У традиційно спокійній у расовому питанні Британії відбулись найжорстокіші міжетнічні заворушення за останні 15 років. У містечку Олдем на півночі Англії півтисячі молодих британців азійського походження провели семигодинний марш протесту, кидаючи в полісменів цеглини та пляшки з запалювальною сумішшю. Маніфестанти протестували проти діяльності праворадикального угруповання Національний фронт. Члени останнього разом з Британською національною партією проводять у містечку масову агітацію напередодні парламентських виборів 7 червня. Їхні відверті расистські виступи спричинили бурхливу реакцію молоді етнічних меншин міста, повідомляє Сі-Ен-Ен. Поліція Олдема запевняє пресу, що з самого початку агітаційної кампанії Національного фронту полісмени постійно чергують у азійських кварталах, аби ті відчували, що влада готова їх захистити.
За роки правління лейбористів кількість прохань про надання притулку в Британії зросла більше, ніж удвічі й сьогодні становить 76 тисяч випадків на рік. Останнім часом, зокрема після минулорічного інциденту, коли 58 китайців задихнулися у вантажівці, нелегально переправляючись поромом через Ла-Манш, британський уряд посилив контроль за імміграцією. Цього квітня притулку в Британії попросили 5 тисяч чоловiк — рекордно мала кількість за останні два роки. Директорат у справах національностей та імміграції міністерства внутрішніх справ Великої Британії сповістив, що тепер розглядає як виняткові лише 35 тисяч випадків прохань про надання притулку на рік, в порівнянні зі 100 тисячами два роки тому.
Наразі з 59 мільйонів громадян Британії приблизно 3 мільйони мають африкансько-карибське чи азійське походження. Лідер консервативної партії Уільям Хейг заявляє, що в разі переобрання лейбористів на другий строк Британія перетвориться на «іноземну» країну. Кілька кандидатів-консерваторів відмовилися підписати заяву про неприпустимість експлуатації расового питання під час передвиборчої кампанії. Колишній лідер консерваторів Лорд Теббіт, коментуючи події в Олдемі, заявив, що вони «яскраво свідчать про складність співіснування двох громад». Подібні виступи консерваторів відвертають від них голоси представників національних меншин, які й без того надавали перевагу лейбористам. За лейбористську партію традиційно голосують 90% британських громадян африканського, та 60—70% азійського походження, пише «Нью-Йорк Таймс». Щоправда, підтримка національних меншин не може бути вирішальною для перемоги на парламентських виборах. Хоч громадяни африканського, американського та азійського походження становлять 5,5% від кількості населення Британії, чверть з них не мають права голосу. У Британському парламенті сьогодні лише 10 депутатів з небілим кольором шкіри, усі вони лейбористи.
Сьогодні на 659 місць у парламенті балотуються 57 кандидатів — представникiв нацiональних меншин. Це на 14 чоловік більше в порівнянні з минулими виборами, однак шанси багатьох з них потрапити до Палати громад розцінюються як сумнівні.