Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Близькосхідний спринт

Райс спробувала втілити доктрину Буша
26 липня, 2005 - 00:00
ЗА ОСТАННІ П’ЯТЬ МІСЯЦІВ КОНДОЛІЗЗА РАЙС ВІДВІДУЄ ІЗРАЇЛЬ ВТРЕТЄ. МЕТА ЇЇ ВІЗИТУ — ПРОДЕМОНСТРУВАТИ ПІДТРИМКУ ВАШИНГТОНОМ ІЗРАЇЛЬСЬКОГО ПЛАНУ ІЗ ВИВЕДЕННЯ ІЗРАЇЛЬСЬКИХ ВІЙСЬК ІЗ СЕКТОРА ГАЗА / ФОТО РЕЙТЕР

Під час великого турне по Близькому Сходу державний секретар США Кондолізза Райс зосередила свою увагу на потребі демократичних реформ в регіоні. Квапливо влаштована поїздка стала наслідком хвилі ізраїльсько-палестинського кровопролиття й масових протестів ізраїльтян, котрі не згодні з виведенням із палестинських територій. Складається враження, що Кондолізза Райс, проводячи зустрічі в «ураганному» темпі, намагалася за один раз охопити всі проблеми, котрі накопичилися на близькосхідному напрямку, починаючи від Ізраїлю, Палестинської автономії, Лівану та Єгипту. Райс перед візитом до Єгипту констатувала, що реформи, проведені єгипетським урядом, не були достатніми, а нещодавнє конституційне виправлення, котре заміняє систему референдуму на систему проведення виборів з кількома кандидатами, втратило свою сутність через маніпуляції з новим текстом.

Між тим, з відвідин Єгипту Кондоліззою Райс можна спробувати зробити два висновки: що американська адміністрація бажає надати правлячій Національній демократичній партії презумпцію невинності за планами реформи та що Вашингтон вирішив зав’язати контакти з опозиціонерами й незалежними реформаторами. У своїй промові в Американському університеті в Каїрі держсекретар зауважила, що «свобода — універсальне бажання кожної людини, а демократія — ідеальний шлях для кожної нації. Ми стурбовані долею майбутніх реформ в Єгипті, коли мирні прихильники демократії — чоловіки й жінки — не застраховані від насильства».

Але оскільки єгипетський уряд бажає співробітничати в галузі зовнішньої політики з Білим домом, то Вашингтон все ж зменшує свою критику щодо темпів демократизації, котрі запропоновані єгипетською владою. Поки Єгипет продовжуватиме допомагати США в розв’язанні палестинсько-ізраїльського конфлікту, притримуватиметься видимого нейтралітету щодо американської присутності в Іраку й тиску на Дамаск, бушівська адміністрація утримуватиметься від конфронтації з режимом Хосні Мубарака.

На загал, арабські та ізраїльські експерти по-різному оцінюють форсування Америкою близькосхідних процесів. Так, єгипетські аналітики вважають, що, коли ніхто не бере під сумнів потребу в демократичній реформі, багато суперечок виникають з приводу права сторонніх реалізовувати це в суверенній державі. Також, на їхню думку, сумнівно, що справді демократичні реформи можуть з’явитися у відповідь на зовнішній тиск. Інакше кажучи, «тиск» і «реформи» не можуть йти поряд. У цьому сенсі Єгипет наполягає, щоб така реформа була сумісною та відповідала його цінностям і традиціям. У Ізраїлі ж вважають, що без демократизації арабських країн досягти тривалого миру на Близькому Сході неможливо.

Під час переговорів між ізраїльським прем’єром Аріелем Шароном і Кондоліззою Райс, зокрема, обговорювалось питання американської фінансової допомоги Ізраїлю у 2,2 мільярда доларів на наступні чотири роки після виходу ізраїльтян із сектора Газа. Райс заявила, що США сподіваються скликати міжнародну конференцію після палестинсько-ізраїльського роз’єднання, щоб стимулювати й активізувати досягнення порозуміння між істеблішментом Ізраїлю, північно-африканських країн та країн Перської затоки.

Держсекретар намагалася нормалізувати напружені взаємини, котрі встановилися напередодні роз’єднання, й підштовхнути обидві сторони до тіснішої координації своїх зусиль. Райс підкреслила, що Ізраїль та палестинська влада повинні повернутися до плану «дорожньої карти» негайно після роз’єднання, і першим питанням на порядку денному мають стати зобов’язання палестинців зупинити терористичні акти проти ізраїльтян.

Порядок денний було перервано несподіваною поїздкою Кондоліззи Райс до Бейрута, столиці Лівану. Показово, що цей візит відбувся лише через три дні після того, як у Лівані було сформовано новий уряд. «Ми б хотіли побачити той день, коли між Сирією і Ліваном існуватимуть дружні відносини, основані на взаємній довірі й рівності. Але добрі сусіди не закривають свої кордони», — зауважила вона щодо недавно прийнятих Сирією «заходів безпеки», коли тисячі транспортних засобів були затримані на кордоні цих двох країн. Райс відвідала в Бейруті будинок вбитого колишнього прем’єр-міністра Рафіка аль-Харірі, де зустрілася з його сином Саадом аль- Харірі, лідером парламентської коаліційної більшості.

Після цього вона зустрілася з головою Палестинської автономії Махмудом Аббасом на Західному березі у місті Рамаллі. Ще напередодні переговорів з держсекретарем США Аббас проголосив: палестинці готові координувати відступ Ізраїлю з сектора Газа, але не можна оминути того факту, коли між обома сторонами мають місце суттєві приховані розбіжності. Держсекретар Кондолізза Райс похвалила палестинського лідера Махмуда Аббаса за ті кроки, котрі він реалізував, щоб припинити напади войовничих ісламістських груп, але водночас застерегла, що необхідно робити більше.

Те, що Кондолізза Райс квапливо намітила цю поїздку минулого тижня, скасовуючи частину задовго запланованих візитів до африканських країн, лише вкотре підкреслює, яке велике значення адміністрація Буша надає мирному врегулюванню на Близькому Сході. Останній візит держсекретаря є частиною великого стратегічного плану зміни Близького Сходу, що був задуманий неоконсерваторами в адміністрації Буша як спроба зменшити ризики для Ізраїлю в регіоні. Однак американська стратегія в остаточному підсумку розроблена для того, щоб не лише забезпечити ізраїльські інтереси, а й зберегти та поширити безпосередні впливи США в близькосхідному регіоні, що на сьогодні є одним із пріоритетних напрямків американської зовнішньої політики.

Віктор КАСПРУК, політолог
Газета: 
Рубрика: