Саакашвілі бореться з фальсифікаторами вин
Практика фальсифікації відомих грузинських вин, що стала офіційною причиною заборони на їх ввезення в Росію, вельми поширилася в усьому світі, завдаючи шкоди іміджу Грузії, повідомив її президент Михаїл Саакашвілі. Президент продемонстрував на вчорашньому засіданні уряду три пляшки фальшивого грузинського вина, які він купів під час закордонних поїздок, і запропонував випити його членам Кабінету. Голова мінсільгоспу Михаїл Свімонішвілі та прем’єр-міністр Грузії Зураб Ногаїделі злегка пригубили напій. Інші пити відмовилися. «Поки мінсільгосп спить, поки наші справжні «Хванчкара», «Кіндзмараулі» гниють тут, фальсифікатори завойовують світові ринки», — обурено заявив президент. «Цими шедеврами заповнені полиці гастрономів і супермаркетів у всій Європі», — сказав Саакашвілі, зазначивши, що підробки грузинських вин найчастіше можна зустріти в країнах Східної Європи та в Іспанії. Грузія нещодавно заявила, що може вийти зі складу СНД у відповідь на рішення Росії заборонити ввезення грузинських вин, яке Тбілісі пояснило здебільшого політичними мотивами, а Москва — виключно санітарними.
Президент Ірану написав листа Бушу
Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад написав листа своєму американському колезі Джорджу Бушу в безпрецедентній спробі пом’якшити напруженість у відносинах між Тегераном і Заходом, повідомив іранський представник. Цей лист став першим підданим розголосу елементом контактів між керівництвом Ірану та США від моменту розриву двосторонніх відносин після Ісламської революції 1979 року, повідомив колишній чиновник американської президентської адміністрації. У неділю Іран попередив Раду безпеки ООН, що санкції стосовно нього можуть призвести до конфронтації. Тегеран заперечує обвинувачення Заходу в тому, що здійснює військову атомну програму. Вашингтон заявив, що віддав би перевагу дипломатичному рішенню кризи, але попередив, що не виключає воєнних ударів. Прес-секретар іранського уряду Голямхоссейн Ельхам заявив, що ядерний диспут був однією з тем листа Бушу. Він відмовився сказати, чи містив лист пропозицію про прямі переговори зі США. Останні іранські публічні заяви на адресу США носили лайливий та обвинувачувальний характер.
Українців серед найвпливовіших людей планети поки що немає
До списку 100 найвпливовіших людей світу, складеного журналом «Тайм», увійшли Кондолізза Райс, папа Римський Бенедикт XVI, іранський президент Ахмадінеджад і американський лідер Джордж Буш. Вони опинилися в категорії «Лідери та революціонери». На думку редакторів журналу, Кондолізза Райс, яка вже не перший рік присутня в цьому списку, заслуговує на те, щоб ще раз увійти до нього, оскільки є «безкомпромісним борцем за демократію в усьому світі». А Папа Бенедикт зміг виконати «вкрай складне завдання» та не загубитися на тлі такого попередника, яким був Іван Павло II. До списку найвпливовіших у категорії «Герої та кумири» ввійшли: зокрема, ірландський співак Боно, американська актриса Анжеліна Джолі, а також колишні президенти США Білл Клінтон і Джордж Буш. Усі вони, а також інші особистості, які потрапили в цю категорію, «використовують свій вплив для того, щоб приносити користь суспільству». Серед тих, хто ввійшов у категорію «Артисти та представники шоу-бізнесу», — актори Джордж Клуні, Вілл Сміт і Меріл Стріп. Українців у списку найвпливовіших людей планети поки що немає.
Франція вшановує пам’ять жертв работоргівлі
У Франції вчора уперше відзначали День пам’яті жертв рабства. Заходи, які відбуваються як у французьких містах, так і в деяких країнах Африки, приурочені до п’ятиріччя прийняття 10 травня 2001 року закону, що проголосив рабство злочином проти людяності. У Парижі з промовою, присвяченою 158-й річниці скасування рабства у Франції, виступив президент країни Жак Ширак, а біля будівлі Сенату відкрили дошку в пам’ять про жертви работоргівлі, повідомляє Ассошиейтед прес. У Луврі та Національній бібліотеці відкриті експозиції, що розповідають про історію рабства. У багатьох містах країни відбудуться пам’ятні церемонії, пройдуть концерти та семінари. Франція першою в Європі заборонила рабство в 1794 році, однак ненадовго — торгівлю живим товаром відновив Наполеон через вісім років. До 1848 року, коли работоргівлі все- таки поклали край, з Африки для роботи на плантаціях у французьких колоніях Карибського басейну були перевезені понад один мільйон 250 тисяч чорношкірих рабів.
Путін обіцяє розвивати демократію
Президент РФ Володимир Путін висловився за розвиток демократії в Росії та назвав корупцію однією з основних перешкод на шляху розвитку країни, пригрозивши як чиновникам, так і великим бізнесменам. «Попри здійснювані зусилля, нам досі не вдалося усунути одну з найсерйозніших перешкод на шляху нашого розвитку — корупцію», — сказав Путін у щорічному посланні Федеральним зборам. «...І бізнесмен із мільярдним статком, і чиновник будь-якого рангу повинні знати, що держава не буде безтурботно поглядати на їхню діяльність, якщо вони отримують незаконну вигоду з особливих стосункив одне з одним». Путін назвав низький рівень довіри громадян до влади та великого бізнесу «однією з суттєвих рис нашого внутрішньополітичного життя» та пояснив це тим, що деякі чиновники й бізнесмени після розвалу СРСР, «нехтуючи законом і моральністю, перейшли до безпрецедентного в історії нашої країни особистого збагачення за рахунок більшості громадян». «Жодне з актуальних завдань ми не можемо вирішити без забезпечення прав і свобод громадян, без ефективної організації самої держави, без розвитку демократії та громадянського суспільства», — сказав Путін.