Прем’єр Iталії пообіцяв працювати безплатно
Прем’єр-міністр Італії Маріо Монті пообіцяв відмовитися від зарплати, щоб виправдати перед співгромадянами план уряду щодо скорочення державного боргу. «В умовах, коли ми маємо намір просити італійців піти на жертви, відмова від власної зарплати мені здається єдино правильною», — заявив Монті, який раніше обіцяв скоротити витрати на політичну діяльність. За його словами, йдеться насамперед про скорочення адміністративного апарату в провінціях країни. Представляючи нації основні напрями заходів для подолання економічної кризи, прем’єр пообіцяв скоротити держборг країни, який на цю мить є найбільшим у єврозоні (1,9 трлн євро, що дорівнює 120% ВВП). План скорочення бюджетних витрат на 30 млрд євро, представлений Монті, передбачає підвищення податків і пенсійного віку для чоловіків і жінок до 66 років, а також практично повне скасування індексації пенсій. Крім того, влада Італії планує запровадити податки на майно, розкіш і, можливо, збільшити ПДВ восени 2012 року. Тим часом профспілки виступають проти таких заходів, однак навряд чи зможуть зупинити уряд, який перебуває під тиском з боку інших країн ЄС.
ООН: Греція незаконно блокувала прийняття Македонії до НАТО
Міжнародний суд у Гаазі постановив, що Греція не мала права блокувати прийняття Македонії до НАТО 2008 року. Афіни погоджувалися не опиратися членству Македонії в НАТО лише за умови, що заявку буде подано від імені колишньої Югославської Республіки Македонія. Суд визнав, що Греція порушила свої зобов’язання за двосторонніми домовленостями, укладеними з Македонією 1995 року. Рішення Міжнародного суду є обов’язковим для виконання і не підлягає оскарженню в іншій інстанції. 2008 року Греція наклала вето на заявку Македонії на членство в НАТО. Афіни виступають проти суверенної назви «Македонія», оскільки в Греції є однойменна історична область. Македонія, яку ООН визнала самостійною державою 1993 року, у відповідь звернулася до Міжнародного суду в Гаазі.
Опозиційна коаліція «Кукуріку» продовжить курс на вступ Хорватії до ЄС
Опозиційна коаліція «Кукуріку» святкує перемогу на парламентських виборах у Хорватії. Ім’я-півнячий крик хорватські лівоцентристи взяли собі за назвою ресторанчика, де вони вели переговори щодо створення союзу. «Кукуріку» поведе Хорватію до Євросоюзу — через кілька днів буде підписано останні документи, а вступ заплановано на липень 2013 року. «Коли ми вступимо до Євросоюзу, нам потрібно буде зробити багато чого, — стверджує лідер лівоцентристської коаліції Зоран Міланович. — Це шанс, щоб нас визнали як маленьку, але відкриту країну, перед нами відкриваються великі можливості». Коаліція «Кукуріку» матиме 76 з 151 місця в парламенті, тоді як правляча «Хорватська демократична співдружність» (ХДС) прем’єр-міністра Ядранки Косор, згідно з даними ЦВК, отримує 47 мандатів. Косор визнала поразку, проте завила, що результат, який показала її партія, є хорошим, зважаючи на скандали, що супроводжували вибори. Праві перебували при владі загалом 16 років. За час їхнього правління безробіття в Хорватії перевищило 17%, а на екс-прем’єра консерватора Іво Санадера заведено справу за звинуваченням у корупції.
На виборах у Словенії перемогла «Позитивна Словенія»
Партія «Позитивна Словенія» перемогла на дострокових парламентських виборах, що відбулися в цій колишній югославській республіці. Успіх лівоцентристів на чолі з мером Любляни Зораном Янковичем, які набрали 29,5%, став сюрпризом: пі час передвиборчої кампанії безперечним фаворитом вважалася центристська Демократична партія Янеша Янси, який уже був прем’єр-міністром Словенії з 2004 по 2008 рік. «Очевидно, що люди хочуть іншу Словенію, — говорить Янкович. — У нас були часи Янеша Янси, часи Борута Пахора, а тепер люди хочуть демократичного і водночас ефективного уряду». Дострокові загальні вибори було призначено після того, як депутати парламенту висловили недовіру чинному голові Кабінету Боруту Пахору. Демократична партія Янеша Янси посіла друге місце, набравши 25,9%. «Ми переконані, що такий результат зовсім не відображає причин, з яких Словенія вдалася до дострокових виборів. А така роз’єднаність заважатиме створенню сильної коаліції і поставить під загрозу формування сильного уряду», — стверджує Янеш Янса, якому передвиборчі опитування пророкували переконливу перемогу. Коаліцію лівоцентристам справді формувати доведеться — більшості в парламенті їм здобути не вдалося. Новий уряд успадкує невирішені проблеми, що залишилися після Борута Пахора, — останніми роками країна переживає економічний спад, її держборг сягнув уже 45% ВВП.