Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Колір» коаліції — не головне...

29 березня, 2006 - 00:00

Як сприйняла попередні підсумки парламентських виборів наша західна сусідка — Польща? Чи підтвердили симпатії виборців рух України на євроінтеграцію? Які завдання стоятимуть перед новим коаліційним урядом? Про це в коментарях польського експерта Центру східних досліджень Анни ГУРСЬКОЇ.

— Яке враження на вас справили українські вибори?

— Перше й найважливіше — це були найдемократичніші вибори на території всього СНД. Але в організаційному плані вони були досить складними, оскільки одночасно проводилися вибори до районних, місцевих рад, вибори мерів. Хоча про результати говорити ще рано, але, судячи з усього, вони наближаються до тих, які були оприлюднені в екзит- полах. Великої несподіванки тут немає. Інша справа — розподіл процентів голосів. Швидше несподіванкою тут є те, що «Наша Україна» набрала менше балів, ніж очікувала. Причин для цього було кілька. «Наша Україна» проводила слабку виборчу кампанію. По-друге, вона розплатилася за всі труднощі протягом роботи нової влади в Україні. Свою роль могли зіграти й розмови про можливу коаліцію «Нашої України» з Партією регіонів. Важко сказати, як це відбилося на результатах, але варто зазначити, що протягом останніх днів дуже багато було інформації про те, що така коаліція не тільки можлива, а й найбільш реалістична, ніж «помаранчева коаліція». Це могло мати вплив на вибір електорату. Проте не має сумнівів, що електорат «Нашої України» не сприймає варіант такої коаліції. Крім того, схоже, що електорат Партії регіонів також не в захваті від такої перспективи. Ці вибори лише підтвердили ті настрої громадян, які існували під час президентських виборів. На жаль, нова влада нічого не зробила, аби їх змінити.

— На яку урядову коаліцію в Україні розраховує польський політикум?

— Напевно, найбільш очікуваною є «помаранчева коаліція». Але, якщо хтось відповідально ставиться до майбутнього України, то він перш за все має думати, щоб утворена коаліція гарантувала стабільність і нормальну роботу українського уряду. Це залежатиме не тільки від кольору цієї коаліції, а й від засад, на яких вона буде утворена. У Польщі так само не дуже стабільна ситуація... Найбільш небажаною є коаліція, яка матиме не набагато більше ніж 226 мандатів. Тут навіть немає що коментувати. Хиткою буде та коаліція, яка сперечатиметься над розподілом посад, а не працюватиме над виробленням якоїсь спільної програми дій. Польща працюватиме з будь-якою коаліцією, в якої буде чітко розписана програма, яка й стане майданчиком для співпраці.

— Чи можна говорити з огляду на новий склад парламенту про те, якому зовнішньополітичному напрямку віддає перевагу українське населення?

— Я думаю, що ще рано про це говорити, оскільки ми не маємо остаточних результатів виборів. Не можна переносити результати виборів на рівень популярності програм партій. Вирішували долю виборів, швидше, емоції, ніж зміст програм партій, зокрема бажання чи небажання тої чи іншої партії бачити Україну членом Європейського Союзу. Навпаки, скидається на те, що в новому парламенті сформується більшість, зацікавлена в євроінтеграції України. Усе залежить від того, якими методами буде досягатися ця мета. Мені здається, що в першу чергу необхідна чітка програма внутрішніх реформ. Її мало скласти й прийняти, потрібно активно її реалізовувати. Треба залишити декларації й узятися до конкретної чорнової роботи, яка підніме Україну до рівня копенгагенських критеріїв, і тоді Євросоюз не матиме підстав їй відмовити.

Ольга КОРНІЙЧУК, «День»
Газета: 
Рубрика: