Африка стоїть на порозі історичного моменту. На президентських виборах у Ліберії перемогла жінка. Коли результати виборів остаточно затвердять, 67- річна Елен Джонсон-Серліф стане першою леді-президентом за всю історію Африканського континенту. Її шлях до влади був довгим і тернистим. Саме за це вона отримала від своїх прихильників «лагідне» прізвисько «залізна леді». Політик, яка працювала в Світовому банку та ООН, користується популярністю у дуже широких верств населення — від базарних торговок до освічених громадян і представників старої еліти. Освіченість і стать — хоч як би дивно звучало останнє — головні козирі перемоги Джонсон-Серліф на перших після закінчення два роки тому громадянської війни президентських виборах. Ліберійці перестали довіряти правителям-чоловікам, які протягом 14 років несли країні руйнування.
Свою політичну кар’єру Елен Джонсон-Серліф почала майже 30 років тому. Ліберія залишалася досить заможною та стабільною державою, поки в 1980 році тут не відбувся державний переворот. Власниця диплома Гарвардського університету з кінця сімдесятих років працювала міністром фінансів Ліберії за правління президента Вільяма Толберта. Після захоплення влади Самуелем Доу вона, аби уникнути долі своїх колег по кабінету — розстрілу — змушена була піти у вигнання. Пізніше вона повернулася, щоб узяти участь у виборах до Сенату, і її заарештували за критику військового режиму Доу. У 1989 році Джонсон-Серліф підтримала прихід до влади лідера повстанців Чарльза Тейлора. Невдовзі між ними виникли суперечки і новоспечений президент звинуватив свою соратницю у зраді. Їй довелося рятуватися втечею за кордон удруге. У країні почалася громадянська війна. Кілька угруповань воювали між собою до 1997 року, коли уклали нетривале перемир’я і провели вибори. У них Джонсон- Серліф фінішувала другою, але з великим відривом від Тейлора. Багато хто вважає, що це трапилося через страх громадян перед поновленням військових дій, якщо Тейлор не переможе. Через кілька років повстанці підняли зброю вже проти нього, і Тейлор утік до Нігерії. По цьому державою правив тимчасовий уряд.
Перед новою главою держави стоїть нелегке завдання — підняти країну з руїни. «Це велике завдання. Але я думаю, що воно мені до снаги», — впевнена Джонсон-Серліф. Ще більше ускладнює ситуацію те, що необхідні перетворення треба виконати в рекордно короткі терміни. «Ми знаємо, від нас багато очікують. Ліберійський народ голосував за мою здатність давати результати дуже швидко», — усвідомлює свою місію майбутня глава держави. У першу чергу «залізна леді» своєю «залізною рукою» обіцяє взятися за корупцію. Ще працюючи головою Комісії по адміністративній реформі в перехідному уряді, вона переконалася в неефективності роботи влади в цій сфері і залишила це місце задля участі в президентських виборах, аби домогтися можливості зробити щось самій. Другим невідкладним завданням вона бачить скорочення безробіття. Сьогодні воно сягає катастрофічних розмірів — 85%. Запустити ланцюгову реакцію з ефективного державного управління, інвестицій, створення робочих місць серед її амбітних планів. Зокрема, вона закликає «закордонних» ліберійців, переважна більшість яких мешкає у Сполучених Штатах, повернутися додому і вкладати свій досвід та гроші в національну економіку. Серед інших обов’язкових заходів Елен Джонсон-Серліф бачить реформу освіти. Вона планує зробити безплатною початкову освіту. За даними ООН, тільки 55% з трьох мільйонів ліберійців уміють читати, а всього 60% дітей шкільного віку ходять до школи. Також новий президент планує взяти під контроль використання природних ресурсів. Ліберія багата на діаманти, деревину і гуму.
Джонсон-Серліф каже, що добивалася президентської посади, аби «внести материнську чутливість і емоції в президентське правління» і таким чином загоїти рани війни. Вона закликає своїх колишніх опонентів до примирення заради формування «уряду національної єдності». Кажуть, ніби вона вже запропонувала посаду міністра молоді та спорту супернику по виборчих перегонах відомому футболісту Джорджу Веа. Останній, незважаючи на позитивну оцінку міжнародних спостерігачів перебігу виборів, оскаржив її перемогу і заявив, що не визнає результатів виборів, допоки виборчком не розгляне його скаргу. За результатами підрахунку 99% бюлетенів Елен Джонсон-Серліф лідирує з 59,6%, випередивши Веа на 19,2%. Критики приходу до влади жінки вважають, що їй буде важко протистояти військовим елементам. Особисто ж Джонсон- Серліф закидають у минулому співпрацю з опальним президентом Тейлором, хоча сама вона неодноразово висловлювала жаль з приводу цього.