Із 20 лютого цього року в Національній гвардії офіційно приймають на роботу священиків різних конфесій. Служба військового капеланства у військових частинах тилу чи прифронтовій зоні передбачатиме роботу за трудовим договором. Із 15 лютого на такій основі в лавах НГУ вже почали працювати 44 священики. Загалом, за офіційними даними, сьогодні на громадських засадах у Нацгвардії працює 67 священиків, більшість — у зоні АТО.
«Із 20 лютого ми починаємо працювати спільно з управліннями та департаментами релігійних організацій, які взаємодіють з силовими структурами, і таким чином набиратимемо до нас на службу військових священиків. У військових частинах ми проводитимемо опитування особового складу — так визначимо прихильність до конфесій. Лише після цього Головне управління погоджуватиме кандидата з релігійними організаціями», — описує процедуру полковник Олександр ІЗДЕБСЬКИЙ, начальник Служби з питань військового духовенства НГУ.
За діяльність капеланської служби відповідатиме Служба з питань військового духовенства НГУ, яку на регіональному рівні у територіальних управліннях представлятимуть офіцери з питань військового духовенства. При цьому капелан у військовій частині Національної гвардії буде один для всіх, тож, на думку священиків і військових, має бути толерантним до усіх військових. Священики, що працюватимуть у силових структурах, перед тим, як приступити до роботи, проходитимуть спеціальні курси підготовки. Наразі цю підготовку забезпечують самі релігійні організації.
«Капелани перед тим, як відправитися працювати з військовими, мають заняття з тактичної медицини. Вони ідуть виконувати свій обов’язок з військовою аптечкою, вміють нею користуватися. Також вони вміють надавати першу медичну допомогу, виносити поранених з поля бою, поводитися на мінному полі. Крім того, їх навчають працювати з солдатами перед боєм і після нього, вони вміють виводити військових із травматичних психологічних станів. Ці навчання сьогодні проводяться у співпраці з психологами Медичного університету імені Богомольця, Міністерством оборони та Генштабом. Планується, що такі підготовчі курси будуть регулярними для всіх священиків, які хочуть працювати з військовими. Так само — для священиків у прикордонній службі та інших силових структурах. Я був на фронті й бачив, як ставляться до священиків військові: багато хто хоче сповідатися, причаститися, розказати, що болить і тривожить. Це — дуже відповідальна справа», — акцентує митрополит Черкаський і Чигиринський Іоанн, голова Синодального управління військового духовенства Української православної церкви Київського патріархату.
Про необхідність душпастирської опіки військових говорять практично всі, хто побував у зоні АТО, в районі бойових дій. Її роль важко переоцінити, про що свідчить досвід багатьох країн.
«Багато військових, які вирушають у зону АТО, є невіруючими або опосередковано віруючими. Але там майже 100% стають віруючими і звертаються до священиків. Тому ця служба вкрай потрібна для військовослужбовців», — вважає протоієрей Іван, заступник голови Синодального управління військового духовенства УПЦ КП.
За словами начальника Служби з питань військового духовенства Національної гвардії України, в першій хвилі на посади військових священиків прийдуть ті капелани, які вже мають досвід роботи на передовій. Решту чекають курси підготовки. Крім цього, в НГУ сьогодні займаються підготовкою резерву священиків. Олександр Іздебський додає, що на територіях військових частин побудують храми, також планують створити мобільні храми — для зони бойових дій.