Сьогодні третина населення України складається з молодих людей. Однак така висока цифра пояснюється тим, що молоддю в Україні вважаються люди віком від 14 до 35 років, тоді як за загальноприйнятими світовими стандартами цей вік обмежується 24-ма роками. Це дивне розходження пояснюється тим, що в нас у країні вирішили захищати молодіжними пільгами і людей зрілого віку. До речі, відомо, що дуже багато тих, що вирішили скористатися молодіжним житловим кредитом, за час очікування його в черзі мають шанс перетворитися на бабусь і дідусів. І це не перебільшення. Адже за статистикою, 16-літні українські дівчата народжують щорічно близько мільйона дітей. Отже — їхні батьки цілком можуть бути віком до 35 років. За останні три роки (незважаючи на загальну картину скорочення населення) молодіжний сектор зростає як у відсотковому, так і в кількісному відношенні. Фахівці із соціальних досліджень не бачать у цьому нічого дивного, оскільки в дітородний вік вступили дівчата сімдесятих-вісімдесятих років народження. А це був той самий час, коли відмічалося різке зростання народжуваності, яке пояснювалося прийняттям урядом цілої низки законів, направлених на збільшення народжуваності в країні. Сьогодні ж демографічний прогноз не обіцяє нам нічого хорошого: до 2026 року кількість молодих людей в Україні може скоротитися вдвічі, якщо молодіжна політика залишиться колишньою (на молодіжні програми щорічно в Україні виділяється близько 11 мільйонів гривень, що в бюджеті країни складає менше одного відсотка). «Молодіжне» міністерство поки що планів своїх не відкриває, обіцяє їх обнародувати в День молоді (остання неділя червня) у вигляді документа «Молодіжної доктрини», який зараз обговорюється в громадських молодіжних організаціях.
Найбільш молодіжним місцем України сьогодні є столиця. Але не стільки через високу народжуваність, а тому, що молоді люди стікаються до Києва з усієї країни як у пошуках хорошої роботи, так і для отримання освіти. А ось на другому і третьому місцях за молодістю (тут уже за рахунок народжуваності) — відповідно Закарпатська і Полтавська області. Щоб нація нормально відроджувалася, на думку вчених, кожна жінка має народити двох дітей. За даними статистики, сьогодні в Україні на кожну жінку в середньому випадає народження однієї дитини.
Дітей, народжених поза шлюбом, найменше на заході України (Тернопільській і Рівненській областях), а в цілому по країні до цієї категорії відноситься кожний п’ятий народжений малюк (це за даними 2003 року). Ситуацію на заході України фахівці пояснюють впливом католицької церкви, яка негативно ставиться як до народження дітей поза шлюбом, як і до форми громадянських шлюбів. Дослідження показало, що зараз українці не реєструють шлюб частіше в селі, ніж у місті (з усіх фактичних шлюбів офіційно не оформлено 9% в селі і 6% — в місті). Пояснення цьому парадоксу дуже просте — економічне. Одиноким матерям держава щомісяця видає невелику грошову допомогу. А ось ті з молодих українців, хто вважає за необхідне зареєструвати народження своєї сім’ї, не поспішають із цим кроком, висуваючи на перше місце вирішення питань соціальних і економічних. Чотирнадцять років тому юнаки в Україні одружувалися в середньому у віці 23 років, а сьогодні таке рішення приймають частіше вже після 26 років. Вік дівчат, які беруть шлюб, підвищився за цей час із 21 року до 23 років.
За роки незалежності збільшився попит молоді на вищу освіту — студентів стало вдвічі більше. Головним чином за рахунок тих, хто дістає освіту за власні гроші. До речі, дослідниками було встановлено, що найпрестижніша спеціальність для молодих — це юрист. На другому місці — лікар. А на третьому — державний службовець. Бажання займатися власним підприємництвом у молодих людей сьогодні поменшало. Десять років тому 5% опитаних оголошували себе підприємцями, що відбулися, сьогодні таких — 4%. На початку 90-х чверть опитаних мали намір встати на дорогу підприємництва, сьогодні про це заявляє навіть не кожний десятий. А ось тих, кого не приваблювало відкриття власної справи, стало вдвічі більше — чотирнадцять відсотків переросли в тридцять.
Презентуючи дослідження «молодіжних питань» України Валерій Головенько (директор Українського інституту соціальних досліджень, кандидат політичних наук), звернув особливу увагу молодіжних організацій України та представників міністерства у справах молоді і спорту, які зібралися на конференції з проблем перспективам молодіжної політики в країні, на факти, що ведуть до ранньої смертності в країні. Одна річ, коли молода людина помирає від невиліковної хвороби (що також боляче і скорботно), а друга — померти в молодому віці не своєю смертю. Починаючи з 2000 року щорічно йде з життя з різних причин близько 18 тисяч молодих людей віком від 15 до 29 років. Щороку закінчують життя самогубством дві тисячі, а близько тисячі — виявляються вбитими... І ще найбільш тривожна цифра — 43% молодих українців хотіли б народитися і жити в іншій країні.... Хоч статистика і стверджує, що молоді, яка пишається тим, що є громадянами України, в нашій державі стало більше.