Зелений паркан для киян — як червона хустка для бика в бою тореадорів. Минулі вихідні запам’яталися містянам тим, що біля фонтана на Контрактовій площі, ближче до кінцевих зупинок трамваїв, з’явився той самий зелений паркан, бруківку біля нього почали розбирати й вивозити. І чомусь у темряві ночі. Згодом виникло слово «реконструкція», стосувалось воно і бруківки, бо нібито поганої якості, й фонтана, бо нібито потребує видової зміни (хоча останню реконструкцію пережив 2008 року), й самого скверу — нібито взагалі давно слід за нього взятись.
Містяни, які щиро вболівають за історичну спадщину столиці, вкотре злякалися, що знову взялися за свої справи незаконні забудовники. Тому реакція була емоційною. Ніхто ж не розповів, що є проект реконструкції фонтана, займеться цим приватна фірма власним коштом, до червня обіцяє впоратися з усім-усім. Ця інформація випливла на-гора вже після бурхливої ночі на Контрактовій, палких дискусій між киянами та комунальниками, які розбирали бруківку.
«День» надіслав запит до КМДА: що насправді відбувається на Контрактовій площі, який проект тут реалізовуватиметься, й чому спочатку не поінформували про це киян, не провели громадських слухань? На відповідь ще очікуємо.
МЕРІЯ ПРОПОНУЄ «ФІЛОСОФСЬКИЙ ФОНТАН СКОВОРОДИ» І ЗОНУ WI-FI. КИЯНИ НЕ ХОЧУТЬ
Добре, що роз’яснити ситуацію киянам зголосився мер. За словами Віталія Кличка, до Дня Києва в оновленому сквері буде «філософський фонтан Сковороди», зона wi-fi, нові газони та система їхнього поливу. Проект фінансуватимуть меценати. Є цифра, що готові виділити вісім мільйонів гривень. У киян же постає інше запитання — а що має віддати місто взамін на таку благодійність?
Відповідь спробували отримати кілька десятків активістів, мешканців історичного Подолу, які прийшли 16 березня на обговорення ситуації з фонтаном у Подільську райадміністрацію. На цій зустрічі з’ясувалося, що автором ідеї проекту оновленого фонтана є Ірина Скоропад, під час конкурсу Меморіалу Небесної Сотні вона познайомилася з Андрієм Миргородським, заступником голови Подільської райдержадміністрації, якому приписують ідею реконструкції Гостиного двору під ТРЦ. Йому проект сподобався, знайшли інвесторів — і все. Лишень забули киян попередити. Однак на запитання, хто ж насправді меценат, точної відповіді не отримали.
— У присутніх на тому обговоренні багато сумнівів, підозр та незадоволення викликало те, в який спосіб це намагалися зробити. На думку місцевих мешканців, це — одна з найбільш упорядкованих частин Контрактової площі, можна дещо полагодити, але це не потребує таких коштів. Утім, це було другорядним до головного питання — відсутності прозорості й неврахування думки громади. Ми написали колективне звернення до мера, під яким підписалися кілька десятків присутніх. Там три пункти: громада не погоджується на реалізацію запропонованого архітектором проекту, прохання до мера — відкликати розпорядження щодо цієї реконструкції та відновлення пошкодженої плитки, щоб це було зроблено за кошти підрядника, — розповідає києвознавець Владислава Осьмак.
Експерт називає цю ситуацію не новою й не унікальною для Києва. Однак позитивом є те, що спільнота активно й миттєво зреагувала на подію. «Але Миргородський однозначно не згоден відмовлятися від проекту, й це викликає підозру та недовіру. Громада продемонструвала, що зручність, обіцяний комфорт саме в цьому місці не потрібні. Люди бачать стан історичного Подолу, розуміють, що гроші можна вкласти в інші проекти. І це намагалися пояснити потенційним благодійникам, але готовності сприймати думку громади не було. Та демократія — це процес тривалий», — додає Осьмак.
СТАРА СХЕМА «ВІДЖИМАННЯ» ФОНТАНІВ ПОВЕРТАЄТЬСЯ?
Небайдужі кияни бачать у цьому конфлікті вже знайомі схеми «віджимання» фонтанів. Один із прикладів: на вулиці Іллінській, напроти Іллінської церкви, теж є фонтан, влітку обабіч нього стоять столики-стільчики кафе-ресторану. По суті, фонтан доступний тим, хто відвідує заклад. І сталося так після такої ж реконструкції, що планується й на Контрактовій. Кияни у соцмережах згадали таких випадків чимало.
«Це — стара схема для Києва, так забрали фонтан перед корпусом НАУКМА з боку посольства Іспанії, так «віджали» фонтан між Михайлівською та Софійською площами, біля Золотих воріт, на розі вулиці Сагайдачного та Андріївської...» — наводить факти киянин Андрій Смотрицький.
Ще один учасник громадського обговорення, архітектор, радник у Департаменті архітектури і містобудування Станіслав Дьомін, вважає, що так працювати з громадою не можна. «Сама ідея мені сподобалася (реконструкція фонтана. — Ред.), але власне підхід, що вночі в суботу прийшли ставити огорожу, не було жодного попередження, це — помилка організаторів заходу. Так працювати з громадою не можна. Є суспільство, з яким треба рахуватися. Миргородський признався, що меценатом є Фонд «Київ майбутнього», якого ніхто не знайшов в Інтернеті, що там насправді, невідомо. Але для народу це суттєво, люди розуміють, що нічого просто так не дають. Це — прокол організації. Просто треба зробити висновки».
До того ж за кілька днів до конфлікту заступник мера Павло Рябікін розповів, що в травні збираються провести фестиваль міських проектів щодо благоустрою. Від громади чекають побажання, що хочуть покращити в місті, а зі свого боку обіцяють проект пішохідної зони на Подолі з частковою пішою зоною на вулиці Сагайдачного. Заодно хочуть прибрати з Контрактової 36 МАФів, натомість з’явиться «полегшений торговий центр». У принципі, нічим не краще за мафівський варіант. Тепер же, певно, попрацюють над «фонтанівськими помилками». І варто взяти до уваги ще один факт: територія Контрактової площі вважається державним історико-архітектурним заповідником.