США прийняли політичне рішення щодо припинення участі у програмі утилізації твердого ракетного палива (для міжконтинентальних балістичних ракет РС-22 методом гідророзмиву) на Павлоградському хімзаводі. Про це повідомив на зустрічі з українськими журналістами директор офісу Програми колективного зменшення загрози Агентства міністерства оборони США бригадний генерал Томас Кеннінг під час візиту до України. Таким чином, американський генерал поставив крапку в тримісячній паузі визначення Пентагоном пріоритетів у сфері Програми колективного зменшення загрози. Кеннінг вважає, що прийняте рішення відповідає зобов’язанням США щодо раніше досягнутих домовленостей у рамках програми, яка має діяти до 2006 р. Водночас він наголосив, що діалог США й України щодо остаточного вирішення проблеми утилізації твердого ракетного палива триває.
Йдеться про утилізацію 133- х двигунів міжконтинентальних балістичних ракет РС-22 (або SS-24 за класифікацією НАТО). Як відомо, ліквідація МБР та інфраструктури відбувається в Україні у рамках Договору щодо скорочення наступальних озброєнь (СНО-1), до якого Україна приєдналася після підписання Лісабонського протоколу. Наприкінці 2000 року Конгрес США виділив близько $24 млн. на будівництво в Україні установки для ліквідації палива твердопаливних ракет SS-24. Iз 2002 р. у Павлограді було розпочато дослідження на пілотній установці. Повномасштабне виробництво передбачалося розпочати у 2003 р. і завершити у 2004 р. Ліквідацію твердого палива в Україні у повному обсязі — близько 5 тис. тонн — планувалося завершити до кінця 2007 р.
Томас Кеннінг не пояснив, що саме спричинило відмову США від цього проекту, і дипломатично послався на попереднього посла США в Україні, який роз’яснював позицію Вашингтона з цього приводу. Як відомо, у травні 2003 р. Карлос Паскуаль у листі меру Павлограда Івану Метелиці повідомив, що Пентагон припинив свою участь в утилізації через високі витрати та технічний ризик, пов’язаний із переробкою твердого палива на вибухові речовини, призначені для промислового використання. Але тоді Міноборони США зазначало, що збирається оцінити безпеку цього проекту і знайти йому альтернативу. Тепер же американський генерал заявляє, що уряд США досягнув цілей, які стояли при реалізації цього проекту, — було забезпечено будівництво приміщення гідророзмиву в Павлограді та створено умови для зберігання двигунів.
Генерал Кеннінг визнав, що після травневої заяви про припинення цього проекту діалог між сторонами триває. Але поки ці переговори не привели до рішень, які можна було б відобразити в нових заявах. Єдиний поки що результат полягає в тому, що США погодилися забезпечити мінімальну матеріально-технічну підтримку зберігання цих двигунів протягом 15 місяців. Йдеться про підтримку режиму температури та вологості у приміщенні для забезпечення безпеки наявних там двигунів. Американський генерал зауважив, що перед прийняттям рішення про припинення підтримки Програми ліквідації двигунів було проаналізовано умови утримання та прийнято рішення, що за постійної температури та режиму вологості можна убезпечити безпечне утримання цих двигунів протягом кількох років. Проте Кеннінг сказав, що «ми також розуміємо, чим довше триває зберігання двигунів, тим більше посилюється потенційна небезпека». Але навіть якщо станеться непередбачене — люди не постраждають, оскільки сховище розташовано на безпечній відстані від населених пунктів, упевнений він. Генерал також пояснив, що за безпеку відповідає Україна, а США досі допомагали коштами на будівництво сховищ та інфраструктури. Кеннінг вважає, що без допомоги американської компанії Thiokol українці не зможуть самі використати технологію гідророзмиву. Раніше українські представники вже заявили, що США наполягають на спаленні ракетного палива і що такий підхід є неприйнятним. Технічний директор ДП «Павлоградський хімічний завод» Євген Устименко, наприклад, стверджував, що не існує альтернативи утилізації твердого палива методом гідророзмиву.
Втім, США співпрацюватимуть з Україною в інших напрямах. Американський генерал назвав два іншi проекти, які стали пріоритетними для США. Йдеться про співробітництво в галузі біологічної науки та проект запобігання розповсюдженню зброї масового знищення. З одного боку, США непокоїть збереження у нашій країні біологічних агентів, які можуть бути використані для створення зброї масового знищення. З іншого боку, Штати зацікавлені у спільних проектах, де використовуватимуться знання й розробки українських вчених для біозахисту України і НАТО від небезпек біологічної зброї. Генерал Кеннінг сказав, що подібний проект вже діє в Казахстані. На думку американського генерала, подібної угоди можна досягнути з Україною протягом півроку. Дуже важливим, зазначив він, є те, що під цю програму виділено кошти. Усього на Україну, Грузію, Узбекистан, Казахстан в американському бюджеті передбачено $50 млн. На другий проект (запобігання розповсюденню зброї масового знищення), який передбачає посилення прикордонного контролю, у 2003 р. виділено $39 млн. Ці кошти не були використані та переносяться на 2004 р., плюс до яких виділять ще $30 млн.
Генерал Кеннінг сказав, що нині в Україні у різних ступенях реалізації існують вiсiм проектів. Згадуваний раніше проект утилізації твердого ракетного палива вела американська корпорація Washington Group International. Цей проект припинено. Компанія Bechtel повинна завершити обсяг робіт на трьох станціях з очищення місць зберігання рідкого палива, а на інших об’єктах роботу не починатиме.
ДОВІДКА «Дня»
Iз 1998 р. у рамках програми «Колективне зменшення загрози», в Україні було ліквідовано 130 шахтно-пускових установок (ШПУ) ракет РС-20 і 54 ШПУ ракет РС-22. До травня 2001 р., за американські кошти і за допомогою американських технологій було утилізовано 27 стратегічних літаків — Ту-95, 11 — Ту-160, 22 — Ту-22 і 483 крилатi ракети. Було також побудовано близько тисячі квартир для військовослужбовців, що звільнилися з лав Ракетних військ. 12 липня 2002 р. було підписано контракт на утилізацію 31 бомбардувальника Ту-22М і 225 крилатих ракет Х-22. Усього в рамках програми ліквідації озброєнь в Україні було виділено близько $650 млн. США також профінансують ліквідацію решти Ту-22М (приблизно 20 літаків) і 25 крилатих ракет Х-22.