Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Юридичний казус «зацікавлених органів»

або Чому тисячі внутрішніх переселенців, які проживають на підконтрольній території, понад три місяці не можуть отримати законних виплат
26 травня, 2016 - 10:22
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

17 травня 2016 року.

— Що ви хочете? — питає ввічлива жіночка за офісним склом Пенсійного фонду.

— Хочу отримати свою пенсію...

Вона анітрохи не засмучується. Й зовсім не боїться моєї суворої фізії. Бо вона — за склом.

— Дайте подивитися вашу довідку переселенця. Ну от: на ній немає відмітки міграційної служби.

— Але ж вони не ставлять цю кляту відмітку!

— Не ставлять!

— А ми з чоловіком вже три місяці без пенсії...

— Нічим не можу вам допомогти.

— А якщо ми помремо, бо нема чого їсти, чим лікуватися й чим платити за житло?

— Нічим не можу вам допомогти. Дзвоніть на гарячу лінію.

— А можете сказати, скільки нас таких, що нічого не отримують без цієї відмітки?

— Можу: в нашому районі — вісім тисяч...

Виходимо на весняне повітря. На очі навертаються сльози, і я кажу щось нецензурне.

— Ти неправа, — відповідає чоловік, — вона невинна, і її треба пожаліти. Вона дійсно нічого не може зробити, а пенсіонери дістають її своїми претензіями...

І ми йдемо.

Йдемо і жаліємо головного спеціаліста Пенсійного фонду Московського району Харкова...

Ми жаліємо її, усвідомлюючи, що нас пожаліти нема кому.  Зовсім.

* * *

Лютий 2016 р.

Все почалося, коли ми переїхали на іншу квартиру в іншому районі Харкова.

Просто на іншу квартиру. Тобто майже два роки, як виїхали до Харкова та жодного разу не поверталися додому — навіть перепустки на непідконтрольну територію не замовляли. 

Як законослухняні громадяни України одразу ж пішли до УТСЗН реєструватися.

Стару довідку, на якій була відмітка міграційної служби, в нас забрали та видали нову, з новою адресою. Дуже ввічлива жіночка пояснила нам, що на нову довідку треба поставити нову відмітку, бо без відмітки вона не дійсна.

— А що нам загрожує, якщо не поставимо?

— Призупиниться виплата пенсії та грошей на відшкодування сплати за житло.

— Ну то сходимо й поставимо...

— Ні, вам її не поставлять, тому що вийшов закон, згідно з яким, вони тепер відмітки не ставлять, а без них довідка не дійсна.

— І ми не отримаємо пенсії?

— Так.

— І що ж тепер робити?

— Чекати. Кабмін пообіцяв до квітня розібратися.

— До квітня без пенсії? А як жити?

— Нічим не можемо допомогти...

* * *

Це в них тепер мантра така: «Нічим не можемо допомогти!»

Саме так вони відповідають восьми тисячам бідолах тільки у одному районі Харкова. Якщо екстраполювати цю цифру на все місто — вийде не менше 25 тисяч. Якщо ж перерахувати на всю Україну...

Але голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний, який визнає, що проблема непорозуміння Пенсійного фонду та Міграційної служби таки існує, вважає, що:  «...у масштабах держави кількість цих людей невелика». Саме так він  сказав на брифінгу 17 травня. Тобто й проблеми як такої, з точки зору ПФ, майже немає.

* * *

...Пенсійна система працювала в звичайному режимі, аж поки з 13 січня не набув чинності прийнятий Верховною Радою в грудні минулого року Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Зокрема, він установлював, що довідка, яка видається внутрішньо переміщеним особам (ВПО), є безстроковою, а вимога про відмітку про реєстрацію скасовується. Натомість, співробітники управлінь праці та соцзахисту населення продовжують вимагати у переселенців довідки зі штампами міграційної служби на підставі прийнятої урядом ще в 2014 році постанови №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», де вказано, що органи ДМС мають ставити на зворотному боці довідки відмітки про реєстрацію місця проживання переміщеним особам, і що довідки без цієї відмітки є недійсними.

Отже, через те, що два державні органи не можуть прийти до порозуміння, ніким не визначена кількість переселенців, які дійсно проживають на підконтрольній території України, була позбавлена своїх законних пенсійних виплат. Люди вже три місяці виживають невідомо як.

* * *

Ось «перли» відповідей «відповідальних» осіб.

Розглянувши запит «Дня», директор департаменту пенсійного забезпечення України І. Ковпашко повідомив: «...Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 визначено порядок призначення та продовження виплати, зокрема, пенсій внутрішньо переміщеним особам. Такі виплати здійснюються на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509... Пунктом 7-1 визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб не є дійсною без проставлення на її зворотному боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання».

Міністерство соціальної політики у особі заступника міністра В. Мущиніна, теж повідомило «Дню», що: «...Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки», тобто — відмітки ДМС (відповідь на запит «Дня», лист №54 від 27.04.2016).

У свою чергу директор Державної міграційної служби України А. Чередніченко відповів на запит «Дня», що: «...у зв’язку з цим (із положеннями Законів України № 888-VIII від 29 грудня 2015 року та № 921— VIII від 24 грудня 2015 року, прим. автора) на сьогодні ДМС припинило здійснення зазначених повноважень у сфері реєстрації фізичних осіб» (тобто — припинило ставити відмітки на звороті довідок про взяття переселенців на облік).

В’ячеслав Гузь, начальник управління ДМС у Харківській області по телефону розказав таке: «...Закон нам зараз забороняє проводити цю роботу (ставити відмітки на довідках. — Авт.). Прокуратура буде пред’являти нам претензії. Це позиція не тільки нашого територіального органу, це позиція всієї нашої служби. Проставлення штампів на довідках зараз буде незаконним.  Те, що пенсію без цього не дають, я розумію, бо кожного дня бачу 20—30 скарг з цього питання. Тут йде гра у «квача»: у законодавстві є неврегульовані процеси, але до нас все ж відправляють людей, хоча ми не можемо робити відмітки. І звідки я знаю, що робити тим, хто не отримує пенсій? Я просто виконую свої професійні обов’язки. В Маріуполі, наприклад, дехто ставив відмітки й було багато проблем із цим...»

А Павло Розенко відповідаючи на запитання кореспондента «Главкому» Катерини Пешко, говорив майже афоризмами. Ось найбільш епічні: «На переселенцях ми протестуємо майбутні принципи пенсійної системи для всієї України»; «На сьогодні цей штамп потрібен. І ДМС зобов’язана його ставити»; «Завдання ДМС — провести зміни до нормативних актів і привести їх у відповідність до законів, які були прийняті у Верховній Раді»; «Проблеми вимушених переселенців Міграційну службу не хвилюють»; «Ми будемо чітко впливати на те, щоб не допустити фінансування тероризму»; «Наше завдання — зробити все, щоб люди, які переїхали чи переїдуть на постійне проживання сюди, мали можливості отримувати в повному обсязі всі пенсії і соцвиплати»; «Подивіться, сьогодні ж немає черг в Пенсійному фонді, немає ажіотажу...»

* * *

Ситуація із затримкою пенсійних виплат переселенцям Донбасу, вважають чиновники, виникла здебільшого через проблему ідентифікації переселенців з окупованих територій.

За словами голови ПФУ, серед пенсіонерів-переселенців трапляються «мертві душі». Щоб уникнути таких ситуацій, спеціалістами Мінсоцполітики вирішено перевести пенсіонерів-переселенців на «Ощадбанк» і з 1 червня видати їм картки для нарахування коштів, що водночас будуть їхніми пенсійними посвідченнями. Головне, розказують чиновники, при оформленні цієї картки буде чітко ідентифікуватися, що людина живе на території, підконтрольній українській владі, а також буде зрозуміло, яким чином ця картка використовується. Планується також адаптувати реєстр Пенсійного фонду із системами МВС, СБУ та Державної прикордонної служби, щоби відслідковувати переміщення осіб.

Голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний вважає, що цей механізм дозволить спростити труднощі, пов’язані з ідентифікацією людей: «Якщо ми бачимо у базах, що людина перебуває на непідконтрольних територіях, а її картка 3 чи 4 місяці «працює» тут, то ми будемо на це реагувати. Коли картка в черговий раз буде вставлена в банкомат, то той видасть напис: для підтвердження вам потрібно прийти туди-то. Тим, у кого є мобільні телефони, буде приходити SMS із таким текстом. Якщо людина жива, то вона прийде, і виплати буде поновлено». Зарудний пообіцяв, що для інвалідів та людей, що не можуть пересуватися самостійно, буде розроблено інший порядок.

* * *

...І я вже відчуваю себе на шворці. Ідентифікація — кожні півроку. Поїхати у відпустку, у якусь там подорож, потрапити у лікарню чи просто захворіти — страшенно небезпечно! Бо я вже зрозуміла, що таке «інший порядок»: вони місяці три-чотири будуть розповідати мені, що нічого не можуть зробити, щоб я отримала свою пенсію, бо якийсь там закон не стикується із якоюсь там постановою, тому ніхто, крім мене, не зможе підійти до банкомату із моєю карткою...

* * *

Мінсоцполітики у своїй офіційній відповіді запевняє, що вже розробило проект Постанови Кабміну про нове внесення змін до скандальної Постанови №509, який «готується до направлення на повторне погодження до зацікавлених центральних органів виконавчої влади» (відповідь редакція «Дня» отримала 6 травня). І жодного слова про те, скільки часу він ще буде готуватися.  І ще деталь: «До зацікавлених органів». З того, що «органи» відповіли «Дню» на офіційні запити, цілком зрозуміло, що «зацікавлених» серед них нема. То для кого ж вони готують свій проект?

Голова ПФУ Олексій Зарудний  також пообіцяв журналістам, що найближчим часом проблему буде розв’язано. Є інформація, що нарада з цього питання в Кабміні вже відбулася. Проте — як завжди! — нема жодної інформації, що вони там вирішили!

І що порадите робити тим, хто чекає вже три місяці, сидячи на шиї чи в дітей, чи у сусідів, чи у волонтерів?

Ірина ШЕВЧЕНКО, головний редактор журналу «Губернія», Харків
Газета: 
Рубрика: