Азербайджан — країна, яка становить особливий інтерес для України. І насамперед — енергетичний. Найчастіше про Баку у сенсі двосторонньої співпраці згадують або під час паливних криз (і тут на підмогу можуть прийти азербайджанці), або ж у контексті реалізації проекту «Одеса—Броди—Гданськ» (все-таки без каспійської нафти тут не обійтися). І цей інтерес не може затьмарити навіть неприваблива оцінка стану демократії в Азербайджані. Принаймні офіційні представники цієї країни відкидають подібну критику, вказуючи на специфічність регіону. Крім того, в офіційному Баку абсолютно заперечують можливість будь-яких революцій: мовляв, сьогодні народ безапеляційно підтримує дії свого керівництва... Найближчим часом Азербайджан має відвідати Президент України Віктор Ющенко. Як стало відомо «Дню» від представників Посольства Азербайджану в Києві саме зараз триває підготовка офіційного візиту. Свої думки стосовно нинішнього етапу відносин Києва та Баку вирішив висловити на сторінках «Дня» Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні Талят Мусеіб оглу АЛІЄВ.
Колись серед європейських союзників Османської імперії Україна і Польща займали особливе місце. Часом ці зв’язки зміцнювались і в результаті перетворились на союз проти загального суперника в процесі розширення Росії на захід та схід. Союзник Туреччини — війська кримського хана — чимало разів допомагали українським союзникам, брали активну участь у боротьбі за незалежність України. Російська імперія, яка пережила своє розширення, незабаром окупувала Україну, Азербайджан разом із південнокавказькими землями. У рамках величезної імперії між азербайджанськими та українськими народами з’явились дружні вiдносини, почали розвиватись культурні, літературні зв’язки. Ці зв’язки стали міцними ще за часів існування «червоної імперії», а в 1990 році в дні кривавої Січневої трагедії Україна була серед перших країн, які підтримали справедливу боротьбу Азербайджану.
У 1991 роцi після розпаду СРСР відносини між нашими країнами почали набувати нової форми. Відчувалась потреба однієї країни у іншiй. Розташування наших країн на перехресті нафтових та комунікаційних шляхів — ТРАСЕКИ та Великого шовкового шляху; потреба України в азербайджанських енергетичних ресурсах, прагнення Азербайджану знайти через Україну шляхи до Європи, співробітництво в рамках ГУАМ — усе це дає можливість визначити контури співробітництва Азербайджану й України в новому тисячолітті. Президент Азербайджанської Республіки Ільгам Алієв під час виступу на форумі «міні-Давос», який проходив у Києві, підкреслював, що після відновлення незалежності «відносини між нашими країнами розвиваються надзвичайно успішно». Віктор Ющенко у свою чергу наголосив: «Ми бачимо великі можливості, які наша співпраця відкриває не лише перед нашими країнами, але й перед усією Європою. І я вам за це вдячний». Це все свідчить про існуючу дружбу між двома керівниками держав.
Як відомо, серед головних завдань ГУАМ — регіональна інтеграція, економічне співробітництво, боротьба проти агресивного сепаратизму, принцип недоторканності державних кордонів, а також сприяння інтеграції до Європи та євроатлантичних структур. Ялтинський самміт ГУАМ відіграв значну роль, з одного боку в пристосуванні його членів до нових умов, зокрема Азербайджану та України, а з іншого — у пожвавленні організації в цілому. Це, зокрема, стало причиною занепокоєння Вірменії. Слід зазначити, що на саміті ГУАМ у Кишиневі Віктор Ющенко особливу увагу приділив партнерству України та Азербайджану, визначивши нові контури двосторонніх зв’язків. Після цього розпочався новий етап переговорів щодо завершення будівництва трубопроводу «Одеса—Броди—Гданськ» та транспортування каспійської нафти за цим маршрутом до Європи.
Можна вважати яскравим прикладом нашого стратегічного партнерства те, що під час паливної кризи в Україні навесні цього року Азербайджан готовий був надати всебічну підтримку. Домовленості, що були досягнуті під час офіційного візиту міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка в травні цього року до Баку, мали величезне значення. Слова міністра про те, що «Україна досягла домовленості з Азербайджаном щодо імпорту нафтопродуктів», були миттєво розповсюджені ЗМІ України. Це спонукало до стабілізації на нафторинку країни. Об’єктивно оцінюючи сучасний політичний стан в Азербайджані, пан Тарасюк підкреслив, що в країні немає революційних умов, бо між владою та народом існує цiлковитий зв’язок. Це можна вважати підтримкою азербайджанської влади з боку України.
Після «міні-Давоського» форуму консультації щодо торговельно-економічних та інвестиційних проектів набули свого логічного розвитку. Збільшення товарообігу між нашими країнами в першій половині цього року в 1,6 разу, порівняно з аналогічним періодом минулого року, яскраво показує величезний потенціал обох країн та його доцільного використання. Під час візиту першого віце-прем’єр-міністра Азербайджанської Республіки А.Аббасова до Києва 29 червня цього року було підписано Меморандум про розгляд торговельно-економічних та інвестиційних проектів на взаємовигідних засадах між Азербайджанською Республікою та Україною. У ньому, зокрема, йшлося про співпрацю, насамперед — у галузі нафто- й газотранспортних комунікацій, нафтопереробці й реалізації нафтопродуктів на українському ринку. Крім того, сторони вивчають можливості реалізації спільних інвестиційних проектів iз розвитку інфраструктури на Чорнорморському узбережжі України з метою використання термінальних споруд для всіх видів вантажу. Сторони також домовилися провести бізнес-форум під час офіційного візиту Президента України до Баку. Фактично цей меморандум є коротким оглядом узгоджених заходів, що відбудуться під час візиту Президента України Віктора Ющенка до Азербайджану.
Співпраця в галузі культури та науки між нашими країнами також має свою власну історію. Взаємовигідне співробітництво в галузі культури та науки, обмін студентами та вченими є актуальними питаннями сьогодення. Вивчення української мови та літератури в Бакинському слов’янському університеті, історії слов’янських народів в азербайджанських вищих учбових закладах, особливе ставлення та увага до української громади в Азербайджані — це далеко не весь перелік існуючої співпраці в науково-культурній сфері. Планується провести Рік Азербайджану в Україні та Рік України в Азербайджані найближчим часом. Усе це свідчить про успішну перспективу двосторонніх та багатосторонніх відносин між нашими країнами.