Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Четвірка із ЄС розсердила Штати

4 вересня, 2003 - 00:00

Між Європейським Союзом та Сполученими Штатами зав’язалася серйозна суперечка. Вашингтон не згоден з пропозицією ряду європейських країн створити автономний штаб для планування і проведення операцій збройними силами Євросоюзу.

Ідея армійського сепаратизму витала в головах європейців уже давно. Найбільш рішучим кроком до її реалізації став проведений у кінці квітня міні-саміт, в якому взяли участь лідери Франції, Німеччини, Люксембургу та Бельгії. Фоном для зустрічі слугували воєнні дії в Іраку, проти яких виступала згадана європейська четвірка. Саме Брюссель, Париж і Берлін чинили опір планам НАТО захистити під час воєнної кампанії в Іраку Туреччину (деякі європейські лідери побоювалися, що подібна підтримка — яка зрештою і була здійснена — легітимізує війну проти Багдада). Ще в квітні держсекретар Сполучених Штатів Колін Пауелл назвав створення окремої військової штаб-квартири Європи «необов’язковим». Британські дипломати, які також поставилися до кроку своїх європейських партнерів критично, припустили, що про розкольницьку ідею всі забудуть раніше, ніж про неї довідається громадськість. Проте прем’єр-міністр Бельгії Гі Верхофстад цими днями впевнено нагадав, що Брюссель повен рішучості для формування нової структури. За його словами, створення європейського автономного штабу вже в 2004 році «не викликає ані найменших сумнівів». Спочатку до цього штабу входитимуть військові чотирьох європейських держав, проте за бажання до нього має можливість приєднатися кожен із членів ЄС.

Досить у різкій формі відреагував на слова бельгійського прем’єр-міністра речник Держдепартаменту США Річард Баучер. Йому навіть приписують вислів, ніби налаштовані до відмежування від американців чотири європейські країни не спроможні ні на що більше, як на виготовлення шоколаду. Сам Баучер заперечив авторство грубого пасажу, хоч і не приховав скептицизму щодо військової суверенізації Євросоюзу. «Ми сильні прибічники Європейського Союзу, ми сильні прихильники зусиль, яких докладає ЄС для створення власних військових потужностей, роблячи це у співпраці й спільно з НАТО», — наголосив речник дипломатичного відомства США. Він висловив нерозуміння: «Навіщо ще якісь військові штаби або тренувальні програми?». Одинн високопосадовий дипломат із Держдепартаменту, який волів не називатися, повідомив Франс- Пресс, що чотири держави Європи створюють щось на зразок «великого Бенілюксу» (чільний американець у такий спосіб кинув камінь у бік митного союзу Бельгії, Нідерландів і Люксембургу, котрі мають хороші економічні відносини, проте на армію звертають не дуже багато уваги).

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: