Ціни на нафту б’ють рекорди на всіх фондових біржах. Зокрема, на лондонській біржі ціна за один барель нафти марки Brent сягнула позначки 71,46 долара. На цій біржі червневі контракти на поставку нафти подорожчали на 68 центів до 72,11 доларів за барель. На азійських електронних торгах ціна на легку нафту підскочила на 30 центів і становила 70,70 доларів за один барель. Не була винятком і Нью-йоркська біржа, де ціна на легку нафту WTI виросла в ціні на 26 центів до 70,80 долара. Під час цих торгів американська нафта подолала історичний пік в 70,85 долара, який був встановлений в серпні 2005 року, коли по території США «прогулявся» ураган «Катріна», який призвів до перебоїв у роботі більшості нафтопереробних заводів східного узбережжя країни. Загалом, із середини лютого нафта подорожчала на більш ніж 20 відсотків, незважаючи на активне нарощування запасів у США напередодні нового автомобільного сезону.
Аналітики пов’язують зростання цін на нафту у зв’язку із загостренням протистояння Заходу з Іраном, чутками про можливі військові дії США проти цієї країни. «Ціни на нафту будуть зростати, допоки не буде розв’язано протистояння Ірану з міжнародною спільнотою», — наголошує аналітик Тобін Горі з Банку Австралії. До слова, на Іран припадає 10 відсотків світового видобутку нафти. Щодня в цій країні добувають понад 4 млн. барелів нафти, з яких більше половини йде на експорт. Іншим чинником, який впливає на зростання ціни на нафту, є вилазки повстанців у Нігерії. Останнім часом бійці з «Національного конгресу іджо» захоплюють нафтові платформи ледь не щодня. Внаслідок цього не працює майже четверть нафтових свердловин у Нігерії, видобуток нафти скоротився з 2,5 млн. барелів на день до 543 тисяч.
Підливає масла у вогонь і венесуельський лідер Уго Чавес, який заявляє, що не буде поставляти нафту в США. Також погрожує припинити поставки нафти Чад, який намагається «вибити» у Заходу потрібні владі 100 млн. доларів.
Слід нагадати, що ціни на нафту стрімко зростають, починаючи з 20 доларів за барель в 2002 році і тепер наближаються до 80 доларів за барель. Саме така ціна з урахуванням інфляції була в 1980 році через рік після революції в Ірані. Раніше зростання цін на нафту диктувалося попитом США. Тепер Америці в цьому відношенні «допомагають» швидкозростаючі економіки Китаю та Індії.
Аналітики висловлюють побоювання, що світова економіка не зможе витримати тиску цін і в результаті розпочнеться значне падіння споживання нафти. «Ціна більше 60 доларів за барель є серйозною підставою для хвилювання», — заявив міністр енергетики Катару Абдалла бен Хамад аль-Атийя. Водночас він повідомив, що країни ОПЕК визнали, що не можуть нічого зробити, щоб приборкати зростання цін, які є результатом триваючої на ринку гри спекулянтів.
Російські експерти теж висловлюють занепокоєння зростанням цін на «чорне золото». Аналітик FIM Securities Дмитро Царегородцев вважає, що високі ціни на нафту призведуть до того, що російські нафтовики зменшать експорт сировини і збільшать його переробку в середині країни. Однак, застерігає він, це не означає, що ціни на пальне в Росії зменшаться.
Цікаво, що в США не бояться того, що ріст цін на нафту може призвести до росту інфляції в країні. Голова федеральної резервної служби США Бен Бернанке вважає, що цього можна уникнути завдяки впровадженню відповідної грошово-кредитної політики. Тим часом голова Банку Іспанії Хайме Каруана не виключає, що рекордні ціни на нафту можуть призвести до вторинної інфляції в економіці зони євро.