Міжрасові зіткнення, які нещодавно потрясали Західну Європу, знайшли продовження на іншому континенті. Донедавна благополучна у міжнаціональних відносинах Австралія цього тижня потерпала від сутичок між арабськими іммігрантами та місцевим населенням у Сіднеї. Все розпочалося з конфлікту на міському пляжі у районі Кронулла увечері 11 грудня. За інформацією місцевої преси, його відвідувачі із числа місцевих жителів вже давно скаржилися на арабську молодь із розташованих поруч бідних кварталів. Поштовхом до початку конфлікту начебто стало побиття вихідцями зі Сходу двох білих рятувальників, які працювали на пляжі.
Протягом кількох годин після цього на пляжі зібралося близько п’яти тисяч білих австралійців, які з криками «оззі, оззі, оззі!», що на місцевому сленгу означає «білий австралієць», розпочали масові бійки з темношкірими іммігрантами. Наступного дня арабська молодь провела подібні акції у відповідь, і між молодіжними угрупованнями білих та арабів розпочалися масові зіткнення по всьому Сіднею. За цей час спалено декілька десятків автомобілів, пошкоджено чимало будівель і затримано близько 80 учасників погромів. Протистояння перекинулося і на мережу мобільного зв’язку — впродовж кількох днів невідомі масово розсилають SMS-повідомлення із закликами до білих австралійців «проломлювати черепи» вихідцям із Близького Сходу.
Австралійська влада намагається не втрачати контролю над ситуацією і не дати конфлікту вийти за межі одного міста. Зокрема прем’єр-міністр Австралії Джон Говард закликав населення до расової та релігійної терпимості. За його словами, «нападати на людей через їхнє расове, етнічне походження чи зовнішній вигляд — абсолютно неприпустимо».
Щоб не допустити розвитку подій за нещодавнім французьким сценарієм, до Сіднея стягнуті додаткові поліцейські підрозділи. Уряд не виключає, що найближчим часом може вжити надзвичайних заходів, серед яких — конфіскація транспортних засобів, заборона на продаж алкоголю, створення закритих зон та збільшення терміну кримінальної відповідальності за участь у безладах iз п’яти до 15 років позбавлення волі.
Серед основних причин, які призвели до такого соціального вибуху, більшість спеціалістів називають терористичну загрозу і як наслідок — зростання антимусульманських настроїв. Адже серед жертв терактів на індонезійському острові Балі у 2002 р. та біля будинку австралійського посольства у Джакарті у 2004 р. було чимало австралійців. Окрім того, у жовтні цього року 18 мусульман було заарештовано у Сіднеї та Мельбурні за звинуваченням у підготовці терактів. Разом із тим, представники австралійської поліції заявляють, що розпочати заворушення могли і неонацисти, які вдало скористалися ксенофобією, що протягом останніх років вкорінюється в австралійському суспільстві.
Як би там не було, але вже нині очевидно, що ці події спричинять внесення змін до національного законодавства Австралії у галузі, яка регулює імміграцію. Адже чимало австралійських політиків вже не перший рік закликають зробити імміграційне законодавство, яке є досить лояльним, більш суворим для потенційних переселенців. Саме на обіцянках не допустити заселення країни вихідцями з інших континентів до влади прийшов і нинішній прем’єр-міністр Джон Говард. Але якщо раніше проти цього активно виступали опозиційні політичні сили, то тепер і вони навряд чи зможуть проігнорувати нинішні заворушення.