Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Згідно з сюжетом, адвокати – вороги народу»

Захисники українських політв’язнів — Миколи Карпюка і Станіслава Клиха — зіткнулися з переслідуваннями у Росії
15 червня, 2016 - 10:48
ДОККА ІЦЛАЄВ

Зараз адвокати Докка Іцлаєв і Марина Дубровіна готують апеляцію на вирок Верховного суду Чеченської Республіки (нагадаємо, за нібито участь у Першій чеченській війні і вбивство російських військових Карпюка засудили до 22,5 року, а Клиха — до 20 років позбавлення волі). При цьому захисникам потрібно реагувати на випади російської Феміди проти них самих.

У розпорядженні активістів громадянської ініціативи «Євромайдан SOS» виявилася приватна постанова судді в «чеченській справі» Вахіта Ісмаїлова від 26 травня 2016 року. Він просить, щоб президенти адвокатських палат Краснодарського краю та Чечні звернули увагу «на порушення закону і неприпустиму поведінку адвокатів Дубровіної та Іцлаєва при виконанні ними свого професійного обов’язку». Звинувачення — без доказів і конкретики, але результатом розгляду постанови може стати позбавлення статусу адвоката обох захисників. Особливо складна ситуація у захисника Миколи Карпюка — Докки ІЦЛАЄВА, який є місцевим чеченським адвокатом (Марина Дубровіна проживає в Новоросійську). В Докки ми й розпитали про тиск, а також про оскарження вердикту у «чеченській справі».

«ПОСТІЙНО БАЧИЛИ, ЩО ЗА НАМИ ХОДЯТЬ ЯКІСЬ ЛЮДИ»

— Коли приватна постанова судді Вахіта Ісмаїлова, в якій він скаржиться на ваші з Мариною Дубровіною дії, набере чинності? Як, відповідно до закону, мають відреагувати на неї адвокатські палати?

— Ми оскаржили цю постанову. Справу має розглянути Верховний суд Росії, там її або скасують, або залишать чинную. Якщо постанова набере чинності і її отримають адвокатські формування, там будуть зобов’язані розглянути документ. Рішення адвокатських палат може бути таким: від невідкриття дисциплінарного провадження до позбавлення статусу адвоката.

— Як ваші колеги поставилися до такої заяви судді?

— Поки постанова не пішла до адвокатських палат, але в ЗМІ інформація з’являється, наші колеги, ймовірно, поінформовані. У мене під час зустрічі запитують, що в суді сталося.

— Як повідомляли українські правозахисники, з відеороликів на чеченському телебаченні стало зрозуміло, що за вами з Мариною Дубровіною велося постійне відеоспостереження. За яких обставин це відбувалося?

— По телебаченню показали один випадок. А ми постійно бачили, що за нами ходять якісь люди. Вони навіть заходили в кафе, коли ми обідали, сідали за сусідні столики. А одного разу вони прийшли на квартиру, де у нас зупинилися свідки, і намагалися вивести їх за півгодини до початку судового засідання, в якому вони мали свідчити. Тобто люди прослідкували, куди ми веземо свідків.


Фото Anton Naumlyuk / Facebook

— Окрім заяви судді та відеоспостереження, який ще тиск чинять на вас з Мариною?

— Гадаю, один відеоролик по місцевому телебаченню дорого коштуватиме, якщо вдуматись у його зміст. За його сюжетом, адвокати — вороги народу.

— Як ситуація зі скаргою Вахіта Ісмаїлова висвітлюється в російських, зокрема чеченських, медіа?

— Жодним чином поки що не висвітлюється. Напевно, чекають, що буде у Верховному суді РФ.

«СУДДЯ ЗРОБИВ БАГАТО НЕЗАКОННОГО»

— Хто міг дати вказівку розпочати тиск на вас і Марину Дубровіну? Це могла бути команда місцевої влади або Москви?

— Якщо взяти до уваги зміст «справи Карпюка і Клиха», то вона місцеву владу жодним чином не зачіпає безпосередньо. Вони і не причетні до фабрикації цієї справи. Тому в них не має бути до нього прямого інтересу.

— Ви плануєте якимось чином оскаржити дії судді Вахіта Ісмаїлова під час розгляду «чеченської справи»? Адже він сам неодноразово перебивав адвокатів, грубив їм.

— Суддя зробив багато незаконного і, прямо скажу, нечесного в ході цього процесу. Він дуже часто «переходив від процесу на базар» і відповідно поводив себе. Не личить судді, скажімо, «схиляти» учасників судового розгляду, переходити на особистості. Ісмаїлов це допускав. Думаю, я обов’язково на все це відреагую. Але потрібно ознайомитися з протоколом судового засідання, з яким нас, адвокатів, суд не квапиться ознайомити, хоча пройшло понад два тижні після оголошення вироку.

— Минулого тижня адвокати Надії Савченко — Марк Фейгін і Микола Полозов — посварилися з третім її захисником, Іллею Новіковим, який також виступав адвокатом Миколи Карпюка і Станіслава Клиха. А якою була роль Іллі в «чеченській справі»?

— Ми точно не посварилися. Розпочинаючи справу, Ілля сказав, що не зможе з причини зайнятості «у справі Савченко» брати участь у всіх судових засіданнях. А що стосується випадків, коли він приїжджав до Чечні, то ми дружно працювали у нашій справі.

— На якій стадії подача апеляції на вердикт у справі проти Миколи Карпюка і Станіслава Клиха? Що зараз може зробити українська влада, щоб допомогти їм?

— Апеляційні скарги подано, але вони короткі. Я у своїй скарзі посилаюся на багато матеріалів справи, які з’явилися в ході судового розгляду, а також на протокол судового засідання. Необхідно ознайомитися з цими матеріалами, щоб зрозуміти, де, в якому конкретно томі який документ лежить, щоб на нього послатися.

Зараз Микола і Станіслав перебувають у СІЗО Грозного. Ми з Миколою бачилися минулого тижня, він почуває себе нормально.

У нас попереду апеляція, а в перспективі — Європейський суд з прав людини. Але, сподіваюся, до цього не дійде, і долю Карпюка та Клиха буде вирішено політичними засобами. У цьому процесі, безумовно, всі карти — в руках керівництва України.

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: