Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В Україні триває тиждень профілактики діабету

Половина тих, хто вже хворий, не знає про свою хворобу
14 листопада, 2012 - 00:00
ФОТО З САЙТА GETTYIMAGES.COM

14 листопада — Всесвітній день діабету. У зв’язку з цим в Україні проходить Всеукраїнський тиждень профілактики цієї хвороби. За словами заступника міністра охорони здоров’я України Олександра Толстанова, поширеність цукрового діабету в Україні становить 2,8% від загальної кількості населення. Грубо кажучи, кожен п’ятдесятий житель країни страждає на цю хворобу. А кожен двохсотий — потребує інсуліну.

На жаль, «під удар» діабету може потрапити будь-яка людина. Проте половина тих, хто вже хворий, не знає про свою хворобу. Щоб допомогти українцям розпізнати підступне захворювання, в рамках тижня планується проведення низки інформаційно-просвітницьких і діагностичних заходів у всіх регіонах України. З їхнім розкладом, а також адресами поліклінік можна ознайомитися на сайті МОЗ.

Крім того, слід пам’ятати, що діабет — не вирок. І життя з цією хворобою може бути цілком нормальним. Важливо лише знати кілька простих правил.

Головні елементи життя з цукровим діабетом — позитивний настрій, регулярні відвідини лікаря й контроль цукру в крові. Пацієнти з переддіабетом мають відвідувати лікаря один раз на три-шість місяців.

Важливим чинником у боротьбі з діабетом є регулярна фізична активність. У той же час, для людей, у яких діабету немає, але вони входять до групи ризику, спорт має вирішальне значення для зниження ймовірності розвитку цієї хвороби. Тому додайте більше активності у ваше повсякденне життя: піднімайтеся додому сходами замість ліфта, робіть прості вправи під час перегляду телепередач, більше рухайтеся тощо. Однак лікарі застерігають: не треба прагнути досягти своєї ідеальної ваги за будь-яку ціну. Дослідження показали, що люди з порушенням толерантності до глюкози, які 30 хвилин на день займалися фізичними вправами й втратили всього 5—7% маси тіла, добилися зниження ризику розвитку діабету на 58%.

Недосипання, особливо регулярне, не дає організму відновити сили й призводить до викиду гормонів стресу, що сприяють накопиченню жиру й порушують здатність організму ефективно використовувати інсулін. Тому стрес — додатковий чинник ризику виникнення цукрового діабету II типу. Лікарі радять узяти за правило лягати спати й прокидатися в один і той же час, а також не пити кави в другій половині дня.

Крім того, чинником боротьби з діабетом є правильне харчування в цілому. При цьому якщо при діабеті I типу особливих обмежень у їжі немає (за умови правильного підбору дози інсуліну), все одно не варто забувати, що харчування має бути збалансованим і здоровим.

При діабеті II типу фахівці рекомендують виключити з раціону білий хліб, пиріжки та вареники, цукор, кондитерські вироби, солодкі газовані напої та солодкі соки, сало, свинину й вироби зі свинини, картоплю й рис, а також родзинки, фініки, банани, інжир, курагу, виноград, хурму, диню й абрикоси.

Також слід обмежити споживання смажених, гострих, солоних і консервованих продуктів.

У той же час, усім діабетикам корисні свіжі соки з овочів. Найкращим є сік селери, петрушки й кропу. Сік з цих складових чудово допомагає стабілізувати рівень цукру в крові.

Крім того, фахівці рекомендують їсти низькокрохмальні овочі й фрукти (шпинат, броколі, моркву, зелену квасолю), більше клітковини, цільнозернові продукти замість оброблених (коричневий рис замість білого), інші крупи: вівсяну, гречану, перлову, пшеничну. Також варто замінити висококалорійні продукти: знежирене молоко замість незбираного, низькокалорійні види сиру та йогурту. Рекомендується їсти варену нежирну яловичину й рибу, куряче м’ясо.

До речі, алкоголь діабетикам не протипоказаний. Так, лікарі не радять вживати спиртні напої, оскільки алкоголь може призвести до різкого зниження рівня цукру в крові. Проте зовсім відмовлятися від випивки не обов’язково. Слід лише пам’ятати про необхідні обмеження. Наприклад, людям, які живуть з діабетом, можна вживати сухі вина — до 200 г, а міцні напої — до 50 г.

Це важливо знати.

Як відомо, у хворих на цукровий діабет рівень цукру в крові підвищений. Але трапляються випадки, коли він різко падає. Такий стан називається гіпоглікемія.

Гіпоглікемія може викликати тяжкий стан хворого, призвести до втрати свідомості, а в гіршому разі до смерті. Причиною різкого зниження цукру в крові найчастіше буває передозування ліків і надмірні фізичні навантаження. Близьким діабетика необхідно знати, як можна допомогти людині до приїзду швидкої:

За допомогою глюкометра виміряйте рівень цукру в крові.

Якщо хворий притомний, йому слід дати стакан фруктового соку або ложку меду.

Якщо стан не покращується протягом п’яти хвилин, слід дати хворому ще одну порцію меду або соку.

Якщо такий стан стає регулярним, слід проконсультуватися з ендокринологом.

На випадок, коли поруч з хворим нікого не буде під час нападу гіпоглікемії, в нього про всяк випадок мають бути при собі цукерки, цукор або солодкий сік.

Ольга ГОРДІЄНКО
Газета: 
Рубрика: