Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Власники «Дніпрогазу» не поспішають розплачуватися

24 жовтня, 2007 - 00:00

Тимчасово виконуючий обов’язки глави Дніпропетровської облдержадміністрації Віктор Бондар піддав критиці російських власників компанії «Дніпрогаз», яку звинувачують у вибуху побутового газу на житломасиві «Перемога». На думку В. Бондаря, їхні юристи зволікають, через що намічене на понеділок підписання договору про компенсації було відкладене на невизначений термін. Така позиція, зазначив в.о. губернатора, «виглядає дивно для компанії, яка заподіяла стільки бід». В. Бондар вважає, що це зайвий раз доводить — у разі наполегливого небажання власників компанії визнавати провину за те, що сталося, необхідно ставити питання про повернення «Дніпрогазу» українській державі.

За словами в.о. глави облдержадміністрації, всупереч обіцянкам виділити по 500 тисяч гривень родинам загиблих і десять мільйонів на інших потерпілих, а також вкласти в модернізацію обладнання «Дніпрогазу» 250 млн. гривень, у представленому росіянами варіанті договору все виглядає набагато скромніше. Проте, В. Бондар збирається відстоювати, як компенсації, так і обіцяні суми на інвестування в розвиток «Дніпрогазу». Окрім того, власники компанії, на його думку, повинні компенсувати Україні 103 млн. гривень, які було виділено з бюджетів трьох рівнів на купівлю помешкань. Так чи інакше, але це питання буде підняте в судовому порядкові і тоді, вважає в.о. губернатора, винуватцям катастрофи доведеться заплатити набагато більше.

Тим часом, представники «Дніпрогазу» висунули власну версію того, що трапилося. У пробах побутового газу, взятих на житломасиві «Перемога» експерти нібито виявили великий вміст кисню, який у 600 разів перевищує норму та робить його особливо вибухонебезпечним. Подібне означає, вважають вони, що газ могли красти з мереж через несанкціоновані врізки. Знайшли навіть свіжі «латки» на асфальті прямо над газопроводом недалеко від місця вибуху. Проте, мешканці «Перемоги» сприймають таку версію як незграбну спробу посадових осіб піти від відповідальності — не виключено, говорять вони, що самі газівники з метою економії «розбавляють» газ повітрям, а новий асфальт місцева влада поклала навкруги будинку перед самим візитом до Дніпропетровська Президента В. Ющенка. Проте, появу подібних версій потерпілі вважають поганою ознакою — винуватці аварії, вважають вони, вже опам’яталися і спробують вивернути все навиворіт, щоб не виплачувати грошові компенсації.

Не менше гнітюче прозвучали для потерпілих заяви будівельників, які розпочали після закінчення рятувальних робіт розбирати напівзруйнований будинок. Так, голова обласної будівельної асоціації «Дніпро» Станіслав Федоров повідомив, що перший і другий під’їзди, на відміну від третього та четвертого, перебувають у цілком пристойному стані й було б не по- господарському втрачати 80 помешкань чи п’ять тисяч квадратних метрів житлової площі. Проте, мешканці будинку категорично заявляють, що не зможуть повернутися назад і жити в «братській могилі», де загинули їхні сусіди та родичі. Багато хто не лише обходить свій колишній будинок стороною, але й не бажає купувати квартири на житломасиві «Перемога», хоча він вважається одним із найбільш престижних у місті. Потерпілих заспокоює міністр із надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич. Він твердо заявляє, що будинок на вулиці Мандриківській, 127 буде повністю розібрано, а на його місці влаштують сквер і встановлять меморіал 23 загиблим. Зараз, сказав міністр, розробляється механізм надання компенсацій з тим, щоб уникнути зловживань. За кожною родиною загиблих закріплено заступників глави облдержадміністрації чи міського голови Дніпропетровська, які мають допомогти з придбанням квартир. Дітям, які осиротіли знайдуть опікунів, а всі члени родини повинні будуть розписатися, що згодні з обраним варіантом надання житла. Міський голова Іван Куліченко запевняє, що всі види грошової допомоги буде звільнено від податку на прибуток, а угоди купівлі помешкань здійснюватимуть без мита. Поки що ж потерпілі отримали від держави лише відносно невеликі грошові суми на побутові витрати. Людям вселяє надію добродійна допомога, яку надають українські багатії, наприклад, Рінат Ахметов і Віктор Пінчук, які пожертвували по 10 млн. гривень. Три мільйони, як готівкою, так і одягом, продуктами, послугами надав Блок Ю. Тимошенко. Проте, не менше допомагають прості українці, які несуть і везуть теплі речі, миючі засоби, дитячі іграшки буквально з перших годин після аварії, коли потерпілі опинилися напівроздягненими під холодним осіннім дощем.

Тим часом, виконуючий обов’язки генерального директора компанії «Дніпрогаз» Сергій Корнійчук, призначений замість арештованого гендиректора Ігоря Іванкова, потрапив у автомобільну аварію. Біля села Богуслав під Павлоградом машину, яка їхала попереду, несподівано занесло й вона стала поперек траси. Внаслідок зіткнення С. Корнійчук отримав вивих щелепи та перелом руки. Незважаючи на це, повідомляють у компанії, він продовжує керувати «Дніпрогазом».

Учора пізно увечері, повідомила в бесіді з кореспондентом «Дня» прес-секретар дніпропетровського губернатора Алла Шоріна, після того, як Віктор Бондар на прес-конференції різко розкритикував позицію власників «Дніпрогазу» в питанні про виплату компенсацій потерпілим від вибуху газу, до адміністрації на переговори терміново прибули представники «Газекс-Україна». Розмова з ними тривала до першої години ночі. У результаті досягнуто домовленість про виплату матеріальної допомоги сім’ям загиблих — кожна з них отримає по 500 тисяч гривень. Ці гроші до четверга будуть перераховані на банківські рахунки, які відкриють на кожну з цих сімей». «При цьому, — зазначила А. Шоріна, — керівництво компанії, яке представляє інтереси російських власників, наполягає саме на формулюванні «матеріальна допомога», а не «компенсація», оскільки останнє непрямо передбачає провину в аварії та загибелі людей, а це поки не доведено судом». Угода між керівництвом дніпропетровської облдержадміністрації та компанії «Газекс-Україна» буде офіційно підписана у вівторок увечері. Інші питання — щодо виплат усім мешканцям будинку, потерпілим від вибуху, а також щодо інвестицій у модернізацію «Дніпрогазу» — вирішуватимуться пізніше, сказала прес-секретар губернатора. «Це й так, — зауважила вона, — були дуже складні переговори».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: