Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гонконг визнано світовим лідером з економічної свободи

7 серпня, 2003 - 00:00

За результатами щорічного звіту «Економічна свобода у світі-2003», опублікованого Інститутом САТО, Україна посіла 117-е місце серед 123 країн, залучених до дослідження, випередивши тільки Гвінею-Бісау, Алжир, Зімбабве, Конго та М’янму (www.cato.org). Це найгірший показник серед п’яти пострадянських держав, що увійшли до рейтингу. Так, першою серед них виявилася Естонія, що посіла 16-е місце, за нею — Латвія (51-е місце), Литва — (69-е місце). Дещо випереджає Україну Росія, яка посіла 112-е місце. За показниками 2001 року, що є останніми у виданому звіті, світовим лідером з економічної свободи визнано Гонконг (або ж Сянган, спеціальний район Китаю). Друге місце посідає також представник Далекого Сходу, Сингапур, на третьому — Сполучені Штати Америки. До десятки кращих також увійшли Нова Зеландія, Велика Британія, Канада, Австралія, Ірландія, Швейцарія та Нідерланди.

Звіт інституту САТО має детальну базу даних, яка висвітлює показники кожної з країн за ключовими критеріями економічної свободи. Це — право вільного вибору, право вільного обміну, право вільної конкуренції, а також захист особи та власності, що забезпечується державою. Велике значення приділено й захисту інтелектуальної власності. Кожен із цих критеріїв розподілено на 26 конкретних показників. Серед них — кількість та рівень податків, вплив уряду на економіку, незалежність судів, рівень захисту інтелектуальної власності, наявність чи відсутність прихованих митних бар’єрів тощо. Автори дослідження стверджують, що загалом рівень економічної свободи у світі повільно зростає. Користуючись десятибальною шкалою, результат 2001 року вони визначили як 6,35. Для порівняння — у 1995 році він становив 5,96.

Звіт також показує, що рівень економічної свободи в країні безпосередньо пов’язаний із рівнем особистих прибутків громадян. Чим нижчим виявляється рівень економічної свободи, тим менші особисті прибутки населення. Тому найбіднішими залишаються країни Центральної Африки, за виключенням Ботсвани, що протягом тривалого часу утримує за собою найвищий рівень економічної свободи на «Чорному континенті». Упорядники рейтингу відвели Ботсвані 26-е місце, розділивши його з добре розвинутою економічно Японією. Ботсвана залишила позаду навіть Італію та Францію, що посіли відповідно 35 та 44 місця рейтингу.

Ступінь об’єктивності цього рейтингу, як і решти подібних, може бути й часто буває об’єктом критики. Можна при цьому зважати на те, що, зокрема, в Україні за останні два роки сталися деякі зрушення: ухвалено нові закони, підписано деякі угоди й протоколи з іншими країнами. Проте загальна характеристика економічної свободи у світі, подана інститутом САТО, очевидно, все ж таки зображає реальність, яка сьогодні для України не є позитивною для її світового іміджу.

Віра КОВТИХА
Газета: 
Рубрика: