Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уряд запрошує «засвітитися»

Протягом...25 років?
13 вересня, 2000 - 00:00

Мінекономіки спільно з групою науковців підготувало проект державної програми детінізації економіки України. Програма — це по суті декларація про наміри Кабінету міністрів щодо зменшення обсягів тіньової економіки та створення сприятливого економічного середовища для легальної підприємницької діяльності. Документ було розглянуто на засіданні урядового комітету економічного розвитку, і надалі він проходитиме публічне обговорення.

Головною причиною негативних явищ в економіці розробники програми називають приховування суб’єктами господарювання частки доходів від офіційного обліку. На думку завідуючої відділом НДІ Міністерства економіки Антоніни Базилюк , уся складність полягає в тому, що нинішні законодавчі норми якраз цьому й сприяють: «існують цілком легальні механізми створення тіньових доходів». За існуючої податкової системи діяльність підприємств у відкритій формі є невигідною: за даними науковців, у 1999 році більше половини від заробленого доходу підприємства вимушені були віддавати у бюджет та суспільні фонди (для порівняння: у Польщі рівень прямих податків на доходи дорівнює 10-12%).

Основний акцент в програмі робиться на тому, щоб від репресивних методів впливу на тіньовий сектор перейти до економічних важелів, створюючи сприятливі умови для розвитку бізнесу. Для цього передбачається цілий комплекс заходів. На думку А. Базилюк, важливу роль тут має відіграти податок на витрати: адже витоки тіньової економіки лежать саме у витратній частині ціни. Завдяки введенню такого податку, вважає А. Базилюк, вдасться зацікавити підприємців у зменшенні виробничих затрат, чого не можна досягти шляхом механічного зниження ставок існуючих податків.

Процес детінізації економіки, вважає доктор економіки та соціології Юрій Саєнко , тісно пов’язаний із «детінізацією свідомості»: треба зламати радянський стереотип «геть багатих» і виробити громадянську позицію — «чим більше багатих сплачують податки, тим багатшими стають держава і громадяни».

Розробники програми сподіваються, що за умови політичної та громадської підтримки їм вдасться усунути причини, що призвели до поширення тіньової економіки. Щоправда, за словами заступника міністра економіки Ігоря Шумило , не слід сподіватися на швидкий ефект, бо це тривалий процес. Тому прогнози урядовців на період 2000 — 2002 доволі обережні: зниження існуючих обсягів тіньового сектора економіки в середньому становитиме 2 відсотки щорічно. Враховуючи те, що за різними оцінками, у «тіні» перебуває 50 — 60% економіки, неважко підрахувати, скільки років знадобиться, за таких темпів, для її абсолютної легалізації.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: