Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вчитель змінює професію

Щоб зупинити цей процес, Кабінет Міністрів затвердив державну програму
10 квітня, 2002 - 00:00

Професія педагога сьогодні втрачає свій престиж. Останнім часом окреслилася негативна тенденція відтоку педагогічних кадрів до інших сфер. На початок поточного навчального року в загальноосвітніх школах України не вистачало п’яти тисяч вчителів. Щоб закрити ці вакансії до вчительської та виховної роботи залучили близько трьох тисяч студентів педагогічних вузів. Робоча група МОН України провела соціологічні дослідження у Києві, Харкові та Харківській області серед учителів загальноосвітніх шкіл. Переважна більшість опитаних вибирали професію вчителя через любов до дітей та свого предмета, а сьогодні п’ята частина з них готові поміняти її за будь-якої зручної нагоди. Найважливішими чинниками підвищення ефективності діяльності педагога вчителі відзначали підвищення соціального захисту та підвищення заробітної плати, а потім уже говорили про роль впровадження новітніх технологій та демократизації навчального процесу в навчальних закладах.

Опитування виявило також і такий негативний чинник, як істотне перевантаження. Протягом тижня вчителі витрачають 18 — 36 годин на проведення уроків, близько 15 годин — на підготовку до них, 5 — 7 — на проведення позаурочних заходів, 5 — 8 — на підвищення професійного рівня та сім годин — на підвищення освітньо-культурного рівня. Близько 15% опитаних учителів працюють ще й за сумісництвом. На сьогоднішній день система освіти України все ще позбавлена надійної державної підтримки як у посиленні кадрового потенціалу і покращенні фінансування, так і в оплаті праці педагогів, що не відповідає сьогоднішньому законодавству. Програма «Вчитель» спрямована на надання такої підтримки. Подібні програми раніше приймалися тільки на відомчому рівні і стосувалися переважно наукового забезпечення роботи та підготовки вчителя. Метою ж даної державної програми є подальше реформування системи педагогічної освіти відповідно до вимог інформаційного суспільства.

«Основним завданням програми є оптимізація кадрового забезпечення навчальних закладів, модернізація системи підготовки педагогів, поглиблення міжнародної співпраці в педагогічній сфері, а також забезпечення достатнього фінансування підготовки і професійної діяльності педагогів, — сказав кореспонденту «Дня» перший заступник начальника Департаменту вищої освіти МОНУ Ярослав Болюбаш . — Для виконання цих завдань програма «Вчитель» реалізовуватиметься у три етапи з 2002 по 2012 роки, що відповідатиме переходу на нове утримання освіти та 12 років навчання».

Програма фінансуватиметься як із державного та місцевого бюджетів, так і за рахунок позабюджетних коштів. Ці кошти підуть на створення при педвузах навчальних закладів інтернатного типу для підготовки сільської молоді у вищі навчальні заклади на педагогічні спеціальності, на комп’ютерне забезпечення педагогічних вузів, на впровадження у навчання сучасних інформаційних технологій, реформування педагогічних бібліотек, видання навчально-методичної літератури (сучасні підручники з педагогіки, психології, методики викладання у наших вузах сьогодні просто відсутні), на створення на Національному радіо і телебаченні програм про вчителів.

За тримісячний термін необхідно створити ще й регіональні програми «Вчитель», на виконання яких необхідно передбачити кошти у проектах місцевих бюджетів на 2003 — 2012 роки. Програмою «Вчитель» до 2005 року також передбачене проведення заходів щодо поетапного виконання положень Законів України, зокрема статті 57 закону «Про освіту» і статті 25 «Про загальну середню освіту» — виплата надбавок за вислугу років, встановлення середнього посадового окладу, безкоштовне використання житла, опалювання і освітлення для сільських вчителів, доплата за перевірку зошитів і класне керівництво.

PS. «День» пропонує своїм читачам висловити думку щодо шляхів підвищення престижу вчительської професії.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: