Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уряд Сполучених Штатів та релігійна свобода

24 червня, 2003 - 00:00


Сполучені Штати Америки вважаються найбільш релігійною країною Західного світу. Тоді як у Західній Європі значну частину населення складають свідомі атеїсти, віруючими вважають себе 98% американців (у тому числі — значна частина науковців); 60% є членами громад різних релігій та конфесій, а 40% — регулярно відвідують богослужіння (нагадаємо, що в Україні — за оптимістичними оцінками — регулярно ходять до храмів близько 5% віруючих). Релігійні інституції помітно впливають на громадське та політичне життя країни. Президенти США маніфестують публічно свою причетність до тієї чи іншої церкви.

Майже всі релігії світу представлені в США або своїми релігійними громадами та іншими духовними закладами або принаймні віруючими. Більшість американців (85%) мають християнське коріння; з них протестантів різних напрямів — 49%; римо-католиків — 28%. У Сполучених штатах мешкають також православні різних помісних церков, греко-католики, віруючі Апостольської вірменської церкви. Загалом, релігійна палітра США вельми різноманітна — тут нараховують понад 700 різних релігій, церков, конфесій, деномінацій, напрямів тощо. Всі вони — традиційні й не традиційні — користуються однаковою свободою віросповідання. Сучасна історія країни не фіксує проблем, пов’язаних з міжрелігійними протистояннями.

Посол Сполучених Штатів Америки Карлос Паскуаль люб’язно погодився розповісти читачам газети «День» про ставлення до релігійної свободи у своїй країні.

Уряд Сполучених Штатів Америки завжди надавав і надає великого значення релігійній свободі. Починаючи з часу утворення Сполучених Штатів, американці послідовно підтримували право на вільне сповідування будь-яких релігійних вірувань. Коли мене запросили написати цю статтю для газети «День», я подумав, що це буде гарною нагодою для роздумів щодо важливості релігійної свободи в США і в Україні.

Сполучені Штати визнають прогрес України в царині релігійної свободи. У зв’язку з цим адміністрація Буша підтримала законоположення, згідно з якими Україна не буде підлягати вимогам поправок Джексона-Веніка. Цей закон (діє з 1974 року) забороняє нормальні торгові відносини з деякими країнами (в список було включно й Україну), в яких існують обмеження еміграційних прав, особливо стосовно релігійних меншин. Зараз Сполучені Штати знімають з України обмеження поправки Джексона-Веніка кожного року, але ми готові законодавчо закріпити їх перманентне зняття.

Історія захисту релігійної свободи. Свобода релігії є фундаментальним правом людини. Сполучені Штати були засновані на вірі в це положення, і американці активно захищають це право. Фактично на початку утворення Сполучених Штатів багато громадян втікали туди від релігійних переслідувань у країнах, звідки вони емігрували, і вимагали абсолютної свободи совісті. Упорядники Конституції Сполучених Штатів були просто вимушені визнати факт плюралізму вірувань і традицій, які практикувалися ранніми американцями.

У результаті в Першій поправці до Конституції США записано: «Конгрес не буде приймати законів стосовно впровадження будь-якої релігії чи стосовно заборони на вільне сповідування релігії...». Додатково стаття 6 Конституції США твердить, що «жодний релігійний тест не може бути вжитий для допуску до будь-якої установи чи громадської посади у Сполучених Штатах». Інакше кажучи, релігійна свобода американців є абсолютною, і наш уряд має забезпечити повну повагу до цих прав, незалежно від тої чи іншої віри особистості.

Зважаючи на історичну і персональну прихильність американців до своєї власної релігійної свободи, не можна дивуватися, що ми працюємо також для втілення і підтримки поваги до цих прав у інших країнах світу. Ми послідовно підтримуємо міжнародні угоди, які гарантують права всіх людей вільно практикувати свою релігію, і ми також впливаємо на уряди країн світу заради того, щоб вони дотримувалися тих самих стандартів. Це стосується також ісламу, хоча багато хто у світі помилково вважає, що США ставиться до ісламу вороже. Згідно з вимогами нашого Конгресу ми кожного року складаємо доповідь про стан релігійної свободи у світі, в якій оцінюється рівень поваги до релігійної свободи в кожній країні. (Ці доповіді, а також щорічні доповіді з Прав людини можна знайти в інтернеті за адресою: http:www.state.gov/g/drl/rls>).

Україна відповідає на виклик. У своїй короткій історії як незалежної держави Україна зробила помітні досягнення в сфері поваги до релігійних громад та їхніх прав. 1990 року в Україні було приблизно 4500 релігійних громад. У 2001 році — понад 24 000. Релігійні лідери багатьох конфесій, як численних, так і нечисленних, відвідують країну і засновують тут храми та дома молитов. Старі згромадження переживають відродження своєї діяльності, деякі з них вийшли з підпілля і тепер відкрито практикують свою віру. Український уряд докладає зусиль для того, щоб залучити більшість великих релігійних груп до участі у розробці політичних рішень, які впливають на майбутнє віруючих.

Зростання релігійних громад демонструє, що Україна дійсно намагається виконувати свої міжнародні зобов’язання. Свобода совісті, релігійна свобода записані в Загальній Декларації Прав людини 1948 року. Конвенція Ради Європи з Прав людини і Фундаментальних свобод, до якої Україна вступила 1997 року, проголошує, що «кожен має право на свободу думки, совісті і релігії». Так як Україна ступила на шлях європейської та євроатлантичної інтеграції, ми маємо надію на послідовне втілення нею прийнятих зобов’язань.

Кілька важливих проблем, які стосуються всіх релігійних груп та релігійної свободи, в Україні на сьогодні ще не вирішені. Парламент досі не прийняв новий Закон про свободу совісті та релігійні організації. Залишається проблемою повернення церковної власності. Майже всі релігійні групи мають складнощі з місцевою владою, вирішуючи справи, пов’язані з поверненням храмових будівель чи отриманням земельних ділянок під храми. У Володимирі-Волинському місцева влада дала дозвіл на побудову житлового комплексу на місці єврейського цвинтаря. Бувають випадки тиску на деякі нечисленні релігійні групи. Так, міліція зупиняє мусульман, особливо не громадян України, для безпідставних перевірок документів.

Уряд Сполучених Штатів не тільки фіксує всі випадки порушень в щорічній доповіді, але й активно працює з українською владою у вирішенні різних релігійних проблем. Повернення власності всім релігійним громадам — одна з ключових проблем, які ми регулярно обговорюємо з нашими українськими колегами.

Релігійна свобода, Сполучені Штати та іслам. Думаю, що перед тим, як закінчити цю статтю, необхідно сказати кілька слів про США та іслам. Декому здається, що атаки терористів 11 вересня поділили світ за релігійною ознакою, налаштували Захід і особливо США проти ісламу. Нічого не може бути далі від правди, ніж це.

20 вересня 2001 року Президент Буш сказав у зверненні до об’єднаної сесії Конгресу: «Сьогодні я хочу також звернутися прямо до мусульман всього світу. Ми поважаємо вашу віру. Вона вільно практикується багатьма мільйонами американців, а також у тих країнах, які Америка вважає своїми друзями. Вчення ісламу є гарним і мирним, і ті, хто робить зло в ім’я Аллаха, в дійсності коять блюзнірство над ім’ям Аллаха». Терористам, які намагалися експлуатувати релігію ісламу, не вдалося вбити клин між США та ісламом. Вони зазнали у цьому поразки, бо не розуміють, що захищати сповідування ісламу так само важливо для Америки, як захищати сповідування християнства, юдаїзму, буддизму та інших релігій.

Сполучені Штати є домівкою послідовників більшості релігій світу, включаючи мусульман, і уряд США захищає права всіх віруючих. Фактично іслам є однією з найбільш швидко зростаючих релігій США. Наша повага до всіх релігійних вірувань поширюється також на Ірак. Ми твердо підтримуємо утворення в Іраку демократичного уряду, який буде поважати релігійні права всіх іракців, незалежно від того, є вони сунітами, шиїтами чи не-мусульманами.

Американці можуть не розуміти сутності тих чи інших релігій світу, але вони твердо впевнені, що свобода кожного сповідувати свою релігію є непорушною. 11 вересня не змінило цього. Навпаки, захист релігійних прав є для нас те ж саме, що захист всіх прав людини. Ви можете очікувати, що уряд США завжди залишиться захисником поваги до цих свобод — у США, на Близькому Сході, а також тут — в Україні.

Карлос ПАСКУАЛЬ, Посол США в Україні, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: