Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Єврокомісія нагадала про орієнтири

28 квітня, 2009 - 00:00

Схоже, Україна чим більше намагається інтегруватися в Європейський Союз, тим більше вона втрачає орієнтири щодо того, що необхідно в першу чергу зробити, аби насправді просунутися по цьому шляху. Зокрема, отримати бажану перспективу членства в європейській спільності, чого досягли, наприклад, деякі балканські країни: Хорватія та колишня югославська республіка Македонія. І це при тому, що Україна справді досягла певного поступу європейської інтеграції. І це визнається в Брюсселі.

Зокрема, про це говорила комісар ЄС з питань зовнішніх відносин і Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер після оприлюднення звіту щодо імплементації спільного плану дій країнами-сусідами (включаючи Україну) за минулий рік. За її словами, важливими знаками поглиблення відносин між Україною та ЄС був «вступ України до Світової організації торгівлі у травні 2008 року, прогрес досягнутий у переговорах щодо нової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і започаткування переговорів щодо приєднання України до Угоди про Енергетичне співтовариство». Як пояснила вона, зараз переговори з Україною зосереджені на технічних аспектах, зоні вільної торгівлі, секторальній співпраці й «швидкість є дуже доброю».

Разом із тим Ферреро-Вальднер відзначила, що внутрішня політична нестабільність у поєднанні з поглибленням економічної та фінансової кризи у другій половині минулого року призвели до уповільнення поступу реформ. «Україна має нагально вжити рішучих заходів для вирішення питань економічної та фінансової кризи і працювати над реалізацією свого плану реформ. Ми будемо надавати нашу повну підтримку у цьому відношенні», — підкреслила комісар ЄС. Вона також додала, що необхідні зміни і реформи заберуть багато часу, але в цілому від України залежить просування на цьому шляху, забезпечення доброго урядування. «Я реаліст і прагматик, тому вважаю, що ми не завжди будемо рухатися гладко вперед, і позбуватися старих політичних звичок», — наголосила Ферреро-Вальднер.

Голова Представництва Єврокомісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра також вважає, що у співпраці ЄС з Україною є позитивні досягнення. Разом з тим він висловив жаль, що залишається дуже великий обсяг роботи, що стосується реформ, які Україні необхідно впровадити в процесі європейської інтеграції. На його думку, у цьому контексті звіт щодо імплементації спільного плану дій країнами-сусідами є важливим, оскільки він дає уявлення про реальну ситуацію і про ті дії, які має реалізувати українська влада для того, щоб амбітні плани України стали реальністю.

За словами голови Представництва Єврокомісії, звіт потрібно розглядати з точки зору можливої перспективи і порівнювати Україну потрібно з іншими країнами, які вже є членами Європейського Союзу або з країнами, які прагнуть вступити до ЄС для того, щоб в України були певні орієнтири.

Відповідаючи на запитання «Дня», чи має український уряд чітке бачення того, як потрібно пришвидшити процес наближення до ЄС, пан Жозе Мануель Пінту Тейшейра сказав наступне:

— «Я думаю, що уряд розуміє, що слід робити. Але для того, щоб виконувалися реформи, необхідна політична воля. Зокрема, політична воля і в парламенті України. щоб схвалювати відповідні закони, спрямовані на реалізацію реформ. Окрім того, повинен бути президент, який затверджує ці закони. Тому у цьому відношенні існує потреба у співпраці між усіма політичними інституціями і у співпраці більшості політичних сил, яка заявила про підтримку зовнішньополітичного курсу України щодо європейської інтеграції. У цьому відношенні можна говорити про абсолютну підтримку цього напряму. На жаль, перетворення цих намірів у конкретні дії до цього часу було досить оманливим. Дуже важливо, щоб ця спільна мета, яку підтримують усі політичні сили, матеріалізувалась у якісь конкретні результати. Це те, що відбулося в інших країнах Євросоюзу у процесі їхньої інтеграції. Необхідно дійсно працювати всім разом, одним колективом на досягнення цього результату. На жаль, ми не спостерігаємо такої ситуації в Україні. І не лише у відношенні до ЄС, але також у багатьох інших питаннях».

Торкаючись питання лібералізації візового режиму між ЄС та Україною, посол відзначив, що у цій сфері визначено чотири напрями: безпеку документів, управління міграційними потоками, кордонами і зовнішні відносини, — у яких потрібно досягати прогресу в ході цього діалогу.

За його словам, безвізовий діалог сьогодні ведеться і від України вимагається виконання всіх цих рішень, які будуть ухвалені в ході цього діалогу, щоб досягнути поставленої в угоді мети. Пан Жозе Мануель Пінту Тейшейра відмовився давати оцінку діям української влади, з боку якої останнім часом лунало багато пропозицій щодо запровадження візового режиму. Він лише наголосив: «Все, що визначається в ході діалогу і рекомендації, які робляться Європейським Союзом, мають просто виконуватися відповідними органами в Україні».

Голова Представництва Єврокомісії в Україні також нагадав, що умови вступу до ЄС є чіткими, зрозумілими і застосовуються абсолютно до всіх. «Необхідно подумати про ті країни, які сьогодні є членами ЄС, зокрема, країни Східної Європи. Чи були у них такі проблеми з Конституцією і виборчим законодавством, як це сьогодні має місце в Україні. Саме ці питання є надзвичайно важливими для розбудови держави. І тому, якщо Україна ставить перед собою таку мету як європейська інтеграція, то необхідно докласти всіх зусиль, щоб раз і назавжди ці питання вирішити», — наголосив пан Жозе Мануель Пінту Тейшейра.

Мабуть, саме на ці питання мають, у першу чергу, дати відповідь політичні сили України, якщо вони думають про майбутнє країни, а не про те, як зберегти владу чи усунути від влади іншу політичну силу.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: