Антитерор проти свободи: тепер — у Франції
Франція наслідує приклад Сполучених Штатів та Німеччини — Національна Асамблея (нижня палата парламенту) схвалила законопроект, який передбачає пожорсткішання антитерористичного законодавства. Новий закон містить 13 заходів. Серед них — дозвіл (з санкції відповідних органів) на обшуки в автомобілях та домівках, огляд багажу та ручної кладі в аеропортах, обшуки людей агентами безпеки, доступ до телефонних розмов, електронної кореспонденції, в тому числі — кодованої. Можуть мати місце й нічні облави, спрямовані на пошук терористів. Раніше такі операції не дозволялися до шостої ранку. Все це має відбуватися виключно «за певних умов». Закон діятиме до кінця 2003 року. Депутати Національної Асамблеї не прислухалися до численних виступів проти від французьких зелених, представників громадських організацій, таких як Ліга прав людини, Синдикат магістратури, Адвокати Франції. Позицію противників ухвалення нових антитерористичних заходів найкраще висловив один з лідерів французьких зелених Ноель Мамер, кандитат від руху на президентських виборах наступного року: «Зелені вважають закон некорисним, неефективним і таким, що завдає удару по свободах кожної людини».
Міністр внутрішніх справ Франції Даніель Вайан, представляючи закон парламентаріям, прагнув пояснити, що ситуація дуже чітко ділиться на те, що було до 11 вересня і те, що є після 11 вересня. За його словами, перший перегляд цих екстренних заходів заплановано подати до парламенту за рік, до кінця 2002 року, і метою заходів є перш за все боротьба проти тероризму. У свою чергу, за його словами, процитованими «Ле Монд», колективна безпека не є ворогом індивідуальної свободи. Голова законодавчої комісії, соціаліст Бернар Роман запропонував створити спеціальну парламентську місію з цього приводу, яка втручатиметься, якщо вважатиме це за необхідне.
Французів можна зрозуміти. В країні з історичних причин утворилася численна арабська громада, серед членів якої час від часу можуть переховуватися й члени терористичних угруповань. Багато хто ще пам'ятає досить давній вибух у паризькому метро, до якого були причетні члени близькосхідних організацій. З іншого — ніхто дійсно не може гарантувати того, що надання службам безпеки нових повноважень не матимуть наслідком зловживання — це вже траплялося. Крім того, ситуація, яка в цілому складається в суспільній свідомості після подій 11 вересня, може вдарити по відносній толерантності, до якої французи так довго й нелегко йшли (старше покоління нерідко й досі перебуває під враженнями алжирської війни). Навряд чи мусульманська частка французького населення радітиме з приводу нових повноважень служб безпеки — навіть якщо уряд проведе широку агітаційну роботу.
З іншого боку, заходи, до яких вимушено вдається французька влада, важко назвати безпідставними. Зокрема, повідомляється, що після арешту в Об'єднаних Арабських Еміратах людини, підозрюваної в зв'язках з «Аль-Каїдою»— організацією бен Ладена, начебто стало відомо про плани терористів провести кілька терактів у Франції та Нідерландах.
Проблемою, отже, є не необхідність посилення боротьби з тероризмом, що стало аксіомою, а знаходження співвідношення між необхідними з цієї точки зору заходами та тією межею, за якою закінчується демократія і розпочинається практика, звична на прикладах Радянського Союзу та пострадянського простору, «полювання на відьом» у Сполучених Штатах і тому подібних речей.
Наземні сили потребують поповнення
Бомбардування Афганістану триватимуть і під час священного для мусульман місяця рамадан. Це рішення військового командування, на яке очікували з самого початку операції, озвучила радник президента США з нацбезпеки Кондоліза Райс, заявивши, що Америка не може дозволити собі паузи. Пентагон повідомив про намір збільшити найближчим часом кількість американських військових на території Афганістану. Зараз там діє спецзагін приблизно зі ста чоловік, однак міністр оборони США Дональд Рамсфельд заявив, що якнайшвидше потрібно збільшити їхню кількість до трьох-чотирьох сотень.
Про готовність направити своїх військових до Афганістану оголосило керівництво Туреччини — єдиної мусульманської країни — члена НАТО. Анкара планує направити на допомогу американському контингенту 90 чоловік. Парламент Туреччини попередньо ухвалив рішення про розміщення своїх військових за кордоном ще місяць тому. Тепер же визначено, що турецькі солдати в Афганістані підтримуватимуть сили Північного альянсу, забезпечуватимуть доставку гуманітарної допомоги, збиратимуть розвіддані, «захищатимуть неповинних й допомагатимуть в евакуації громадянського населення в разі необхідності», — йдеться в заяві турецького уряду.
За даними газети «Вашингтон пост», наземна операція в Афганістані, що розпочнеться після ще кількох місяців бомбардувань, потребуватиме участі 20 тисяч військових. Сили Талібану, що протистоятимуть інтервенції, наразі оцінюють у 45 — 50 тисяч. Сьогодні американські ВВС завдають в середньому 63 удари на день по території Афганістану. Для порівняння, 1999 року НАТО бомбило Косово 500 разів на день, а США — війська Іраку під час війни в Перській затоці 1991 року — півтори тисячі разів на день. Таліби стверджують, що від нальотів американської авіації загинули півтори тисячі чоловік. Талібан заявив, що американці нанесли удари по одній з найбільших електростанцій в країні, що постачала струм до Кандагара та Лашкаргаха. В разі, якщо греблю станції бомбитимуть і надалі, заявили таліби, тисячі людей можуть постраждати від повені.
Намагання воювати з талібами силами афганської опозиції поки не принесли значних результатів зокрема й через небажання пуситунських племен півдня країни виступити проти режиму мулли Омара, підтримавши таким чином переважно таджицький та узбецький за своїм етнічним складом Північний альянс. Однак віднедавна деякі пуштунські вожді на півдні країни почали виступати проти талібської міліції. Впливовий лідер пуштунів Хамід Карзаї місяць тому прибув до країни, аби організувати народні збори, на яких була б сформована широка урядова коаліція на заміну Талібану. Як стало відомо Бі-Бі-Сі, кілька днів тому люди Карзаї відбили напад талібів та разом з групою місцевих жителів відступили до гір, аби підготуватися до збройного повстання. Відомо, що Хамід Карзаї є близьким до колишнього короля Афганістану Захір Шаха. Інший прибічник екс-монарха Абдул Хак, який проник на територію Афганістану, щоб заручитися в пуштунів підтримкою Захір Шаха, минулого тижня був заарештований талібами та страчений.
«Голос Афганістану» з американським акцентом
Сполучені Штати почали пропагандистське мовлення в Афганістані на частоті талібської станції «Радіо Шаріату», повідомляє РІА «Новости» з посиланням на діюче в Пакистані агентство «Афган ісламік прес». Замість молитов в ефірі талібської радіостанції тепер звучать заборонені сподвижниками мулли Омара афганські традиційні та естрадні пісні, а також пропагандистські передачі зі зверненнями до кабульських військ із закликами припинити опір та розійтися по домівках. Ефект від пропаганди поки що незначний, оскільки талібські міліціонери, як називають солдатів-добровольців армії режиму фундаменталістів, просто вимикають свої радіоприймачі, коли чують подібні передачі. Однак, за свідоцтвами очевидців, багато афганців із задоволенням слухають ці радіопередачі саме через музику, заборонену талібами з моменту приходу до влади у 1996 році.
За даними газети «Пакистан обсервер», потужний передавач американці встановили на території самого Афганістану — в районах, контрольованих антиталібським Північним альянсом. Радіостанція називається «Сада-і-Афганістан» (Голос Афганістану). Її передачі добре чути у південних районах країни, в тому числі в Кандагарі, Кабулі та Джелалабаді, а також на півночі Пакистану. Причому вони повністю «забивають» передачі талібського «Радіо Шаріату».
Вести радіопередачі в афганському ефірі США збираються довго. Палата представників схвалила план створення радіостанції «Вільний Афганістан». У її ефірі на мовах народів Афганістану розповідатимуть про цілі і завдання США в нинішній військовій кампанії. Проект коштуватиме американським платникам податків $20 мільйонів. Також США і Британія готові створити в Пакистані великий інформаційний центр для протидії пропаганді талібів на території мусульманських країн. Працювати в цьому центрі буде не зовсім безпечно — вчора підтвердилося повідомлення про те, що редактору однієї з провідних пакистанських газет, які дотримуються поміркованої лінії, було надіслано конверт зі спорами сибірської виразки. Це перший подібний випадок в Азії.