«Наші побоювання виправдалися. Нам обрали державного секретаря — людину, яка законом буде наділена величезними повноваженнями, впливатиме на будь-які кадрові рішення не лише міністерства, а й усіх державних підприємств, і керуватиме державними закупівлями. Ми категорично не погоджуємось з результатами конкурсу і бачимо системні прорахунки у процедурі його проведення», — так прокоментувала виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун перемогу Наталі Шолойко у конкурсі на посаду державного секретаря відомства. Нагадаємо, раніше пані Шолойко пробувала себе на конкурсі з обрання голови Державної служби з лікарських засобів, і вже тоді громадськість заявляла про можливі ризики у випадку її призначення. Зокрема, лобіювання інтересів окремих фармацевтичних компаній, з котрими пов’язана родина Шолойко, а також повний контроль за ринком ліків.
Кандидатуру Наталі Шолойко на посаду голови Держлікслужби конкурсна комісія відхилила через приховування інформації про місце роботи чоловіка. Олександр Хейломський є співзасновником фірми «Рідан» і заступником голови правління ПрАТ «Індар», що спеціалізується на виробництві генно-інженерних інсулінів. У 2012—2015 роках проти ПрАТ «Індар» відкрили кримінальне провадження щодо розкрадання близько 500 мільйонів гривень. Коли представники комісії запитали Наталю Шолойко про причини втаємничення місця роботи чоловіка, учасниця конкурсу відповіла, що він на той час був... у відрядженні.
«Особа, яку обрали держсекретарем МОЗ, не може обіймати цю посаду через конфлікт інтересів, а її ім’я фігурує у корупційних схемах. Ми не можемо працювати в одній команді з людьми, які скомпрометовані або корумповані», — йдеться у заяві Уляни Супрун. Громадськість підтримує позицію в. о. міністра.
Так, громадська організація «Центр протидії корупції», Transparency International Ukraine та благодійний фонд «Пацієнти України» підготували відкрите звернення до уряду, у якому просять не призначати Наталю Шолойко держсекретарем Міністерства охорони здоров’я, а також закликають оприлюднити результати тестування та відео співбесід усіх кандидатів на цю посаду.
Активісти додають, що уся родина Наталі Шолойко пов’язана з фармацевтичним бізнесом. «Донька Наталі Шолойко Тетяна Хейломська очолює фірму «МВВ Інструментс», яка відома поставками медичного обладнання для ПрАТ «Індар» за завищеними цінами. Співвласником цієї фірми є свекор Наталі Шолойко — Борис Хейломський», — ідеться у їхньому зверненні.
На думку члена правління «Центру протидії корупції» Олександри Устінової, робота конкурсної комісії з відбору держсекретарів є дуже непрозорою. Як оцінювались кандидати та які бали отримали — громадськість не знає, оскільки її представників не пустили на засідання комісії. Олександра Устінова додає, що важливо побачити декларації конкурсантів, однак ця інформація теж приховується. Тому назагал видається незрозумілим сам процес відбору та перемога Наталі Шолойко.
Устінова сумнівається, що конкурсантка повідомила комісії про наявний у неї конфлікт інтересів через роботу усіх членів родини у фармацевтичному бізнесі. А як за таких умов можна чесно керувати державними закупівлями, котрі нині МОЗ передало міжнародним агенціям? Такий механізм знизив вартість придбаних ліків і вакцин, а також завадив низці корупційних схем, котрі раніше працювали в міністерстві.
Втім, є серед активістів і захисники Наталі Шолойко, котрі знають її як ерудовану людину з хорошою репутацією та нагадують про її роботу в медичній службі Майдану.
Проте більшість експертів все-таки дивується позиції уряду, який довірив медичну реформу незаангажованому міністру-волонтеру, дозволив йому вперше за всю історію самостійно сформувати команду, але, з іншого боку, призначає на керівні посади осіб, причетних до фармбізнесу, котрий часто чинить чи не найбільший спротив реформаторським крокам. То хоче влада змін у медицині чи ні?