Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українці не залишаться без ліків

Цього тижня відбуваються торги за такими соціально значимими програмами, як дитяча онкологія та онкогематологія
18 травня, 2012 - 00:00
У МОЗ УКРАЇНИ ВІДБУВАЄТЬСЯ ВІДКРИТТЯ ТЕНДЕРНИХ ПРОПОЗИЦІЙ / ФОТО НАДАНЕ ПРЕС-СЛУЖБОЮ МОЗ УКРАЇНИ

Українці через півроку не нарікатимуть з приводу відсутності необхідних ліків у лікарнях. Принаймні, Міністерство охорони здоров’я запевняє: ліки будуть. Ось уже цього тижня проходять торги за такими соціально значимими програмами, як дитяча онкологія та онкогематологія.

Для такої упевненості в МОЗ є об’єктивні причини. Напружена ситуація з наявністю необхідних ліків 2011 року змусила чиновників кардинально змінити сам підхід до держзакупівель. Зважаючи на помилки минулого і позаминулого років, 2012-го відомство «заворушилося» із закупівлями необхідних українцям медикаментів не до Дня Незалежності України, а починаючи з Нового року. Таким чином, ще на початку квітня в межах бюджетної програми Міністерство вже оголосило торги на загальну суму понад 622 млн грн. Грубо кажучи, це третина всього плану закупівель на рік.

За словами начальника управління планування, фінансування, моніторингу централізованих заходів і конкурсних закупівель Міністерства охорони здоров’я Галини Довганчин, сьогодні всі процедури МОЗ проводить планово, без будь-яких затримок і зволікань.

Наприклад, централізовано закуплені медикаменти для дітей, хворих на ДЦП, на суму 23 млн 601 тис. грн. Угоди на постачання мають бути підписані на початку червня. Аналогічна програма допомоги дітям із первинним імунодефіцитом передбачала закупівлі медикаментів на суму понад 860 тис. грн. А програми і централізовані заходи з профілактики та лікування СНІДу (тест-системи) передбачають фінансування в розмірі понад 65 млн грн.

Крім того, на заходи із забезпечення медикаментами дітей, які страждають на онкологічні й онкогематологічні захворювання, відбудуться торги на суму понад 82 млн грн. І підписання угод про постачання ліків очікується на початку червня.

Також передбачено фінансування відповідно до державної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року (доросла онкогематологія). Із цією метою торги будуть проведені на суму близько 62 млн грн. Розкриття торгів заплановано на кінець травня. А угоди постачання будуть підписані в червні. Разом з тим на аналогічну програму боротьби з онкозахворюваннями торги в кінці травня будуть проведені на суму понад 161 млн грн.

«Незахищені верстви населення отримають усю необхідну підтримку в забезпеченні лікарськими препаратами та виробами медичного призначення в межах державного фінансування на 2012 рік», — наголосив радник міністра охорони здоров’я України Дмитро Підтуркін.

Звичайно, скептики можуть пригадати, що Міністерство торік провело торги з істотними затримками. До чого це призвело наприкінці року — ні для кого не секрет: хворі могли залишитися без медикаментів. Проте цього року ситуація абсолютно інша: перші торги були оголошені ще в березні, і зараз вони йдуть на повну силу, запевняють у профільному відомстві. Чому? Все дуже просто.

По-перше, слід нагадати, що тендери завжди проходили у квітні — травні. Це нормально. І для цього є низка причин. Зокрема, торги оголошують в цей час, оскільки в першому кварталі, як це буває, Міністерство не може розпоряджатися коштами з державного бюджету на виконання державних програм. Причина банальна — на рахунках ще немає грошей, а підписувати угоди з постачальниками медпрепаратів профільне відомство має за взаємними зобов’язаннями.

По-друге, процедура проведення тендерів займає деякий час. Як зазначає Дмитро Підтуркін, перед початком торгів було проведено величезну підготовчу роботу, від якості якої безпосередньо залежать їх результати: «Щоб почати держзакупівлі у квітні, на початку року відповідні комісії Міністерства охорони здоров’я сформували номенклатуру закупівлі лікарських препаратів та виробів медичного призначення. Після цього було зібрано заявки відповідно до попитів на той чи інший препарат у регіонах. Далі робочі групи сформували медико-технічні завдання на всі закупівлі, і все планово перейшло в закупівлі».

По-третє, у профільного відомства завжди є можливість збільшити попередню закупівлю ліків на 20% без проведення тривалих тендерних процедур.

І, по-четверте, через те що ліки надійшли у регіони під кінець року, в першому півріччі 2012-го в лікарнях є ще деякий запас медикаментів. Наприклад, 2012 року за станом на перше квітня в регіонах ще залишався великий список ліків, так званих перехідних залишків. Зокрема, лише для хворих на гемофілію в середньому в лікарнях були сформовані запаси, що перевищують потреби в ліках хворих із таким діагнозом на 70%.

Наведемо деякі цифри за тими ж медикаментами для хворих на гемофілію. Згідно з відкритими статистичними даними, в Сумській області залишків необхідних ліків — 100% від потреби пацієнтів, Херсонській — 97,07%, Тернопільській — 96,01%. Та й у регіонах, де минулорічних запасів найменше, хворі не залишаться без медикаментів. Так, у Чернівецькій області перехідних залишків зафіксовано 11% понад необхідність, Черкаській — 13,99%, Житомирській — майже 20%.

«Міністерство здійснює всі необхідні організаційні заходи для забезпечення населення потрібними медикаментами в межах державного фінансування», — розповіла начальник управління планування, фінансування, моніторингу централізованих заходів і конкурсних закупівель МОЗ Галина Довганчин. При цьому вона наголосила, що будь-які побоювання з приводу можливого дефіциту ліків на сьогодні — безпідставні. «За соціально важливими програмами МОЗ ужито всіх необхідних заходів: пролонговані угоди, розпочалися торги за скороченою процедурою. Зокрема, це стосується програм імунопрофілактики, онкології, онкогематології, в тому числі дитячої... Розпочато процедури з реалізації інших дитячих програм», — повідомила вона.

Справді, витрати на 2012 рік на виконання основних державних програм збільшилися на 366 млн грн, або на 20,9%.

Зокрема, для закупівлі імунобіологічних препаратів для проведення імунопрофілактики населення МОЗ пролонгував угод на 20%, або на суму понад 49 млн грн.

Показово і те, що розкриття заявок учасників тендерів МОЗ проводить публічно. «При закупівлях медпрепаратів і товарів медичного призначення за кошти держбюджету запроваджується конкурентна атмосфера — жодних зловживань, жодних корупційних дій ні з боку посадових осіб МОЗ, ні з боку учасників торгів ми не допустимо», — наголосив Роман Богачев, заступник міністра — керівник апарату Міністерства охорони здоров’я України. Так, під час оголошення заявок учасників держзакупівель за програмою «Доросла гемофілія» у профільному відомстві були присутні не лише представники фармкомпаній-учасників, а й громадські організації, що займаються проблемою гемофілії в Україні, а також представники ЗМІ. Так, за словами голови Всеукраїнського товариства гемофілії Олександра Шмила, ситуація з гемофілією змінилася «корінним чином». «Справді, на сьогодні сталося не так багато змін. Проте зміни є. Станом пацієнтів, хворих на гемофілію, занепокоєний Президент. МОЗ сьогодні дивиться на проблему абсолютно по-іншому і робить усе для її вирішення», — зазначив він. Зокрема, продовжує Олександр Шмило, значно збільшено фінансування державної програми з лікування гемофілії. «Фінансування збільшилося на істотну суму. Нехай це лише чверть необхідного — ми в цьому питанні ще не дійшли до загальноєвропейського рівня, але це вже зрушення. І ми відчуваємо, що зрушення тривають», — підсумував він.

Варто зауважити, що взяти участь у торгах виявили бажання дев’ять учасників. «Їм було видано відповідну документацію для участі, і хто справді хотів подати свої пропозиції, — всі подали. Це чотири компанії», — розповіла Галина Довганчин.

Так, ВАТ «Медфарком-центр» пропонує 4 млн 332 тис. 19 грн за фактор зсідання крові VII рекомбінантний (флакони, ампули, шприци), ТОВ «Людмила-Фарм» — 4 млн 560 тис. 20 грн без ПДВ, ТОВ «Лінк-Медітал» — 3 млн 802 тис. 500 грн за антиінгибіторний коагуляційний комплекс (флакони, ампули та шприци), а також ТОВ «Бакмед» — 3 млн 831 тис. 750 грн без ПДВ.

Крім того, останні два пропонують забезпечити хворих на гемофілію чинником зсідання крові VIIІ. Причому ТОВ «Лінк-Медітал» обіцяє зробити це за 5 млн 320 тис. грн, а ТОВ «Бакмед» — за 5 млн 432 тис. 475 грн.

Після підписання протоколу розкриття пропозицій, за процедурою, протягом 20 робочих днів відбудеться оцінка пропозицій. І, як того вимагає буква Закону, члени тендерного комітету ухвалять рішення про переможця торгів. А перші поставки медпрепаратів надійдуть після проведення всіх цих процедур.

Ясна річ, це не ідеальна ситуація. Але чиновники МОЗ і не намагаються дивитися на проблему крізь рожеві окуляри. «У нас усе йде в плановому режимі, вже розпочато процедур на один мільярд 78 мільйонів гривень», — розповіла Галина Довганчин.

Більше того, за словами керівниці управління, уже з’явилися перші результати. Так, довгоочікувана закупівля продуктів фармакологічної промисловості — препаратів для вакцинації — відбулася. Керівництво МОЗ, зволікання якого з аналогічним тендером минулого року коштувало крісла його тодішньому керівникові, підписало на початку травня відразу декілька угод на постачання вакцин. Причому загальна їх вартість складе близько 60 млн грн. «Із проведених процедур укладено угоди на закупівлю імунобіологічних препаратів», — зауважила начальник управління планування, фінансування, моніторингу централізованих заходів та конкурсних закупівель Міністерства охорони здоров’я.

Також Галина Довганчин розповіла, що в МОЗ відбулося розкриття пропозицій учасників конкурсних торгів на закупівлю ліків не лише для хворих на гемофілію, а й «інших препаратів». Зокрема, на закупівлю лікарських препаратів за програмами дорослої та дитячої онкології та онкогематології, для хворих на ВІЛ/СНІД і за деякими дитячими програмами.

Євгенія ПРОХОРОВА
Газета: 
Рубрика: