Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зацвітуть сади... Петра Могили

Незабаром на території «Софії Київської» з’являться квіти та плодові дерева
12 лютого, 2008 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Минулого року на території історико-культурного заповідника «Софія Київська» розпочалися реставраційні роботи, мета яких — повернути пам’ятці вигляд часів ХVIII ст. Наразі тут вже завершується реконструкція приміщень митрополитського будинку та кордигарії, а до осені 2008 року планують поновити всі інженерні мережі, які поліпшать підсвічування архітектурних об’єктів.

На думку керівництва заповідника, собор не набуде первісного вигляду без відновлення квітників, городів та садів, які були тут за часів митрополита Петра Могили, — засновника монастиря на території Софії. Тому нині на повістці дня керівництва Софії стоїть питання про внесення змін до існуючого генерального плану реконструкції заповідника, які визначать, де саме ростимуть овочі, квіти, груші та яблуні на території собору. Керівництво заповідника обіцяє, що озеленену Софію кияни та гості міста зможуть побачити уже наприкінці наступного року.

— У XVII—XVIII століттях на монастирській території ніколи не було порожньо, — розповіла «Дню» дендролог заповідника «Софія Київська» Наталія Капінус. — Тут завжди росли сади та городи, адже ченці запасалися лікарськими рослинами, овочами і фруктами на випадок ворожих нападів на монастир. А ще на території Софії була резиденція митрополита Петра Могили, де він приймав поважних гостей. Територія мала привабливий вигляд, тут росло багато квітів. Наразі, коли триває реставрація зовнішнього вигляду собору, не можна нехтувати ідеєю розробки монастирського саду. Тому нині ми вивчаємо архівні записи, щоб визначити ймовірні місця його розташування та відновити список рослин, які були на території монастиря. Закуповуючи сорти рослин для саду, ми відбиратимемо найдавніші, щоб якомога точніше відтворити дух того часу.

За словами головного архітектора заповідника Ольги Самойленко, у проекті реконструкції заповідника також передбачено видалення старих дерев, що частково закривають будівлі собору, а також буде оновлено покриття доріг на його території — наразі частина шляхів покрита асфальтом, бруківкою, частина — фігурними елементами, плінфою та цеглою.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: