На жаль, цей овоч мало хто знає. Якщо й чули про нього, то тільки в народній частівці: «Танцювала риба з раком, а петрушка з пастернаком». Його майже ніколи не зустрінеш в овочевих магазинах, та й не на кожному базарі знайдеш цей овоч. А дарма... Адже ця дворічна рослина родини селерових, білий коренеплід якої за зовнішнім виглядом схожий на моркву, а за гострим своєрідним смаком більш нагадує петрушку або селеру, дуже корисна для людини.
Батьківщиною пастернаку вважають Європу й Середню Азію. Як культурний овоч і кормова рослина він відомий з кінця XVII століття, порівняно широко культивуватись він почав у XVIII столітті.
Пастернак — невибаглива рослина, яку можна сіяти восени й ранньою весною, сходи з’являються на 20—24-й день. Якщо на городі був посаджений коренеплід пастернаку, то можна бути впевненим, що він насіється сам і виросте, до речі, не гірший, як той, який сіявся хазяїном.
Цей овоч зручний ще й тому, що восени можна викопати його стільки, скільки треба на зиму, а решту залишити в ґрунті, трохи прикидавши землею. Він добре перезимує, й уже в березні можна викопувати його за потребою, — цей пастернак буде значно соковитіший і солодший, ніж той, який зимував у погребі.
Коренеплоди пастернаку багаті на мінеральні солі, білки, вуглеводи, ефірні та жирні олії, клітковину, крохмаль, пектинові речовини. Він містить велику кількість вітамінів групи В і РР. В 100 г коренеплоду міститься: натрію 8 мг, калію 469 мг, магнію — 22 мг, кальцію — 51 мг, заліза — 0,62 мг, фосфору — 73 мг.
Вжитий людиною пастернак ефективно поліпшує травлення, підвищує апетит.
У народному лікуванні використовують пастернак як сечогінний засіб, при набряках, як болезаспокійливий при ниркових, печінкових та шлункових коліках. Це одна із небагатьох рослин, яка своїм насінням лікує вітіліго та гніздові лисини.
Пастернак використовують для лікування та профілактики серцево–судинних захворювань.
А наостанок ще про одну дуже важливу особливість пастернаку: дві–три ложки подрібненого кореня цього овочу або півсклянки напою, звареного із його насіння, не тільки допоможуть зняти роздратованість, встановити веселий лагідний настрій, а й підвищити статеву силу чоловіка.