За місяць до саміту в Копенгагені, на якому, як очікується, Кіпр разом із дев’ятьма іншими державами отримає офіційне запрошення стати членом Європейського Союзу, Генеральний секретар ООН Кофі Аннан представив новий план урегулювання конфлікту, що вже 28 років триває на острові. ООН пропонує створити на Кіпрі єдину державу, що складається з двох автономних частин — грецької та турецької. План передбачає створення президентської ради з шести осіб, які по черзі займатимуть пост голови виконавчої влади країни. Ротація на посту президента і віце- президента відбуватиметься кожні 10 місяців. Співвідношення між представниками грецької і турецької громад у президентській раді запропоновано встановити таким: чотири греки- і два турки-кіпріота. (Сьогодні греки-кіпріоти становлять близько 80% населення острова, турки — близько 18%). План також передбачає скорочення території турецької частини острова до 28,5%, в порівнянні з 37%, які ТРПК займає сьогодні, і повернення майже 85 тисяч грецьких біженців на північ Кіпру.
ООН настійно рекомендує президенту Республіки Кіпр Глафкосу Клірідісу і лідеру визнаної тільки Анкарою Турецької Республіки Північного Кіпру Рауфу Денкташу до наступного понеділка вирішити, чи починати переговори на основі плану Кофі Аннана. Дванадцяте грудня, коли відбудеться саміт ЄС у Копенгагені, вже не за горами, і від політичного рішення залежить, який саме Кіпр отримає запрошення приєднатися до Євросоюзу. Брюссель неодноразово давав зрозуміти, що об’єднання обох кіпрських громад в єдину державу не є умовою прийняття Кіпру до ЄС, але при цьому натякав, що все-таки хотів би бачити у своїх рядах єдиний Кіпр.
Як сподівається Туреччина, на саміті у Копенгагені також можуть прийняти рішення про дату початку переговорів про її вступ до ЄС, тому нова турецька влада зацікавлена в урегулюванні кіпрської проблеми не менше, ніж Греція, куди наступного тижня вирушить лідер Партії справедливості і розвитку, що перемогла на виборах у Туреччині, Реджеп Тайіп Ердоган. Афіни останнім часом демонструють знакову підтримку Анкари. Греція заявила, що Брюссель повинен розпочати переговори з Туреччиною про її приєднання до ЄС. Раніше Туреччина заявляла, що якщо до Євросоюзу приймуть тільки грецьку частину Кіпру, Анкара погодиться на приєднання півночі острова. А Греція давала зрозуміти, що може заблокувати розширення ЄС, якщо Кіпр не запросять стати його членом. Грецький міністр у справах ЄС Тассос Яннітсіс заявив, що з питання урегулювання кіпрської проблеми очікуються «дуже складні переговори».
І в грецькій, і в турецькій частинах Кіпру пропозиції Кофі Аннана зустріли з ажіотажем та настороженістю. Президент Республіки Кіпр Глафкос Клірідіс закликав своїх співвітчизників розглядати план як єдине ціле, а не фіксувати увагу на його окремих положеннях. «Ми далекі від готовностi до компромісів, на які нам доведеться піти», — сказав газеті «Гардіан» офіційний представник уряду Республіки Кіпр Міхаліс Папапетру. А лідер ТРПК Рауф Денкташ заявив, що, на його думку, «план ООН не задовольняє жодну зі сторін», — передає турецьке агентство Анадолу.
Прийнята на початку 1960 хроків конституція Кіпру також передбачала пропорційний розподіл постів в органах влади країни між представниками грецької і турецької громад. Закладена в конституції система управління державою виявилося юридично заплутаною і негнучкою, що, в поєднанні з іншими чинниками, призвело до загострення етнічного конфлікту між грецькою і турецькою громадами. У 1974 році, після інспірованого афінським режимом «чорних полковників» перевороту проти уряду президента Кіпру Макаріоса, турецька армія під приводом захисту турецького населення зайняла 37% території острова. У 1983 році Рауф Денкташ проголосив створення Турецької Республіки Північного Кіпру.
Сьогодні ситуація на Кіпрі, та й у світі загалом, відрізняється від реалій сорокарічної давності. «Головний приз» як для греків-, так і для турків- кіпріотів — членство в Євросоюзі. Хоч Брюссель офіційно не грає посередницької ролі на переговорах про майбутнє розділеного острова, саме під єдиним європейським дахом міг би відносно безболісно існувати об’єднаний Кіпр. Модель європейської перспективи для Кіпру змалював у своїх дослідженнях незалежний Центр європейських політичних досліджень у Брюсселі (CEPS). Його фахівці пропонують своєрідну трирівневу структуру для майбутньої возз’єднаної держави. Найбільшу вагу в прийнятті рішень матиме Євросоюз; роль загальнодержавних структур буде гнучкою і тонкою; більшість питань належатимуть до компетенцiї двох складових держави. Кажучи про майбутнє Кіпру, дослідники СЕРS посилаються на «бельгійську модель». Протягом останніх років федеральний рівень влади в Бельгії втрачає сенс, все більше повноважень у прийнятті рішень переходить або на рівень ЄС, або на рівень складових частин держави — франкомовної Валлонії, Фландрії, яка розмовляє нідерландською, і формально двомовного Брюсселя. Разом із тим план CEPS виглядає дуже ідеалістичним. Цілком очевидно, що для його реалізації необхідна готовність не тільки грецької і турецької громад середземноморського острова, але й інститутів влади Євросоюзу. У Брюсселі сьогодні не приховують, що майбутнє розширення Євросоюзу — це виклик, до якого ще треба підготуватися.