Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тендерна криза

Комітет із конкурсних торгів досі не проводить тендери щодо закупівлі ліків за державними програмами. МОЗ звернулося по допомогу до ЮНІСЕФ та ВООЗ
24 липня, 2014 - 11:12
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

У Міністерстві охорони здоров’я — чергові проблеми з проведенням тендерів. Закупівлі ліків за державними програмами мали відбутися ще у травні, але досі питання не вирішені. На початку липня МОЗ оголосило про проведення торгів за 40 програмами, що передбачають безкоштовне забезпечення необхідними препаратами таких категорій, як онкохворі, хворі на гепатити, гемофілію, ВІЛ-інфіковані, люди з цукровим діабетом тощо. Однак успішно пройшли торги лише за двома програмами, у яких фармацевтичні компанії лишили ціни на продукцію на рівні 2013 року. Хоча раніше обіцянку не підвищувати ціни давали понад 80 учасників фармринку.

У Міністерстві пояснюють, що проблема не лише у зростанні цін, а й у тому, що процес гальмує Комітет із конкурсних торгів на чолі з першим заступником міністра Русланом Салютіним. Чомусь тут весь час з’являються причини, через які провести торги стає неможливо. Як пояснив «Дню» міністр охорони здоров’я Олег Мусій, кошти на закупівлю ліків є, хоча і не вся сума, а лише 30% від потреби, та дати старт процесу вже давно пора.

«Тепер тендери знову будуть переоголошувати, і це може бути вічний процес у зв’язку зі зростанням цін. Я виносив на засідання уряду розпорядження, щоб уряд дозволив фіксувати ціни на рівні 2013 року, але це викликало негативну реакцію. Ми звернулися до міжнародних інституцій: ВООЗ, ЮНІСЕФ та Фонду народонаселення ООН, щоб вони терміново надали гуманітарну допомогу, бо ситуація така, що залишків ліків вистачить на термін від одного до трьох місяців. Тендери проводити потрібно, але голова тендерного комітету не може прийняти рішення, яким чином ці торги проводити. Вигадують мільйон причини, щоб процес затягнути. Тому я надіслав подання до уряду про зміну керівника тендерного комітету, щоб призначити людину, яка впорається із завданнями», — констатує міністр Олег Мусій.

ЧОМУ ТЕНДЕРИ НЕ ПРОВЕДЕНІ ВЧАСНО — ВИВЧАТИМЕ ГЕНПРОКУРАТУРА

Також МОЗ зверталося до Кабміну, щоб уряд дозволив спростити процедуру закупівель і ліки можна було придбати у виробників напряму — оминаючи тендерні умови, лише на основі перемовин. Тоді б ця процедура зайняла усього 10 днів, а не три-чотири місяці. Однак поки у цьому питанні пауза.

Конфлікт та непорозуміння між урядом та Міністерством від українців не приховують та активно висвітлюють на сайтах обох структур. Так, минулого тижня Кабінет Міністрів заявив, що міністр несе персональну відповідальність за зрив програми закупівель лікарських засобів, вакцин та виробів медичного призначення. «Уряд України звернувся до Генеральної прокуратури, дав доручення Міністерству внутрішніх справ і Національному агентству з питань держслужби перевірити причини непроведення тендерних закупівель у визначені законом терміни», — йдеться на урядовому порталі. У відповідь на заяву уряду на сайті МОЗ з’явилося спростування, що проведення торгів саботує пан Салютін. І далі — перелік усіх доручень міністра щодо необхідності якнайшвидше провести тендери та висновки «доручення не виконано» напроти кожного пункту.

Через такі конфлікти міністру охорони здоров’я світить звільнення з посади. Однак низка громадських організацій вважає, що навіть зміна керівника відомства не вирішить проблему. Бо проведення тендерів тоді затягнеться ще на додаткові місяці. Експерт Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка каже, що представники громадськості готові підтримати чи допомогти із розробкою законопроекту, який би пришвидшив процес закупівлі медикаментів та вакцин: «Наразі я чую лише риторику, що хтось щось не так робить. Але проблему треба вирішувати комплексно. Я за фахом лікар-педіатр, проблеми із вчасними закупівлями вакцин існують постійно, мені ще з листопада телефонують колеги і запитують, не коли буде безкоштовна вакцина, а де можна її купити. І такі дзвінки я отримую і останнім часом. Щоб вирішити цю проблему, треба сідати за стіл переговорів представникам Кабміну, МОЗ, міжнародних організацій і домовлятися».

«ЛІКІВ, ЯКІ Є ОСНОВНОЮ ПРОТИПУХЛИННОЮ ХІМІЄЮ, НЕМАЄ ВЖЕ ТРИ МІСЯЦІ»

Однак у результативність таких переговорів не всі вірять. Оксана Корчинська, голова опікунської ради НДСЛ «Охматдит», називає ситуацію із ліками для онкохворих діток катастрофою. Останні місяці закуповують необхідні препарати за волонтерські та благодійні кошти. Частково покривають витрати за гроші, що отримують від продажу державних лотерей (такий закон був ухвалений за наполяганням експертів, щоб частина коштів перераховувалася на соціальні проекти). Навіть така ситуація здається їм ідеальною у порівнянні з тим, який дефіцит ліків відчувають нині обласні онкодиспансери.

«Ми придбали 59 флаконів одного необхідного препарату, на це пішло понад 100 тисяч гривень. І цього нам вистачило на одне відділення, де лікується 14 дітей, усього на тиждень. Закуповуємо препарати, які неможливо знайти в Україні, з переліку деяких ліків ми придбали все, що було на офіційному ринку України, а тепер мусимо брати на «чорному», не знаючи, як зберігалися ці ліки, якої вони якості. В «Охматдиті» є в надлишку протипухлинний препарат, але поділитися з регіонами ми зараз не можемо. Бо якщо раніше для цього при МОЗ працював моніторинговий відділ, то зараз треба для такого документа зібрати підписи сімох начальників, перш ніж розпочнеться робота по перерозподілу ліків. А препаратів, які є основною протипухлинною хімією, немає вже три місяці», — розповідає Оксана Корчинська.

Тендери за програмою з онкології мають відбутися 30 липня. Та на покращання ситуації після їх завершення пані Оксана не сподівається. Розповідає, що днями пройшли торги за програмою закупівлі імуноглобуліну. Але торги завершилися нічим, бо у тендерних документах та документах про завдання торгів були розбіжності: в одному йшлося про закупівлю флаконів, а в іншому — пляшок. Тендер тепер переоголошується і розтягується знову в часі, такому дорогоцінному для пацієнтів.

«Зараз система паралізована повністю, не відбувається відправка пацієнтів для лікування за кордон. Жодну онкохвору дитину і дорослу людину не поставлено на облік, бо Міністерство два з половиною місяця не могло визначитися, хто буде очолювати цю комісію», — обурюється Корчинська.

Тепер опікунська рада «Охматдиту» разом з іншими громадськими організаціями готуються до пікетів МОЗ. Кажуть, що набридло вже чекати, і вони діятимуть рішуче.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: