Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Генерал капітулює

12 лютого, 2004 - 00:00

Коло претендентів на те, щоб стати висуванцем Демократичної партії на цьогорічних президентських виборах у США, дедалі звужується. Учора про відмову від подальшої внутріпартійної передвиборної боротьби офіційно заявив ще один демократ — відставний генерал Уеслі Кларк. Колишній головнокомандувач об’єднаних військ НАТО в Європі остаточно зневірився у власних можливостях здобути перепустку на вибори від Демпартії після останніх «праймаріз» (попередніх виборів) у штатах Вірджинія та Теннесі, які він завершив лише на третій позиції.

Кларк, вочевидь, став черговою жертвою впевненого поступу свого однопартійця, сенатора штату Массачусетс Джона Керрі, чия перемога у згаданих штатах утвердила його й без того міцні позиції. Керрі рішуче веде перед у списку кандидатів-демократів, вигравши 12 із 14 «праймаріз» і забезпечивши собі попередню підтримку виборців фактично в усіх регіонах Сполучених Штатів. Останній успіх Керрі у південних штатах можна вважати показовим — йому було віддано перевагу перед двома «місцевими» кандидатами, Джоном Едвардсом та Уеслі Кларком.

«Відставка» Кларка, на думку експертів, може стати сигналом для пришвидшення консолідації Демократичної партії навколо підтримки cвого кандидата на противагу чинному президенту Джорджу Бушу. «Можливо, ми програли цю битву. Але аж ніяк не програємо битву за майбутнє Америки», — оптимістично прокоментував своє рішення Кларк, пообіцявши надалі всіляко сприяти обранцю- демократу. На те, що саме Джону Керрі вдасться заручитися необхідною кількістю голосів делегатів з’їзду Демпартії для її представництва на виборах, вказують і його загальні рейтинги, які, за останніми даними, на 7% вищі, ніж у президента Буша. Критика нинішньої влади є одним із головних передвиборних прийомів Керрі. На додачу до своїх нещодавніх висловлювань про те, що «Буш, схоже, розповідав казки про наявність зброї масового знищення в Іраку», сенатор-демократ днями різко розкритикував доповідь президентської адміністрації про економічне становище в країні. «У мене відчуття, що цей звіт готували ті ж люди, які займалися розвідданими по Іраку», — саркастично зауважив Керрі.

Вирішальними для визначення кандидата від демократів стануть наступні кілька тижнів. Зокрема, 17 лютого відбудуться «праймаріз» у Вісконсіні, а у «супервівторок» 2 березня попередні вибори пройдуть у дев’яти «стратегічно важливих» штатах, включно з Нью-Йорком та Каліфорнією.

Ольга ТОКАРЮК
Газета: 
Рубрика: