2 листопада я приїду до Києва з офіційним візитом, який вважаю дуже важливим з різних причин. За останні роки Україна здійснила важливі перетворення в усіх сферах, і майбутні президентські вибори стануть великим кроком уперед на шляху до консолідації цього процесу. Окрім того, у першій половині 2010 року Іспанія головуватиме в Європейському Союзі і, безсумнівно, відносини з Україною протягом цього періоду вийдуть на новий рівень.
Україна є важливою частиною Європи, це країна, яка має багату історію та культурну спадщину. Але найбільшим її багатством є висококваліфіковані люди, що є необхідною передумовою для того, щоб країна досягла максимального потенціалу розвитку.
Ми повинні визнати, що протягом років незалежності Україна доклала великі зусилля, щоб втілити в життя важливі політичні та економічні реформи, і разом з тим вона зміцнилася як незалежна держава. Вона подолала шлях, сповнений труднощів, від старої системи до демократичної з ринковою економікою.
Говорячи про сьогодення: важка світова економічна криза торкнулася всіх країн, України та Іспанії включно. Необхідно скористатися цією ситуацією для проведення усіх необхідних глибоких реформ та вийти сильнішими з цього провалля. Я впевнений, що Україна буде сміливо рухатися вперед шляхом перетворень і дуже скоро знову стане на шлях сталого економічного розвитку.
Я дуже хотів би розвивати двосторонні відносини між Іспанією та Україною максимально широко, спираючись на спільні демократичні цінності, що є найкращим підгрунтям для нашого зближенням в усіх сферах.
Необхідно активізувати політичні відносини між Іспанією та Україною. З огляду на це та з нагоди мого візиту між Україною та Іспанією буде підписано протокол про політичний діалог, який сприятиме посиленню співпраці між країнами в усіх секторах.
Ми повинні зміцнювати економічні та торгівельні зв’язки, які ще не досягли того максимального потенціалу обмінів між країнами, який відповідав би високому рівню наших економік. Ми повинні спрямувати наші зусилля на те, щоб українські та іспанські підприємства дізналися більше одне про одного. Є іспанські підприємства-лідери в ключових галузях, у яких Україна започаткувала важливі проекти (енергія, інфраструктура, туризм).
У сфері культури необхідно збільшити обмін інформацією. Я вважаю, що культура може служити єднальною віссю у відносинах між двома країнами. З огляду на це Посольство Іспанії в Україні щороку розгортає різнобічну програму культурних заходів, і я сподіваюся, що дуже скоро ми відкриємо в Києві Інститут Сервантеса, що зможе задовольнити великий попит на вивчення іспанської мови та культури в цій країні.
Я також дуже хочу зробити свій внесок у зміцнення відносин між Україною та Європейським Союзом. Незважаючи на всі внутрішні зміни у Європейському Союзі, який стоїть на порозі набуття чинності Лісабонської угоди, зацікавленість до тісної співпраці з Україною не повинна зменшитися, а навпаки, зрости.
Перемовини стосовно Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом вже достатньо просунулися вперед. Протягом останнього раунду перемовин було зроблено великий прорив не лише в політичній частині, а й стосовно Угоди про зону вільної торгівлі, що є невід’ємною частиною Угоди про асоціацію. У нас ще залишилися деякі невирішені питання, особливо технічні, але ми сподіваємося, що дуже скоро зможемо розраховувати на новий статус відносин між Україною та Європейським Союзом. Це спрямує українську економіку до економік країн Європейського Союзу і, крім того, дозволить зблизити наші країни у політичному плані, гармонізувати відносини у законодавчій сфері, а також поглибити співпрацю у сфері зовнішньої політики та безпеки.
Протягом головування Іспанії в Європейському Союзі ми також сподіваємося на зміцнення Східного партнерства як корисного інструмента двостороннього та багатостороннього співробітництва, яке зможе дозволити надати більшої інтенсивності та погодженості відносинам між країнами Європейського Союзу та їхніми східними сусідами.
Ми повинні максимально розвинути договір про спрощення візового режиму з метою пришвидшення видачі віз та посилення контактів, але в той же час ми повинні разом боротися з нелегальною еміграцією та торгівлею людьми. З цією метою 12 травня цього року між Іспанією та Україною було підписано Угоду про регулювання міграційних потоків, яка дозволить направляти міграційні потоки упорядкованіше та безпечним шляхом. Також необхідно продовжити діалог стосовно віз з точки зору довготривалої перспективи.
Ми високо цінуємо зусилля України у миротворчих операціях у співпраці з Європейським Союзом та НАТО. Окрім того, ми з великою зацікавленістю поставилися до пропозиції України щодо боротьби з піратством. Це серйозна проблема, від якої страждають наші обидві країни, і важливо шукати спільні рішення для ефективнішої боротьби з піратством.
Я повинен сказати, що ми високо цінуємо співпрацю України у Групі друзів Альянсу цивілізацій, і нам би дуже хотілося розвивати нашу співпрацю стосовно цієї ініціативи Об’єднаних Націй, в яку Україна може внести великий вклад.