Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Франкофонія підкорила Україну

22 березня, 2000 - 00:00

«Майже півмільярда осіб із 55 країн та територій мають відношення до франкомовного світу», заявив посол Франції Паскаль Фієскі, який виступав у київському Будинку кіно з нагоди проведення в Україні тижня французької мови. Одночасно свято країни, яка дала світові такі гасла як «Свобода», «Рівність» і «Братерство», проводиться в усіх державах, де є посольство Французької республіки. Радник амбасади Франції в Україні Франсуа Делаус сказав кореспондентові «Дня», що його країна має майже 200 дипломатичних представництв у всьому світі й поступається за цим показником лише Сполученим Штатам.

Кореспондентові не вдалося з’ясувати, в яку копійку обходиться французькій скарбниці це свято. Представники французького посольства сказали, що тиждень франкофонії їм допомагали влаштовувати й країни- члени Асоціації франкомовних країн. У Києві, зокрема, було зроблено наголос на культурній програмі. Кияни змогли побачити справжнє французьке кіно. Студенти й школярі беруть участь у конкурсах французької мови. Мешканців Рівного, очевидно, зачарувала кухня Франції, бо під час нинішнього тижня в тамтешньому обласному центрі відкрилася французька кав’ярня.

Франкофонія як течія виникла на початку 60-х років. Причім її ініціаторами були не французи, а африканські країни, сказав прес-аташе з питань культури французького посольства Антуан Аржавськи. 1970 року як наслідок було сформовано Асоціацію франкомовних країн. І тепер мовою Бальзака розмовляють 200 млн. осіб.

Із розвалом Радянського Союзу франкофонія набула другого дихання. І стала поступово завойовувати плацдарм, який раніше належав російській мові. На початку 90-х років на латинський шрифт тобто на румунську мову перейшла Молдова. Як відомо, ця мова є близькою до французької. Відтак тепер молдовани широко вивчають цю мову, а не російську. Торік до асоціації франкомовних країн приєдналася Болгарія. Лілія Топалова, яка представляла цю країну, сказала кореспондентові «Дня», що її земляки вивчають французьку як першу іноземну мову. Причім із 14 років учні французьких шкіл вивчають всі предмети лише цією мовою.

Пан Аржавськи зазначив, що Україна теж бажає приєднатися до франкофонного світу й подала відповідну заявку. Нині щодня майже півмільйона українських дітей вчаться французької. Цю мову, яка є другою офіційною після англійської у НАТО, вивчають і українські офіцери, запевнив пан Делаус.

Французька мова, очевидно, вже ніколи не матиме такої популярності як у період із XVII до половини XIX століття. Однак нинішня її слава, можливо, пояснюється тим, що як інструмент спілкування вона не примушує франкомовні країни відмовлятися від власних цінностей. Адже багато країн-франкофонів мають по дві, а то й три офіційні мови.

Хотілося б, аби любов Франції до власної мови стала взірцем і для нашої країни. І ми, подібно до французів, теж провадили б тижні солов’їної мови в країнах наших сусідів і там, де існує бодай якась діаспора.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: