Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кличко та Яценюк повинні довести здатність «взяти уряд»

Експерт про результати зустрічі лідерів опозиції з німецьким канцлером Ангелою Меркель
19 лютого, 2014 - 11:15
17 ЛЮТОГО 2014 р. БЕРЛІН. ЛІДЕРИ ОПОЗИЦІЇ ВІТАЛІЙ КЛИЧКО ТА АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК ПІД ЧАС ЗУСТРІЧІ З АНГЕЛОЮ МЕРКЕЛЬ В ЇЇ КАНЦЕЛЯРІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Лідерам української опозиції Віталієві Кличку й Арсенію Яценюку вдалося домогтися того, про що мріє Президент України Віктор Янукович — зустрічі з німецьким канцлером Ангелою Меркель в її канцелярії. Інше питання, наскільки ця зустріч може допомогти вирішити жорстке протистояння між владою й опозицією, яке триває в Україні з 30 листопада.

Як повідомило «Дню» джерело близьке до учасників зустрічі, «німецька сторона (канцлер, МЗС) продемонструвала хорошу обізнаність із усіма аспектами ситуації в Україні, включаючи наявні ризики. Вона висловила готовність до послідовного сприяння в пошуках шляхів виходу з кризи та забезпечення дотримання в Україні демократичних принципів, розглядаючи при цьому можливість використання всього арсеналу важелів впливу».

Один із учасників цієї зустрічі лідер «УДАРу» Віталій Кличко на перемовах із Меркель наполягав на введенні санкцій щодо уряду України. Зробити можливими кроки до компромісу в Україні реально, «якщо показати Януковичу та його оточенню перспективу заходів  боротьби з відмиванням брудних грошей», заявив він журналістам після перемовин із канцлером.

Тим часом лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк повідомив про готовність Заходу надати новому українському уряду відповідну підтримку.

«День» звернувся до політолога, члена Німецько-українського форуму Александера РАРА, щоб він прокоментував результати зустрічі лідерів української опозиції з канцлером Німеччини.

— У Німеччині дуже відповідальна позиція щодо України. Німецьке керівництво вітає перемир’я та стабільність усередині України. Тому пані Меркель, наскільки я спостерігав за тим, що відбувалося, поводилася дуже природньо. Вона дала зрозуміти, що дуже рада зустрічі з лідерами опозиції Кличком і Яценюком. Вона хотіла вислухати їх, щоб зрозуміти, яким вони бачать розвиток майбутнього України, що вони можуть запропонувати і яку відповідальність можуть узяти на себе за долю країни. Водночас вона висловилася проти якихось екстрених санкцій проти Януковича, якихось обмежень, щоб далі стабілізувати ситуацію. Тобто німці бачать вихід із ситуації шляхом якогось компромісу, в якихось домовленостях, які повинні відбутися між владою та опозицією. А вже потім спільними зусиллями виходити на демократичні та вільні вибори, які будуть демократичним й абсолютно легальним в рамках правової системи України шляхом (звичайно, за допомогою Ради Європи й ОБСЄ) вирішувати майбутнє країни. А вільні вибори вже не за горами.

Щодо грошей — окреме питання. Я думаю, що в Європі їх немає у таких масштабах, у яких просить Україна, у тому числі Яценюк для нового опозиційного уряду. МВФ був створений свого часу для того, щоб у таких ситуаціях допомагати. І він даватиме гроші, як він давав уряду Тимошенко лише тоді, коли будуть виконані вимоги Заходу. Про це було щось сказано, але німецький уряд не міг дати прямих обіцянок, що зараз замість російських грошей до України попливуть західні гроші.   

Сьогодні Кличко заявив у Верховній Раді про готовність опозиції сформувати новий уряд. Чи означає це, що опозиція може розраховувати на абсолютну підтримку Німеччини?

— Усі зацікавлені в тому, щоб Україна була стабільною, щоб в Україні не сталося того, що сталося в Югославії 20 років тому. Це не обов’язково означає, що Німеччина підтримуватиме окремих осіб. Звичайно, Кличко та Яценюк повинні довести здатність «взяти уряд». Якщо у них буде дієздатна програма та довіра народу і справді більшість українців підтримуватимуть цей уряд, тоді підтримка Німеччини буде.  Без участі в процесі стабілізації інших сил, того ж Януковича, який як і раніше залишається обраним президентом до нових президентських виборів, плюс олігархи, які, як ми всі знаємо, мають ключове значення на вплив обставин в Україні, як вважають у Німеччині, стабілізувати ситуацію в Україні буде майже неможливо. Тому вимога опозиції — дайте нам уряд, усунемо Януковича, щоб той узагалі не мав ніякої влади, відійдемо від Росії та підпишемо асоціацію з ЄС і житимемо на західні гроші — красиве ідеалістичне бачення, але, дуже наївне. Як ми знаємо, ситуація набагато складніша. Немає відповіді на багато питань, які задає Східна Україна,  виробництво якої орієнтоване на Росію та країни СНД.  Тому потрібна велика підготовча робота, яку повинні провести європейці з росіянами, і домовитися про те, щоб Україна знову не була поставлена перед вибором: або Захід — або Росія. А щоб обидві сторони й Україна почали плідну співпрацю. Це не ідеальне бачення, але досить реальне.

Багато експертів думають, що українська влада може ввести надзвичайний стан в Україні, принаймні, в Києві. Якщо це станеться, то якої реакції чекати від Берліна? (Розмовляли незадовго до того, як відбулися нові зіткнення між демонстрантами та правоохоронцями в центрі Києві біля Верховної Ради. — Ред.)

— Справді, в Україні є багато спроб як спровокувати ситуацію, так і заспокоїти. Якщо німецький уряд і німецька промисловість можуть вплинути на те, щоб ситуація не вийшла з-під контролю і не був уведений надзвичайний стан, щоб демонстрації проходили мирно і влада не використала сили проти мирних демонстрантів, — то вони будуть це робити.

КОМЕНТАР

Райнхард ФЕЗЕР, політичний редактор газети Frankfurter Allgemeine Zeitung:

— Візит українських опозиціонерів захмарила криза в новосформованій німецькій коаліції, в результаті якої минулого тижня міністр сільського господарства Німеччини змушений був подати у відставку. Тому цей візит не отримав широкого висвітлення, як би це могло бути в іншому випадку. Загальна лінія коментарів німецьких медіа полягає в наступному: добре, що Німеччина піклується про Україну, але виникають деякі питання, чи є добрим підтримувати певні політичні сили та політичних лідерів. Йдеться головним чином про Кличка, який у Німеччині став обличчям української опозиції: тут його добре знають, багатьом людям подобається те, що він досить добре розмовляє німецькою мовою. І саме тому новини на телебаченні та радіо були зосереджені на ньому.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: