Після різкого підвищення цін на продукти харчування перед директорами українських шкіл виникла дилема: як за ті ж гроші, що виділяються з районних бюджетів, забезпечити школярів повноцінними обідами? Відповідаючи на запитання, чи сталися останнім часом зміни в харчуванні учнів, адміністрація шкіл не приховує правди: одним із виходів iз цієї ситуації стало зменшення порцій шкільних обідів.
— Закупівельні ціни на продукти зросли майже вдвічі. Наприклад, за яловичину, яка на початку року коштувала 9 гривень, постачальники сьогодні просять 23 гривні, вершкове масло замість 5 гривень коштує 8, неабияк подорожчало й молоко — нині закуповуємо його по 2,8 гривні, тоді як ще місяць тому брали по 1,8, — розповіла «Дню» інспектор по харчуванню Русавської загальноосвітньої школи Миронівського району, що на Київщині, Світлана Погоріла. — Всі 200 дітей, котрі навчаються у нашій школі, належать до категорії так званих чорнобильців, і кошти на їхнє харчування виділяє Чорнобильський фонд. Норми затверджені ще на початку року, і коли стався ціновий бум, їх ніхто не переглядав. Тому поки що, не вбачаючи іншого шляху розв’язання проблеми, змушені вдатися до зменшення порцій. Якщо, приміром, дітям видавали по три штуки печива, то тепер — по дві, на 20 грамів «схудла» й котлета, менше видаємо йогуртів. Все це, звісно ж, неправильно — наші діти потребують поліпшеного харчування, проте якщо не зменшувати порції, дехто з учнів просто залишиться без обіду.
Не краща ситуація і в столичних школах. За інформацією прес-служби КМДА, з посиланням на начальника Головного управління освіти та науки Лілії Гриневич, нібито харчування школярів особисто контролює столичний мер Леонід Черновецький, тож норми харчування, затверджені Кабміном України, в Києві не можуть бути порушені чи змінені. Однак, заявляючи таке, чиновникам варто було б заглянути хоча б до однієї київської школи, що перебуває на державному фінансуванні.
Заступник директора з навчально-виховної роботи Київської спеціалізованої школи №194 Наталя Пархоменко підвищенням цін на продукти стурбована не на жарт. Якщо до подорожчання на харчування учням 1—4 класів виділялося 4,3 гривні на день, а учням 5—11 класів — 4,8, то тепер сума грошей, які виділяються на шкільні обіди, залишилася тією ж, але харчів на них можна купити вже менше. Тому адміністрація цього навчального закладу також вирішила вдатися до непопулярних заходів — зменшити порції обідів.
— Це — вимушений і, сподіваюся, тимчасовий захід. Думаю, найближчим часом будуть переглянуті видатки на фінансування шкільного харчування і все налагодиться, — підкреслила пані Наталя.
У свою чергу член постійної депутатської комісії з питань освіти Київради Олександр Гребельник переконаний, що міській владі давно слід спрямувати пріоритети своєї діяльності на вирішення соціальних питань.
— Харчування школярів — набагато важливіша проблема, аніж реформа освіти, придумана столичним мером. Звісно ж, загальне зростання цін не може не вплинути на загальні витрати. Проте компенсовувати ці витрати за рахунок зменшення порцій шкільних обідів — неприпустимо. Натомість треба порушувати питання збільшення фінансування. На найближчому засіданні нашої комісії збираємося обговорити цю проблему і потім її розв’язання винесемо на сесію Київради.
Тим часом, доки чиновники збираються нарешті звернути увагу на учнів шкіл, калорійність шкільного обіду зменшується мало не щодня. Працівникам шкільних їдалень страшно й уявити що буде, коли ціни на продукти зростатимуть і далі. Тоді може статися так, що учнівський обід швидше нагадуватиме сніданок для ... кота.
КОМЕНТАР
Анатолій СИТНИК, лікар-дієтолог:
Для школярів, відповідно до вікових груп, існують норми харчування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України. Для повноцінного розвитку дитячому організму небхідні продукти певної калорійності, й такі, що містять необхідні вітаміни та мікроелементи. Для цього й існують кабмінівські норми, розроблені досвідченими лікарями та дитячими дієтологами. Тому зменшення порцій обідів може призвести до того, що дитина не отримуватиме необхідної кількості поживних речовин. Тим більше, що в школах за бюджетні кошти також харчуються діти пільгових категорій: діти-сироти, із малозабезпечених сімей та позбавлені батьківського піклування. Для таких учнів школа дає єдину можливість добре харчуватися. Тому при зменшенні порцій обідів ці діти отримуватимуть незбалансоване харчування, що може призвести до різних захворювань — анемій, авітамінозів, шлунково-кишкових розладів, уповільнення загального розвитку.