Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Територія вільного спілкування»

У Чернігові стартують безкоштовні курси української мови для дорослих
20 січня, 2016 - 11:06
ФОТО З САЙТА MOVAUA.ORG.UA

«Якщо держава не захищає українську мову, то її захищатиме громада» — саме так можна сформулювати основний мотив волонтерів, які створюють у Чернігові безкоштовні курси з вивчення української мови для дорослих. Цей патріотично орієнтований проект було представлено в обласному центрі 16 січня, майбутні «студенти» зібралися в приміщенні Чернігівського національного технологічного університету.

«Сьогодні доросла людина в Чернігові може вивчати яку завгодно мову: італійську, польську, німецьку, французьку і навіть китайську, — а от курсів з української для такої аудиторії у нас немає, — говорить координатор проекту «Безкоштовні курси української для дорослих» у Чернігові, кандидат філологічних наук, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Чернігівського національного технологічного університету Людмила ЗІНЕВИЧ. — Ця проблема є нагальною для нашого міста, тому що воно переважно російськомовне, суржикомовне. Попри те, що розроблені програми патріотичного виховання, у шкільних коридорах зазвичай можна почути російську, на жаль, ще й перемішану з брутальною лексикою. Але ті події, що відбуваються в Україні, поступово витискають із нас «хохлів», і той запит, що є на ці курси, справді показує, що ми потроху стаємо українцями».

За словами координатора проекту в Чернігові, вона очікувала набрати десь 20—30 слухачів, але на курси вже записалися орієнтовно 100 осіб. Це чоловіки й жінки різного віку, статків, рівня освіти, студенти, службовці й пенсіонери. Серед них є переселенці з Криму та Донбасу, є рідні воїнів, які нині воюють на сході України, є близькі загиблих. Дехто записався на курси цілими родинами. Зателефонував навіть американець, котрий виявив бажання вчити українську.

Для тих, хто вивчатиме мову з нульового рівня, буде працювати окрема група. Більшість слухачів розуміють українську, вміють читати й писати, але поки що не розмовляють, соромляться помилок, тому головне завдання для них — подолати психологічний бар’єр. А дехто прагне вдосконалити свій рівень для професійного розвитку та спілкування. Наприклад, пані Ірина Іващенко розповідає про себе: «Я взагалі-то пенсіонерка, за фахом — лікар. Займалася судово-медичною цитологією. Коли вчилася в інституті, деякі предмети викладалися українською мовою, але здебільшого — російською. Розмовляю більше російською, але хочу так само легко спілкуватися українською. Взагалі буду вчитися для спілкування».

Заняття за програмою проекту «Безкоштовні курси української мови для дорослих» у Чернігові відбуватимуться раз на тиждень, у навчальних планах — понад 30 академічних годин, є певні програми, але переважатиме творчий підхід кожного викладача. Наразі у складі групи волонтерів-викладачів — чотири фахівці-філологи. Крім Людмили Зіневич, це ще три викладачі Чернігівського педагогічного університету ім. Т. Шевченка. Вони працюватимуть безкоштовно, але організатори мають надію, що цю корисну та актуальну ініціативу підтримає міська влада або меценати.

«Ми створюємо не просто курси, а територію вільного спілкування, де крім орфографії, граматики, лексики, будемо обговорювати різні актуальні теми, розмовляти про сучасну художню літературу, за можливості будемо запрошувати письменників, відомих людей», — підсумовує Людмила Зіневич.

Нагадаємо, Всеукраїнський проект безкоштовних курсів української мови стартував три роки тому, і його координує громадська активістка Анастасія Розлуцька. Зараз курси діють у 17 містах.

Вікторія СИДОРОВА, Чернігів
Газета: 
Рубрика: