Відповідальні самі за себе: Єврокомісія умиває руки і пропонує владі кожної країни-члена ЄС самостійно вирішувати — дозволяти чи забороняти продаж громадянам їжі, що містить генно-модифіковані організми (ГМО), повідомляє Dutsche Welle. Досі подібні рішення в Євросоюзі приймалися колегіально. Тепер, здається, у Брюсселі просто втомилися від постійних суперечок, які викликали трансгенні продукти, і вирішили, що стару практику треба змінювати. Усі країни в ЄС мають різні підходи до ГМО, тому дебати стосовно дозволу чи заборони певного продукту часто були схожими на війни. У більшості випадків країни ЄС просто блокували доступ на європейських ринок ГМО-їжі. Слід відзначити, що через відсутність узгодженої позиції ЄС викликає на себе критику ще з 2006 року, коли Всесвітня торгівельна організація почала вимагати від Євросоюзу говорити в один голос щодо питань ГМО.
«Зрозуміло, я не очікую, що з моменту, коли Єврокомісія оприлюднила свої ініціативи, країни ЄС раптово змінять свої погляди. Просто тепер кожна країна зможе вирішувати за себе сама», — заявив комісар з питань охорони здоров’я Джон Даллі.
Це рішення дозволить країнам-членам ЄС заборонити вирощування ГМО зернових культур, включно з тими, які були з наукової точки зору схвалені. При цьому країна може використовувати економічні, соціальні та етичні причини для пояснення заборони.
Однак вже стали помітні підводні камені. Адже це рішення засмутило як прихильників, так і противників ГМО. Екологи-активісти вважають, що Єврокомісія веде подвійну гру. На їхню думку, результатом стане масовий наплив різноманітних ГМО-продуктів до Євросоюзу, у той час як сьогодні тут дозволені тільки дві генетично модифіковані культури (зі 150, відомих у світі): призначену на корм для тварин кукурудзу, яка має високу стійкість до комах-паразитів, і картоплю для потреб целюлозно-паперової промисловості, яка містить більше крохмалю, ніж звичайні сорти. При прийнятті рішення стосовно цих продуктів у ЄС біотехнологи присягалися, що на столи європейців ці продукти не потраплять. Загалом нині тільки у шести країнах ЄС вирощують генно-модифіковану кукурудзу — найбільше в Іспанії. ГМО картопля нещодавно з’явилася у Чехії, Швеції, Німеччині. Австрія та Італія категорично проти біотехнологій.
«Грінпіс» уже розкритикував рішення ЄК, звинувативши Єврокомісію у тому, що вона фактично позбавляє країни-члени права блокувати проходження на ринок тієї чи іншої культури. «І це — особиста ініціатива президента Єврокомісії, знаного своїм прихильним ставленням до ГМО. Він просто хоче покласти край системі заборон у цьому секторі», — заявили представники «Грінпісу».
Однак, прихильники біотехнологій також далеко не у святковому гуморі, повідомляє Euronews. Вони непокояться через те, що відтепер влада кожної держави ЄС зможе безперешкодно забороняти усі ГМО-продукти підряд, виходячи не з міркувань охорони здоров’я, а з політичних мотивацій. Різні правила у різних країнах ЄС можуть дезорганізувати внутрішню торгівлю у країнах ЄС і зруйнувати конкуренцію між фермерськими господарствами, попереджають експерти. Євро комісію вже звинуватили у тому, що вона відкрила скриньку Пандори, і тепер шлях до юридичних суперечок відрито. Слід відзначити, що громадська думка в ЄС на боці традиційного сільського господарства, і зовсім небагато урядів європейських країн хочуть мати справу з ГМО. Не минає й року, аби активісти-екологи у Франції не знищували трансгенні поля.
Однак питання культивування ГМО — не тільки сільськогосподарське. Перш за все, це перспективний ринок, який оцінюється у 10,5 млрд. доларів. Монополія на ринку належить шести компаніям: трьом американським, двом німецьким і одній швейцарській. Третина зернових, що продаються на світовому ринку — це ГМО-продукти.