Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вада серця — не вирок

У Києві 17 років роблять складні операції дітям
18 вересня, 2009 - 00:00
ФОТО СЕРГІЯ КОТЕЛЬНИКОВА

Напередодні Всесвітнього дня серця лікарі знову звертаються до проблеми виникнення та лікування цієї патології саме у дітей — сучасні технології дійшли до того, що найменшій дитині вже можна провести вдалу й необхідну операцію. За статистикою, на 1 000 новонароджених доводиться до восьми з таким захворюванням, 30% із них — критичні. На думку експертів, захворювання взагалі на пороки (серце, легені, нервова система) займають друге місце в загальному списку захворювань новонароджених, і перші серед них — захворювання на порок серця. З 2002 року в Києві працює Центр дитячої кардіології та кардіохірургії, що створювався на базі Інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова. Це єдина клініка в Україні, де можна провести діагностику вад різної складності, вилікувати та врятувати життя дитині. При цьому лікування доступне всім — воно безкоштовне. Надія РУДЕНКО — науковий керівник відділу кардіології — розповідає «Дню» про проблему, з якою стикаються їхні пацієнти.

— Надіє Миколаївно, чим викликана серцева недостатність у новонароджених?

— За статистикою, в Україні й у всьому світі на 1 000 народжених живими з вадою серця народжується шість-вісім дітей. У свою чергу, серед цих шести-восьми новонароджених у 30% — критичний порок серця. Така частота властива практично всім країнам, але інколи можливі коливання. В Україні на сьогодні на другому місці в структурі смертності новонароджених стоять вроджені вади розвитку, всі — серця, легенів, нервової системи і так далі. У цій групі на першому місці (з часткою близько 40%) стоять саме вроджені пороки серця. У структурі всіх вроджених вад розвитку в новонароджених пороки серця займають другу позицію.

Серцева недостатність може бути спровокована різними чинниками. Наприклад, важкий перебіг вродженої пневмонії у дитини також може супроводжуватися серцевою недостатністю, однак основна причина — вроджені пороки серця. Пренатальна діагностика, тобто допологова діагностика, дозволяє виявити вади та відхилення у розвитку плоду. Якщо виявляється порок серця плоду, вагітній призначається консультація в Центрі з УЗД плоду, і якщо припускається, що дитина народиться з критичною вродженою вадою серця, плануються пологи десь поблизу від нашого центра. В Україні пренатальна діагностика закріплена наказом Міністерства охорони здоров’я України, хоча проблем із нею дуже багато — позначається дефіцит хорошої апаратури та знань.

— Хворе серце у дитини — це спадкове чи патологія під час вагітності?

— Приблизно 7—12% вроджених пороків серця передаються спадково. Якщо ми беремо популяцію людей, у яких вроджена вада серця, то ймовірність, що й у другому поколінні буде вроджена вада, дорівнює 7—12%. Звісно, якщо під час вагітності мама не кидає шкідливі звички — куріння, вживання алкоголю, а зараз це ще й наркотики, то зростає імовірність народження дитини не лише з пороком серця, але і з будь-якою іншою патологією. Причиною можуть бути також несприятливі для здоров’я умови праці. Наприклад, якщо майбутня мама працює на лакофарбовому заводі...

— Які прояви патології серця виникають у першу чергу і як надати першу допомогу?

— Серед недіагностованих вад украй важко уявити стан, коли буде необхідна перша допомога. Найчастіше допомоги потребують діти з синіми пороками серця... У цих дітей можуть бути задишково-ціанотичні приступи. У маленьких дітей першою ознакою вираженої серцевої недостатності є відмова від їжі. Серед інших поширених ознак — задишка, висока частота серцебиття, вповільнення або відсутність сечі, збільшення печінки, тобто це такі вже загальновідомі ознаки серцевої недостатності.

— Існує думка, що згодом дитина переростає захворювання серця, і воно перестає її турбувати. Це міф?

— Чому ж, є такі вади. Той же поширений дефект міжшлуночкової перегородки. Ми пам’ятаємо, були пороки, що протікали начебто гемодинамічно значуще, дитину прозондували — дефект був, а потім, коли вона приїхала два-три роки потому, виявилося, що дефект закрився мимовільно. Але це не означає, що треба сидіти й чекати, доки дитина порок переросте. Переростають ті вади, які гемодинамічно незначущі.

— Чи можна вести повноцінне життя після важкої операції на серці?

— Вести повноцінне життя можна після більшості пороків, які оперуються радикально, тобто коли анатомічно повністю зроблене здорове серце. Проте я б розділяла поняття спорту й фізкультури. Спорт пов’язаний із великими навантаженнями, часто на межі людських можливостей. Такі навантаження для здоров’я шкідливі й часто призводять до розвитку різних хвороб у професійних спортсменів. Серед них — і хвороб серця. Натомість помірні фізичні навантаження показані.

— Ви пам’ятаєте своїх перших пацієнтів?

— Звичайно, ми пам’ятаємо перших пацієнтів, адже з кожним із них пов’язана ціла епоха лікування новонароджених дітей із вродженими вадами серця в Україні.

Спочатку Центр був заснований як відділення кардіохірургії та реанімації новонароджених в Інституті серцево-судинної хірургії ім. Амосова 1992 року. Перші операції новонароджених відбулися у 90-х роках. А вже 2003-го на базі цього відділення було створено Центр дитячої кардіології та кардіохірургії, який виділився в окрему лікувальну установу. Ми з Іллею Миколайовичем (Ємець І.М., директор Центру. — Авт.) стояли біля начал дитячої кардіології та кардіохірургії новонароджених в Україні. Я прийшла до Інституту ім. Амосова 1986 року в аспірантуру. В результаті наших досліджень виявилося, що вроджені вади у дитини слід оперувати в якомога ранішому віці (у новонароджених). Тоді, щоб змінити цю ситуацію, постало питання про створення відділення кардіохірургії новонароджених, яке пізніше було виділене в наш Центр. Доти в нашій країні такі діти не оперувалися. Тому ми пам’ятаємо і дати, і вік, і навіть імена. Нашому найпершому пацієнту виповнилося вже 17 років.

— Скільки дітей щодня потрапляє до Центру і яку кількість із них вдається врятувати?

— В останні роки через поліклініку проходить понад 10 тис. пацієнтів на рік.

І 70% із них уже мають якусь патологію серця. Близько 2 тис. пацієнтів потребують діагностики, лікування й операції. І десь понад 1 тис. на рік оперується. Але це все-таки повністю не покриває всю потребу в Україні. Операції на серці у дітей різного віку з вродженими вадами серця виконуються і в Інституті серцево-судинної хірургії ім. Амосова. Існують також регіональні кардіохірургічні центри, де оперуються пацієнти з вродженими пороками серця. Проте найменших і найскладніших пацієнтів ми все-таки беремо на себе.

— Чи співпрацюєте ви з якимись зарубіжними установами?

— Ми дуже тісно співпрацюємо із зарубіжними клініками: наш директор пройшов стажування та працював у клініках Австралії, Канади і Франції, а наші фахівці — у провідному госпіталі Франції Neker. Також стажувалися в Австралії, Німеччині, Польщі, США. Ми практикуємо участь у програмі Visiting Professor — коли провідний фахівець світового рівня приїжджає до якоїсь клініки для читання лекцій, обміну досвідом. Такі візити в Центр практикуються три-чотири рази на рік. У свою чергу ми організовуємо форуми, на які запрошуємо іноземних фахівців-кардіологів, кардіохірургів, фахівців із пренатальної діагностики та лікарів інтенсивної терапії.

Наталія ОДНОРОЖЕНКО
Газета: 
Рубрика: