Судячи з результатів голосувань «супервівторка», протистояти Джорджу Бушу на президентських виборах у листопаді буде Джон Керрі. Попередні голосування в десяти штатах показали феноменальний результат: кандидатуру сенатора від Массачусетсу схвалили жителі дев’яти штатів.
Нічого неочікуваного насправді не сталося. У перемозі Керрі на демократичних «праймеріз» і без того ніхто не сумнівався. Запитання полягало лише в тому, наскільки швидко це станеться. Його суперникові Джону Едвардсу необхідно було перемогти щонайменше в двох-трьох штатах, аби виправдати хоч якось свою участь у передвиборних перегонах. Особливі сподівання він покладав на штат Джорджія, оскільки вважалося, що лише йому під силу перемогти на півдні, де демократів не жалували впродовж двох останніх десятиліть. Але що сталося? Від Едвардса чекали запальної промови, де б дісталося на горіхи всім — і нинішній адміністрації Джорджа Буша, і, звісно, самому Джону Керрі. Натомість увазі виборців був запропонований прощальний виступ. Сенатор від Південної Кароліни почав виспівувати дифірамби Керрі. Він охарактеризував його як «надзвичайного захисника цілей, у які кожен із нас вірить: більше робочих місць, краща охорона здоров’я, турбота про навколишнє середовище, безпечніший світ». Спостерігачі одразу збагнули: Едвардс зібрався залишити перегони. Звісно, причиною цього було не лише його загальнонаціональне фіаско (він зумів перемогти лише в одному з 39 штатів), а й деякі перспективи... Оглядачі називають його ім’я серед найімовірніших кандидатів на місце віце-президента в передвиборній кампанії Джона Керрі.
Схоже, що справжня передвиборна кампанія в Сполучених Штатах розпочнеться раніше запланованого строку. Зазвичай інтрига настає після з’їздів Демократичної та Республіканської партій, на яких і визначаються кандидати для боротьби за президентське крісло. Цього року з’їзд Демпартії має відбутися в кінці липня, а республіканці зберуться в кінці серпня. Однак їхні кандидати відомі вже сьогодні — від республіканців iтиме Джордж Буш, від демократів — Джон Керрі. Перший, до речі, вже висловив вітання другому. Учора президент США зателефонував до Керрі, аби привітати його з перемогою на «праймеріз». Із погляду передвиборної практики (наприклад, на пострадянському просторі) подібне привітання можна віднести до рідкісних проявів політичної культури.
Джордж Буш збирається розпочати свою передвиборну агітацію із сьогоднішнього вечора: на американських телеканалах з’являться відеоролики із закликами голосувати за представника від республіканців. Може не сподіватися на спокійний сон і Джордж Буш. «Замість того, аби об’єднати націю, він її розділив», — накинувся цими днями Джон Керрі на господаря Овального кабінету. Звісно, це далеко не перша критична заява демократа і, вочевидь, не остання. Експерти, проте, вважають, що демократи не мали б радіти «достроковому» початку передвиборної кампанії, оскільки прибічники Буша матимуть більше часу для атак на кандидата від демократів. Спостерігачі радять Джонові Керрі не розслаблятися, а й надалі активно брати участь у «праймеріз». З одного боку, здається, попереднє голосування в штатах втратило будь- який сенс, адже кандидат все одно визначений. Однак «праймеріз» проводяться також задля визначення делегатів на загальний з’їзд партії. Крім того, Джону Керрі аж ніяк не завадило б закріпити симпатію до себе серед виборців. Рейтингова перевага демократа над республіканцем Бушем поки що абсолютно ні про що не свідчить. До виборів ситуація може кардинально змінитися. Тим більше, відзначають експерти, що кампанія Керрі не настільки добре зможе фінансуватися, як агітація за Буша, який сподівається зібрати рекордну суму до свого передвиборного фонду.