Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Законопроект №9474: хто проти?

Як Уругвай заборонив куріння в громадських місцях і в короткі строки знизив рівень смертності населення від серцево-судинних захворювань
29 лютого, 2012 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У вересні минулого року під час виступу на засіданні Генеральної Асамблеї ООН з профілактики неінфекційних захворювань та боротьби з ними Президент України Віктор Янукович назвав боротьбу з тютюнокурінням «одним із пріоритетних напрямків державної політики». На користь цього твердження свідчить зареєстрований законопроект №9474 про повну заборону куріння в більшості закритих громадських приміщень — у житлових будинках, офісах, закладах культури, на стадіонах тощо, який чекає на перше читання. Цікаво, що, згідно з опитуваннями, 84% українців підтримують ухвалення закону. Інша річ — не всі вірять, що це остаточно розв’яже проблему і їм не доведеться й надалі дихати тютюновим димом на зупинках і в кафе. Адже це не перша ініціатива уряду: попередні хоча частково й покращили ситуацію, проте цілком вирішити проблему куріння в громадських місцях не змогли. У цьому випадку цікаво проаналізувати, як такі ініціативи втілювали в життя в інших країнах, особливо якщо цей процес був нелегким і суперечливим, як нині в Україні. Андрій СКІПАЛЬСЬКИЙ, експерт із контролю над тютюном, поділився враженнями про Уругвай, де йому вдалося побувати як делегатові від Усесвітнього альянсу з виконання РКБТ1на 4-й Конференції країн-підписантів Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Досвід цієї країни в боротьбі не лише проти куріння в громадських місцях, а й проти великих тютюнових корпорацій може стати корисним і для нашої держави. Тим більше, що Уругвай виконав поставлене завдання успішно й уже має позитивні результати.

Невеличка країна в Латинській Америці — Уругвай — нещодавно знову нагадала про себе міжнародній громадськості: там, за даними досліджень, проведених у 37 лікарнях, за останні два роки кількість серцевих нападів зменшилася на 22%. Причина успіху — звільнення усіх громадських закладів від тютюнового диму.

Саме в Уругваї, одній із 42 країн, де на пачках сигарет картинки підсилюють текстові написи, кількість курців упродовж року після введення візуального оформлення пачок знизилася на 6%. Уругвайський екс-президент Табаре Васкес як онколог усвідомив важливість проблеми й усіма методами бореться задля зменшення спричинених тютюнокурінням хвороб. У результаті середня тривалість життя в Уругваї становить 75 років, а ми в Україні лише ставимо за мету рівень у 70 років.

Уругвай ще 2006-го першим на континенті запровадив комплексну програму із заборони куріння в усіх громадських місцях і відчутно підвищив ціни на сигарети. Це був неабиякий виклик для міністерства охорони здоров’я, адже Уругвай має сильні традиції куріння. Проте вже за кілька років рівень куріння в Уругваї зменшився, а лікарі констатували позитивні зрушення в сердечно-судинних хворобах. За два роки дії закону про повну заборону куріння в усіх громадських місцях на 22% зменшилася кількість випадків госпіталізації людей із серцевими нападами. Про це свідчить дослідження, опубліковане в журналі Tobacco Control. Крім цього, численні дослідження показують, що після введення закону в Уругваї значно покращилася якість повітря в закритих громадських приміщеннях, знизилася кількість пасивних курців, а загальний рівень куріння знизився на 7%. Це тисячі врятованих життів!

Слід зазначити, що 2010 року серед інших законодавчих врегулювань Уругвай запровадив нове маркування на пачках сигарет — графічні малюнки й фото спричинених курінням хвороб і уражених органів. Зображення охоплює 80% площі упаковки! Це значить, що, окрім неприємного малюнка на пачці й надпису про ризики, курець майже нічого не бачить. Сила бренда, якою так вихваляються тютюнові компанії і яка спонукає молодь братися за сигарети, зведена нанівець. Прогресивна громадськість і ВООЗ аплодують, оскільки науково й практично доведено, що таке маркування сприяє зменшенню рівня куріння й запобігає появі нових курців, особливо серед молоді й жінок.

Прикметно, що відразу після появи на сигаретних пачках «страшних» картинок тютюновий транснаціональний гігант «Філіпп Моріс Інтернешнл» подає на Уругвай до суду за порушення правил міжнародної торгівлі, погрожуючи величезними штрафами й вимагаючи негайного скасування нового закону. Тож у жовтні 2010-го ВООЗ організовує 4-ту Конференцію сторін-підписантів Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну саме в Уругваї.

Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну була й є дороговказом для багатьох країн у їхніх спробах подолати тютюнову епідемію. Саме з ратифікацією 2006 року РКБТ Україна спромоглася нарешті заборонити всі види реклами тютюну в традиційних медіа, збільшити акцизи на сигарети й ціни на них у 2,5 разу й отримати 15 млд гривень у бюджет 2011 року, а ще — запровадити ті самі графічні попередження на сигаретних пачках, які ми побачимо вже у вересні 2012 року.

Сьогодні в Україні зареєстровано законопроект №9474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів), який розширить перелік місць, де буде повністю заборонено курити. Законопроект покликаний змінити ситуацію передусім у ресторанній індустрії, де тільки понад 30 тисяч офіціантів дихають тютюновим димом щодня по вісім-десять годин. Нещодавно оприлюднене дослідження Київського міжнародного інституту соціології показало, що 84% населення підтримують повну заборону куріння в усіх громадських місцях. Серед курців рівень свідомості теж досить високий: 56% готові відмовитися від обкурювання інших в ресторанах.

Зважаючи на позитивний досвід Уругваю й інших країн, а також маючи значну підтримку населення, законопроект №9474 може стати ще одною успішною історією України в контролі над тютюном і перемогою інтересів громадського здоров’я над інтересами тютюнової індустрії. Адже згідно з Третім звітом ВООЗ щодо глобальної тютюнової епідемії, Україна за останні роки покинула п’ятірку країн, у яких найбільше курців, і перемістилася десь у другий десяток.

До речі, у Києві компанія Alterplay розробила мобільну версію google-карти закладів громадського харчування, вільних від тютюнового диму. Доповнити карту «Тут не курять», яка сьогодні містить понад сотню адрес кафе, ресторанів і барів, може кожен охочий.

1 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Андрій СКІПАЛЬСЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: