Днями Європейський парламент різко розкритикував Туреччину за уповільнення реформ. Євродепутати навіть ухвалили відповідний документ, в якому міститься негативна оцінка дій турецької влади та йдеться про те, що Туреччина не змогла виконати зобов’язання, які вона взяла на себе, отримавши в жовтнi минулого року дозвіл на початок переговорів щодо вступу до ЄС. Своїми поглядами з приводу останнього рішення європейського депутатського корпусу поділився в інтерв’ю «Дню» Надзвичайний i Повноважний Посол Туреччини в Україні Ердоган Ішджан.
— Чи не означає критика, яка прозвучала цього тижня з боку Європарламенту, свого роду жовту картку для Туреччини, яка прагне приєднатися до євроспільноти? Чи справедливе й обґрунтоване це рішення Європарламенту?
— Не було б правильно вважати ухвалене Європарламентом рішення жовтою карткою з боку ЄС. Рішення Європарламенту не є юридично зобов’язуючими. Досвід показує, що в більшості випадків вони представляють погляди меншості, яка може отримати конституційну більшість на деяких засіданнях парламенту. Зміст рішення суперечить фактам i являє собою суб’єктивні висновки деяких членів парламенту. Це не перший випадок, коли Європарламент ухвалює рішення, яким бракує об’єктивності та які призводять до неправильного уявлення про стан справ. Представники Європейської комісії уже висловили свою незгоду з цим рішенням.
— Якою може бути реакція турецького уряду на критику Європарламенту?
— Немає жодного сумніву в тому, що турецький уряд і переважна більшість громадськості Туреччини поділяють спільне бачення, а також виявляють сильну волю щодо інтеграції чи вступу до ЄС, докладають зусиль, які спрямовані на досягнення політичних i економічних критеріїв. Величезний успіх був досягнутий останніми роками. Це чітко відобразилося в доповідях Єврокомісії, незважаючи на суперечливі рішення Європарламенту. Переговори щодо вступу в ЄС були започатковані в жовтнi 2005 року між Туреччиною та Єврокомісією на підставі цих доповідей. Зараз робота щодо реформування триває.
— Чи може, на вашу думку, Туреччина стати членом ЄС, якщо вона навіть відповідатиме всім критеріям? Адже Париж (і, зокрема, один iз основних претендентів на посаду президента Франції Ніколя Саркозі) виступає проти членства Туреччини в ЄС.
— Вважаю, що ЄС є проектом «єдності в різноманітності», що ґрунтується на «спільних цінностях». Такі країни, включаючи Туреччину й Україну, мають приєднатися до ЄС, якщо вони досягнуть повної відповідності «спільним цінностям». Упродовж багатьох років кордони регіону вирішувалися через конфлікти. Включення Туреччини й України до складу ЄС означатиме, що сучасну Європу зв’язує набір фундаментальних прав і свобод, об’єднаних спільною метою, незважаючи на расу й релігію.
— Чи визнає Туреччина геноцид вірменського народу, щоб досягти поступу в інтеграції до ЄС?
— Надумані звинувачення відносно так званого вірменського геноциду не є питання прогресу Туреччини на шляху приєднання до ЄС. Туреччина проводить транспарентну політику щодо цього питання й запросила вірменську сторону провести спільні дослідження цієї проблеми. Позитивної відповіді досі не отримано. Туреччина не розглядатиме питання про визнання чогось, що не відбувалося.