У міру того, як ХАМАС щосили намагається сформувати уряд на палестинських територіях, він, здавалося б, хапається швидше за біблійні вірші з книги Екклезіаста, ніж за побажання «квартету» переговорників (Сполучені Штати, Росія, Європейський Союз та ООН), на який покладається відповідальність за спробу з’єднати ізраїльсько-палестинський розрив. «Всьому є причина, і кожній меті свій час під небесами», — цей вислів відповідає сьогоднішнім намірам партії ХАМАС, бо її пріоритети і тимчасові рамки відрізняються від пріоритетів і тимчасових рамок міжнародного співтовариства, яке чинить на неї тиск, щоб вона зробила негайні політичні заяви, і що важливіше за все, визнала право Ізраїля на існування.
ХАМАС розуміє політичні зобов’язання, які їй доведеться взяти на себе, щоб її повністю прийняли в світову спільноту, але її лідери вважають за краще почекати доти, доки вони отримають всі повноваження, перед тим як приступати до аналізу цих питань. Крім того, ХАМАС, як і більшість палестинців, намагається визначити кращий шлях уперед у мирному процесі. У їх очах поточний процес приніс роки бездіяльності в переговорах, допускаючи безперервну окупацію і розкрадання палестинських земель.
Як приклад, лідери партії ХАМАС звертають увагу на те, що минулого року, при правлячому поміркованому Махмуді Аббасі, ізраїльтяни навіть не вели з ним переговорів. Так що, з їхнього погляду, Ізраїль не поспішає вести переговори з будь-якою палестинською владою, незалежно від того, чи визнає вона право Ізраїлю на існування, чи ні.
Замість цього недавно обрані лідери партії ХАМАС стурбовані основними питаннями, такими як збереження внутрішньої єдності серед палестинців, кінець беззаконня, забезпечення більшої поваги до влади закону, боротьба з корупцією і реформування палестинського управління. Більшість палестинців повністю згодні з цими пріоритетами.
Дійсно, останнє опитування громадської думки серед палестинців показує, що 73% відчувають себе в такій же чи навіть більшій безпеці, ніж до виборів. З 709 навмання вибраних опитаних палестинців 30% сказали, що вони сподіваються на те, що новий уряд партії ХАМАС розбереться з корупцією. 22% сказали, що вони сподіваються, що Ісмаїл Ханія, призначений ХАМАСом прем’єр-міністром, припинить хаос у палестинських містах і забезпечить внутрішню безпеку і владу закону. Майже кожний п’ятий сподівався, що буде прийнято міри для розв’язання проблеми безробіття.
Іронія полягає в тому, що в той час як більшість палестинців проголосувало за передачу влади релігійному рухові, лише 1% із них сказав, що пріоритет партії ХАМАС повинен полягати в тому, щоб забезпечити виконання ісламського закону в Палестині.
У той час, як опитування показало, що 73% палестинців усе ще безмежно підтримують укладення мирної угоди з Ізраїлем, вони не впевнені, що укладення будь-якої угоди взагалі можливе в найближчому майбутньому. 11% опитаних сказали, що проблема ув’язнених повинна стати найбільш важливим пріоритетом для нового уряду — майже в два рази перевищує кількість тих, хто сказав, що мирне врегулювання з Ізраїлем має бути основним пріоритетом. Понад 8000 палестинців перебувають у ізраїльських в’язницях, багато хто без пред’явлення звинувачень чи без судового процесу. Проте 62% палестинців сказали, що вони вважають, що ХАМАС повинен змінити свою позицію щодо визнання Ізраїлю.
Такій міжнародній наддержаві як США, або регіональній як Ізраїль, важко зрозуміти, що група або нація насмілюються мати пріоритети, відмінні від їх власних. Але палестинці протягом декількох років показали, що вони — гордий народ, який не поступиться лише через те, що інша сторона є більш могутньою у військовому чи політичному відношенні.
У будь-якому випадку ХАМАС не можна звинуватити в тому, що він використовує прагнення Америки до демократії для досягнення народних цілей. Зрештою, будь-хто, хто хоче бути обраним на другий термін, повинен приділити першорядне значення потребам свого власного народу, а не обов’язково вимогам міжнародного співтовариства. Тільки коли обрані представники займаються розв’язанням щоденних проблем, які стоять перед їхніми людьми, вони можуть починати вести зовнішні переговори.
Ясно те, що ХАМАС і палестинці хочуть покласти край 38-річній ізраїльській окупації, і що нав’язування палестинцям тих же планів, які приймала ОВП, не буде ефективним. Якщо Ізраїль і міжнародне співтовариство по-справжньому серйозні щодо припинення окупації, то ХАМАС співробітничатиме.
У той час як ХАМАС має бути поступливим, відповідаючи на законні вимоги міжнародного співтовариства, міжнародне співтовариство зобов’язане надати ефективну дорожню карту для створення миру. Як тільки палестинці пересвідчаться в тому, що існує можливість для побудови справжнього миру та незалежності, вони примусять ХАМАС діяти відповідно до неї — або виберуть партію, яка це робитиме.
Безперечно, міжнародному співтовариству ніколи не вистачало політичної волі для того, щоб примусити Ізраїль змінитися. На даний момент і доти, доки така воля не з’явиться, світ повинен дати партії ХАМАС час на те, щоб зайнятися повсякденними потребами палестинців. Щойно з’явиться можливість провести серйозні переговори, ХАМАС, який поліпшив життя простих палестинців, буде в більш сприятливому становищі для ведення переговорів, які будуть необхідними для історичного компромісу.
Дауд КУТТАБ — директор Інституту сучасних засобів інформації в університеті Аль-Кадс в Рамаллі