З учорашнього дня Азербайджан перейшов на латинську графіку алфавіту. Цей перехід здійснюється за так званим методом шокової терапії президента Гейдара Алієва, який у середині червня підписав відповідний указ «Про більш глибоке впровадження азербайджанської мови». Мається на увазі не просто перехід iз кирилиці на латиницю, але й удосконалення азербайджанської мови, в тому числі — очищення її від запозичених iз російської та інши х іноземних мов слів.
Ідея використання латинської графіки в азербайджанській мові не нова. До утворення СРСР у країні користувалися арабської в’яззю, оскільки кожен грамотний мусульманин був зобов’язаний уміти читати Коран, написаний арабською. Однак у 1922 році в Азербайджані було утворено державний комітет iз переходу на новий алфавіт — латинський. У 1926 році в Баку пройшов перший З’їзд тюркомовних народів, де були викладені основні ідеї нового азербайджанського алфавіту з латинською графікою. Перехід на латинський алфавіт у Азербайджані завершився до січня 1929 року. Тоді ж на латинський алфавіт перейшла і кемалістська Туреччина, яку з Азербайджаном пов’язують тісні етнічні, культурні і мовні зв’язки. До речі, і самоназва азербайджанців на ті часи була «тюрк». Саме так вказувалася їхня національність у відомому рядку радянського паспорта.
Перехід iз латиниці на кирилицю було зроблено в Азербайджані в 1940 році протягом шести місяців. Одночасно сталінським розчерком пера тюрки почали іменуватися азербайджанцями.
Повернутися до латинської графіки в Азербайджані вирішили у 1992 році. Відповідне рішення прийняв Міллі Меджліс, парламент країни. Однак, незважаючи на рішення вищого законодавчого органу, реального переходу на латиницю відтоді так і не відбулося. Тут позначилася не тільки людська інерція. Спроби газет освоїти латиницю переконали редакторів у тому, що це призведе до втрати читачів, а отже, і прибутків. Так що й цього разу після президентського указу про мову були певні сумніви у тому, що 1 серпня — це дійсно остаточний термін. Наприклад, редактори провідних популярних газет попросили президента про дво-тримісячну відстрочку введення латиниці. Однак влада була непохитною — жодних відстрочок ні для кого не буде. Порушники ж понесуть адміністративну відповідальність, повідомляє Бі-Бі-Сі.