це дозволить поетапно перевести міські райони на постійне водопостачання. Крім збільшення тарифів на водопостачання, Ялтинський міськвиконком ухвалив рішення збільшити квартплату: для будинків із ліфтами з 23 копійок до 40 копійок за квадратний метр, для будинків без ліфтів із 23 до 29 копійок; із частковими зручностями — з 19 до 24 копійок. Тарифи на газопостачання, теплопостачання й електроенергію поки що залишаються для населення без змін.
У процесі підвищення тарифів вирішальне слово належить сесіям місцевих рад, як сказав на засіданні Ради Міністрів, що розглядала це питання, кримський прем’єр Сергій Куніцин. З його слів, уряд автономії не має, за новим законодавством, правових підстав для «призначення» цих тарифів, а може лише рекомендувати основні параметри. Тому уряд ухвалив рішення, в якому визначив головні параметри тарифної політики. У різних містах — різні ціни, бо й витрати на подачу води в кримській гірській місцевості різні. Одна справа — качати воду з Дніпра в рівнинний і близький Красноперекопськ, інша — в Ялту й Алушту через гірський хребет. Так, міській раді Сімферополя рекомендовано затвердити тариф на послуги водопостачання на рівні 82 копійок за кубометр води для господарсько-питних потреб і 1,63 гривні за кубометр для технічних потреб (поливу, водопою худоби, миття автотранспорту), на послуги водовідведення — 20 копійок за кубометр стоків. Красноперекопській міськраді — 47 копійок за подачу кубометра води, 1,19 гривні за подачу технічної води та 47 копійок за відведення стоків. Алуштинській міськраді — відповідно 0,88 грн., 1,76 грн. і 0,74 грн. за кубометр, а Білогорській — 1,27 гривні за подачу кубометра води, 2,53 гривні за кубометр для технічних потреб, 1,60 гривні за відведення стоків. Приблизно такі самі рекомендації для гірського Судака, а для далекого Щолкіно — 3,10 гривні за куб, 3,45 гривні за технічну воду та 2,57 гривні за відведення стоків.
Перший заступник міністра економіки Галина Веклич сказала, що гострота цієї проблеми для автономії зумовлена тим, що в Криму виникла колосальна диспропорція в тарифах для різних груп споживачів. «Ціни на воду в нас були просто «комуністичні» — 17 копійок за кубометр — найнижчий показник в Україні», — зазначила заступник міністра. — Сьогодні, за її словами, тарифи піднялися в середньому на 30%. За даними Мінекономіки, Крим дуже мало використовує державну систему субсидій, займає останнє місце серед регіонів України. У результаті з виділених минулого року на ці цілі 8 мільйонів гривень було виплачено як субсидії лише 3 мільйони. Тому підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення дозволить підприємствам ЖКГ Криму додатково отримувати з Державного бюджету щонайменше 5 мільйонів гривень на рік. Причому, зміна тарифів на одну лише воду здатна вплинути на всю систему ЖКГ. Так, за розрахунками Міністерства економіки, збільшення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення для населення до рівня 50% їх собівартості дозволить знизити від 10% до 40% тариф на ці послуги для підприємств і організацій, зокрема «Кримтеплокомуненерго», а це значно знизить собівартість його послуг.
Тому на місцях вирішили не зволікати. Так, сьогодні в Криму з 10 міст розцінки переглянули вже в 6-ти — Ялті, Красноперекопську, Саках, Армянську, Судаку, в Роздольному. За інформацією Галини Веклич, нові тарифи в них перевищують колишні на 30 — 92%. В інших містах питання також розглядали, але працівники ЖКГ не змогли переконати депутатів у необхідності цього кроку.
Водночас на думку Голови Ради Міністрів Криму Сергія Куніцина, більшість кримчан не заперечуватимуть проти підвищення тарифів, якщо місцева влада аргументовано обґрунтує такий крок. «Я переконаний, що переважна більшість людей за правильно розставлених акцентів сприйняла б це нормально», — сказав він. Населенню обов’язково треба пояснити, вважає він, що, якщо тарифи залишаться на колишньому рівні, у підприємств галузі не буде коштів на оплату енергоносіїв і надання послуг ЖКГ. «Якщо ми не підвищимо тарифи, ми угробимо «Кримводоканал», «Кримтеплокомуненерго» і все інше», — переконаний він. Микита КАСЬЯНЕНКО Сімферополь