Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Еумеліо КАБАЛЬЄРО: «На таку зраду Куба не заслуговує»

9 квітня, 2005 - 00:00

Як відомо, Куба передала українському МЗС ноту протесту в зв’язку зі спільною заявою Віктора Ющенка та Джорджа Буша. Докладніше погляд кубинської сторони на дипломатичний скандал, що вибухнув між Києвом і Гаваною, «Дню» виклав заступник міністра закордонних справ Куби Еумеліо КАБАЛЬЄРО, чий візит до України припав на критичний для двосторонніх відносин час.

— Уже тривалий час в Україну не приїжджали делегації кубинського міністерства закордонних справ. Я прибув як спеціальний представник уряду Куби з дружнім візитом, зокрема для того, щоб здійснити ревізію наших відносин у низці сфер і визначити майбутні дії у перспективних напрямах. Між Кубою й Україною склалися традиційно хороші відносини, значний прогрес відбувся в економічному, гуманітарному, а також політичному співробітництві. Ми вважали, що існує істотний потенціал для ще більшого розвитку нашого партнерства. Я провів переговори з парламентськими діячами, представниками політичних партій. У програмі візиту також були передбачені зустрічі в Міністерстві закордонних справ. Однак, на жаль, ми були змушені перервати візит після того, як з офіційного сайту американського уряду дізналися про спільну заяву президентів України та США. Нас дуже здивувало й обурило, що спільним комюніке з Джорджем Бушем дружня нам країна взяла на себе зобов’язання здійснювати політику, яку ми можемо кваліфікувати як ворожу до Куби. Нам це особливо болить, оскільки цими днями в Гавані українська делегація на чолі з міністром охорони здоров’я брала участь у святкуванні 15-ї річниці програми «Діти Чорнобиля», в рамках якої на Кубі пролікувалися близько 20 тисяч дітей.

Нам дійсно дуже болить, бо зміст спільного українсько-американського комюніке — це зрада, на яку Куба не заслуговує. Крім того, ми дуже добре знаємо, що це не відображає позицію українського народу стосовно нас. Я впевнений, що український народ, парламент уміють цінувати дружбу між нашими країнами. Я повертаюся з почуттям розчарування, але переконаний, що кубинський народ та уряд будуть так само готові до розвитку відносин з Україною.

— Про що саме ви мали намір говорити з українським керівництвом?

— Ми вважали, що існує потенціал для розвитку торгових відносин. Ми хотіли, щоб до нас приїжджали більше українських туристів: минулого року їх було близько шести з половиною тисяч. Також Куба має пропозиції, якими могли б скористатися українські інвестори. Є можливості академічного обміну: дуже багато кубинських фахівців здобули освіту тут, і цю традицію можна було б продовжити.

— Ваш уряд уже дуже давно і настійно критикують за порушення прав людини...

— Насправді все набагато складніше, ніж права людини. У комюніке йдеться, що Україна та США співпрацюватимуть, щоб принести кубинському народу свободу. А ми дуже добре знаємо, що мовою американської адміністрації означають слова про свободу для інших народів. Цю риторику використовували перед агресією проти Іраку.

Благородною темою, якою є права людини, США маніпулюють винятково в політичних цілях — проти Куби та низки інших країн. Наприклад, цими днями США самі, не знайшовши іншої країни, яка б це зробила, подали до Комісії ООН з прав людини проект резолюції щодо Куби. Мета Вашингтона полягає в тому, щоб за допомогою резолюції, що засуджує Кубу, виправдати політику торгової й фінансової блокади нашої країни, яку США ведуть уже понад 40 років і яку зараз посилюють. При цьому США говорять про захист прав людини у той час, як всім відомо про поводження з в’язнями в Гуантанамо та в Іраку…

— Україна традиційно голосувала проти резолюцій Комісії ООН з прав людини, що засуджували Кубу. Як відреагує Гавана, якщо цього разу Київ змінить свою позицію?

— Протягом усіх цих років уряд України демонстрував коректне ставлення, що відображало думку українського народу. Зміну позиції ми б розцінили як поступку США: немає жодної іншої причини для того, щоб український уряд змінив свою традиційну політику.

— Як політичні наслідки нинішньої кризи позначаться на інших сферах двосторонніх відносин?

— Я вважаю, що багаторічні дружні відносини між народами Куби й України є настільки сильними, що жодні кон’юнктурні моменти не здатні завдати їм шкоди, принаймні в тому, що стосується позиції Гавани.

— Чи не переглядатиме Куба формат програми «Діти Чорнобиля»?

— Ця програма триватиме. Не сумнівайтеся, що вона поза будь-якою політикою.

ДО РЕЧІ

У білоруському МЗС зазначають, що винесення внутрішніх питань Білорусі на обговорення під час зустрічі президентів України та США не вписується в контекст традиційно дружніх і добросусідських відносин між Мінськом і Києвом. «МЗС Білорусі здивоване цим фактом», — заявив на брифінгу заступник начальника управління інформації міністерства Руслан Єсін. За його словами, в Мінську сподіваються, що «цей факт не свідчить про несамостійність зовнішньої політики України». «Ми — за налагодження конструктивних і тісних відносин США й України, але не за рахунок Білорусі», — зазначив Р. Єсін.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: