Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Замість тепла — втричі більші тарифи

24 жовтня, 2006 - 00:00

Традиційну дату початку опалювального сезону міська влада Дніпропетровська відзначила майже триразовим підвищенням тарифів на теплопостачання й гарячу воду. Рішення про це було ухвалене на засіданні міськвиконкому, де між чиновниками з комунальних служб і представниками профспілок розгорілася палка суперечка. За підрахунками останніх, середньостатистична сім’я з чотирьох осіб, що проживає в трикімнатній квартирі, тепер буде змушена платити за комунальні послуги близько 600 (!) гривень на місяць. При середній для регіону зарплаті, стверджують профспілки, розмір прибутку на одного члена сім’ї в цьому разі знижується… нижче прожиткового мінімуму.

На подібну статистику комунальники відповідали своєю цифрою, з якої випливало, що, якщо брати до уваги їхні борги, стан тепломереж і ціни на газ, виставлені Києвом, то опалювальний сезон узагалі не варто починати. Так чи інакше, але в належний термін батареї центрального опалювання в тисячах багатоквартирних будинків Дніпропетровська, незважаючи на холод, навіть не потеплішали. Не потекла з кранів і гаряча вода, відключена відразу після закінчення виборів.

Звісно, погляди розсерджених дніпропетровців, які мерзнуть у своїх квартирах, спрямувалися на міського голову Івана Куліченка, який буквально напередодні твердо пообіцяв, що опалювальний сезон розпочнеться у визначений термін. Як виявилося, мера просто не так зрозуміли — місцева влада з 15 жовтня лише почала поетапне підключення до опалювання, а от коли воно завершиться — це, дійсно, велике питання!

Пояснення на прес-конференції спробував дати перший заступник міського голови Анатолій Крупський. За його словами, тільки головне теплопостачальне підприємство «Дніпропетровські міські теплові мережі» заборгувало за газ близько 42 млн. гривень, через що НАК «Нафтогаз України» не поспішає з виділенням лімітів і поставками блакитного палива. Виплутуватися із ситуації, що склалася, місцева влада почала всього лише півмісяця тому, коли під заставу комунального майна взяли банківський кредит у розмірі 10 млн. гривень «на початок опалювального сезону». Звичайна практика цього разу, судячи з усього, не спрацювала, й тепер міське керівництво судорожно знаходить кошти на погашення заборгованості. Частину суми, як передоплату за обігрів бюджетних установ, допомогла отримати обласному центру губернатор Н. Дєєва. Решту, очевидно, доведеться виплачувати з розстрочкою до кінця поточного року. Щоправда, лише в тому разі, якщо НАК «Нафтогаз України» піде назустріч і погодиться зі складеним графіком погашення.

Підвищення тарифів на тепло й гарячу воду влада Дніпропетровська розглядає мало не як панацею. До них, крім іншого, вони заклали 20-відсоткову (!) рентабельність для комунальних теплопостачальних підприємств і навіть 10-відсоткові відрахування «на модернізацію міської тепломережі». Тепер керівники згаданих підприємств, які набрали нинішньої осені банківських кредитів (за твердженнями депутатів міськради, сумарно близько 20 млн. гривень), можуть упевнено дивитися в майбутнє. До речі, на громадських слуханнях, що відбулися напередодні підвищення тарифів, начальник найбільшого комунального підприємства «Дніпропетровські міські теплові мережі» Микола Шипка так і не зміг пояснити жителям міста, чому, всупереч вимогам закону і розпорядженням місцевого відділення Антимонопольного комітету, він з року в рік усіляко зволікає з укладанням договорів зі споживачами. Однак при цьому вимагає плату за часто не надані послуги. Голови житлово-сімейних кооперативів і товариств співвласників багатоквартирних будинків в один голос звинувачували комунального чиновника в тому, що він систематично чинить штучні перешкоди при встановленні лічильників тепла й індивідуальних систем опалювання. Городяни називали тепломережу «чорною дірою», а тарифи — фактичним податком на її утримання. Вони вимагали провести незалежний аудит теплопостачальних підприємств і оприлюднити його результати, зокрема дані про ремонти офісів, купівлю машин, зарплати й премії керівників. Проте бурхливе обговорення наболілих проблем так і залишилося «голосом волаючого в пустелі». Перший заступник міського голови А. Крупський лише пообіцяв «врахувати побажання громадян» при розгляді питання про підвищення тарифів на засіданні міськвиконкому. Провал початку опалювального сезону дніпропетровська влада постаралися покласти на самих городян, заявляючи, що рівень їхньої оплати за тепло й гарячу воду не перевищував минулої зими 65%. Тепер, після триразового підвищення тарифів у місцевих органах влади говорять про те, що для підвищення дисципліни платежів не завадило б запровадити в державному масштабі ще й таку міру, як примусове виселення злісних боржників.

Тим часом початок опалювального сезону на Дніпропетровщині вже підніс перші «сюрпризи». У Нікополі при проведенні гідравлічних випробувань системи теплопостачання міста стався прорив магістральної теплової мережі. Внаслідок аварії без тепла залишилися 582 будинки, в яких проживають 86 тис. 855 жителів, а також 16 дошкільних дитячих установ, 12 шкіл, 11 лікувальних закладів і один дитбудинок. На ліквідацію прориву кинуті великі сили, хоча ще влітку міська влада Нікополя волала про допомогу, попереджаючи про можливості комунальної катастрофи. Судячи з інформації, що надходить з місць, критична ситуація з початком опалювального сезону склалася в Дніпродзержинську й кількох районних центрах. У самому Дніпропетровську досі тривають ремонтні роботи в котельнях і прокладання труб на 12-му кварталі, а також у районі шинного заводу, де, за словами мера І. Куліченка, проживає людей «більше, ніж у Алчевську». Аналогія, що й казати, лякаюча, однак влада запевняє, що до морозів ця міська околиця отримає тепло. У свою чергу, губернатор Дніпропетровщини після поїздки до Києва попереджає чиновників про сувору відповідальність за недбалість, аж до звільнення з посади. «Розбір польотів» очікується на позачерговій сесії обласної ради, запланованій на 27 жовтня й спеціально присвяченій провалу підготовки до опалювального сезону, мабуть першому в історії Дніпропетровської області.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: